Wydruk pochodzi ze strony: https://www.janusz-zemke.pl/_kurs2/_news/19/7/1792/_okno_na_swiat__zostalo_o.html

"Okno na świat" zostało otwarte w Kcyni

W obecności burmistrza Kcyni Piotra Hemmerlinga oraz jego zastępcy Daniela Olszaka 4 września br. zainaugurowano pierwszy kurs komputerowy dla seniorów w pracowni, ufundowanej przez europosła Janusza Zemke.

Zaledwie trzy tygodnie temu poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke, w swoim Punkcie Informacyjnym przy ul. Poznańskiej 38 w Kcyni, uruchomił pracownię komputerową, a już rozpoczęły się w niej pierwsze zajęcia.

Uczestnicy pierwszego kursu komputerowego w Kcyni

Dyrektor biura europosła Ireneusz Nitkiewicz powiedział, iż jest to już 19. pracowania komputerowa, która powstała z inicjatywy eurodeputowanego w województwie kujawsko-pomorskim i co ważniejsze, biorąc pod uwagę duże zainteresowanie kursami wśród seniorów, już wkrótce zostaną otwarte pracownie w kolejnych powiatach.

Możliwość poznania cyfrowego świata jest nie do przecenienia, szczególnie w małych miasteczkach i na terenach wiejskich, gdzie dostęp do nowoczesnego sprzętu i Internetu, często jest jeszcze luksusem.

Z doświadczeń działalności innych pracowni wynika, iż poza zadaniami edukacyjnymi, kursy stają się dla seniorów miejscami koleżeńskich spotkań, a przyjaźnie zawarte na tym informatycznym „uniwersytecie trzeciego wieku” utrzymują się także po ich zakończeniu.

Obecni na inauguracji kursu goście: Ireneusz Nitkiewicz, Daniel Olszak, Piotr Hemmerling

Zajęcia w projekcie „Komputer oknem na świat” w Kcyni będzie prowadził wolontariusz Michał Chmura (na fot. drugi z prawej).

Program, z którym będą musieli zmierzyć się kursanci, został specjalnie ułożony z myślą o ludziach starszych, którzy nie mieli przedtem kontaktu z komputerem. Uczestnicy rozpoczną poznawanie cyfrowego świata od zasad pracy na komputerze, aż krok po kroku posiądą wiedzę pozwalającą na swobodne poruszanie się po Internecie.

Coraz szybciej zmieniający się świat wymaga także od ludzi w kwiecie wieku posiadania umiejętności, które dotychczas były domeną młodszego pokolenia. Dzięki kursom komputerowym odbywającym się w pracowniach europosła Janusza Zemke, „okno na świat”, jakim jest Internet stanie dla seniorów otworem.

tekst i fot.: Tomek Mokos

Kcynia, 4 września 2012 r.