Szkolne Kluby Europejskie
Szkolny Klub Europejski w janikowskim Gimnazjum
Klub Europejski w janikowskim Gimnazjum rozpoczął działalność w 2000 roku. Cele jakie realizowali jego członkowie odnosiły się początków integracji europejskiej, korzeni polskiego dziedzictwa kulturowego, wstąpienia Polski do UE, historii i zasad funkcjonowania UE, a także udziału Polski w rozwoju europejskiej cywilizacji.
Klub Europejski uczestniczył w realizacji wielu projektów, występował z różnymi inicjatywami.
Pierwszą z nich był całoroczny projekt międzyprzedmiotowy pt. „Kolumbowie Europy, czyli Stary Kontynent poznawany na nowo”. Jego celem było przybliżenie historii, kultury i teraźniejszości wszystkich państw Wspólnoty.
Wśród innych inicjatyw była też „Europa pod strzechami”, czyli inscenizacja z udziałem uczniów Gimnazjum w ogólnopolskiej akcji „Młodzi głosują”. Została ona poprzedzona w szkole kampanią propagującą ideę zjednoczonej Europy, a przygotowaną przez członków Klubu.
Inny międzyprzedmiotowy projekt to „Dróżki i drogi (do) Europy”. Klubowicze przygotowali m.in. europejską książkę kucharską, wybrali Idola Europy, stworzyli sportową reprezentację zjednoczonej Europy, zaprojektowali godło europejskie.
Członkowie Klubu zorganizowali też europejski Dzień Wiosny w ramach akcji „Spring Day In Europe”, który w Gimnazjum przebiegał pod hasłem „(Z) wiosną ku Europie”. W ramach tego projektu gimnazjaliści projektowali wiosenna flagę Unii Europejskiej, układali z kwiatów kontur Europy, w szkolnym radiowęźle funkcjonowało „Wiosenne Biuro Prognoz Europejskich”. Ponadto zredagowali prospekt reklamujący wiosenną majówkę w krajach UE, zorganizowali quiz dotyczący znajomości flag poszczególnych państw Wspólnoty.
Z inicjatywy członków Klubu zorganizowane zostały debaty tematycznie nawiązujące do kwestii europejskich. Pierwsza z nich zatytułowana „My w Europie. Europa w nas” dotyczyła skutków przystąpienia Polski do UE, natomiast w drugiej – „Gdzie nasze miejsce. Młodzi w Europie”, rozważano szanse i zagrożenia, jakie niesie dla młodego człowieka przynależność Polski do Unii Europejskiej.
Klubowicze wielokrotnie przygotowywali Festyny Europejskie, w tym ten najważniejszy w 2004 r. z okazji przystąpienia Polski do UE. Program artystyczny przygotowany przez gimnazjalistów nosił tytuł „Europa w t(ł)oku”.
Podczas prezentacji widzowie mogli obejrzeć Paradę Słynnych Europejczyków oraz pokaz mody Miss Europa.
Członkowie Klubu brali udział w wielu konkursach szkolnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Do najbardziej spektakularnych sukcesów zaliczyć można nagrodę, jaką uzyskała uczennica Kamila Smolik w konkursie „Europa w szkole”, odbywającym się pod patronatem Prezydenta RP i Rady Europy.
Janikowski Klub nawiązał też współpracę z Klubem Europejskim działającym w II Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu.
Członkowie obu klubów uczestniczyli w wielu spotkaniach, warsztatach, wspólnie realizowali różne projekty. Brali udział w Dniach Europy, organizowanych przez inowrocławskich licealistów, podczas których zaprezentowali stoisko poświęcone tradycji Kujaw – kujawską chatę.
Uczniowie Gimnazjum mieli możliwość spotkania się ze znanymi postaciami świata polityki, m.in. posłami na Sejm RP Anną Bańkowską, Grzegorzem Gruszką (na zaproszenie którego gościli w Sejmie RP i Pałacu Prezydenta RP) oraz posłem do Parlamentu Europejskiego Robertem Smoleniem.
Klubowicze zwiedzili także kilka państw europejskich, najpierw na trasie Luksemburg – Paryż – Disneyland – Norymberga – Praga. Podczas innych wędrówek dotarli także na Słowację i do Hiszpanii.
Obecnie działalność Klubu Europejskiego koncentruje się na międzynarodowych projektach w ramach programu Socrates Comenius.
Dzięki Klubowi uczniowie Gimnazjum poznają w bezpośrednim kontakcie kraje Starego Kontynentu.
Dyrekcja Gimnazjum doceniając wkład pracy Klubu przeznaczyła i urządziła specjalne pomieszczenie, gdzie klubowicze mogą się spotykać i realizować swoje inicjatywy (na fot. poniżej).
Dziś trudno sobie wyobrazić janikowskie Gimnazjum bez aktywnej działalności Klubu Europejskiego, w inicjowanych przez Klub przedsięwzięciach edukacyjnych i popularyzatorskich chętnie uczestniczą inni uczniowie szkoły.
25 lutego 2011 roku z członkami Klubu Europejskiego w janikowskim Gimnazjum spotkał się poseł do Parlamentu Europejskiego JANUSZ ZEMKE. Podziękował uczniom za przedstawioną multimedialną prezentację swych osiagnięć, pogratulował sukcesów i wpisał się do księgi pamiątkowej Gimnazjum.
Wraz dyrektorem Gimnazjum Markiem Szubargą, przewodniczącycm RP SLD Zdzisławem Tyburkiem oraz kierowniczką Biura Posła w Inowrocławiu Moniką Seidel – poseł zwiedził pomieszczenia szkoły, m.in. pracownię komputerową i salę do nauki języków obcych.
Fot. Irek Nitkiewicz
(n, Janikowo, 25 lutego 2011 r.)