Wydruk pochodzi ze strony: https://www.janusz-zemke.pl/_kurs2/_news/19/7/1846/bydgoszcz__zakonczenie_tr.html

Bydgoszcz. Zakończenie trzech kursów komputerowych

Kolejne trzy grupy seniorów z Bydgoszczy zakończyły zajęcia na kursach komputerowych w ramach projektu europosła Janusza Zemke „Komputer oknem na świat”.
 

Zwrócenie uwagi na pokolenie pozostawione bez systemowego programu aktywizacji cyfrowej, a które często bez podstawowej wiedzy w dziedzinie wykorzystania komputerów i Internetu, zostaje mimowolnie odsunięte z pełni życia społecznego, było jednym z podstawowych celów uruchomienia programu bezpłatnych kursów komputerowych przez europosła.

Okazuje się, że pokolenie 50+ to generacja otwarta na wiedzę i zainteresowana zmianami zachodzącymi w otaczającym świecie. W związku z tym prowadzący zajęcia wolontariusze: Katarzyna Siergiej, Katarzyna Sulżycka i Bartosz Szczepaniak nie mieli problemów z obaleniem podstawowych mitów krążących wokół świata komputerów, takich jak te, że sfera informatyczna zarezerwowana jest tylko dla młodych ludzi a komputer jest urządzeniem, które można bardzo łatwo zepsuć.

Najłatwiej było kursantów wyprowadzić z fałszywego przeświadczenia, iż cyfrowy świat nie jest... dla nich. Podczas kursu „okno na świat” zostało szeroko otwarte. Uczestnicy przekonali się, że komputer i Internet pozwala na realizowanie osobistych pasji i nawiązywanie nowych kontaktów, daje możliwość uczestnictwa w życiu publicznym oraz większą świadomość tego, co się dzieje w bezpośredniej okolicy i szerokim świecie.

Miła i pełna życzliwości atmosfera to jedna z podstawowych zasad panujących na zajęciach, które organizowane są w biurze europosła. Wyraz temu dali słuchacze kursu prowadzonego przez stażystkę Katarzynę Siergiej, która oprócz bukietu kwiatów w podziękowaniu za zaangażowanie i cierpliwość, otrzymała napisane na komputerze i wydrukowane specjalne podziękowania, będące dowodem praktycznej wiedzy nabytej podczas zajęć.

Pełne autentycznej serdeczności były także uroczyste zakończenia zajęć w grupach Katarzyny Sulżyckiej i Bartosza Szczepaniaka.
Seniorzy otrzymali dyplomy, potwierdzające ukończenie kursu „Komputer oknem na świat”.

Wolontariusze tymczasem zebrali kolejne doświadczenia przydatne zarówno w ich pracy, jak i w kontaktach z seniorami oraz porcję pozytywnej energii wynikającej z urzeczywistniania idei przyjaznego dialogu między pokoleniami i bezinteresownej pomocy.

Tomek Mokos


Bydgoszcz, 10 października 2012 r.