Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Nowe informacje o katastrofie smoleńskiej

* … są to informacje ważne, ale nie o charakterze przełomowym, dlatego że jeśli chodzi o przyczyny katastrofy, to mogą być oczywiście bardzo różne.

Przyczynami mogą być techniczne problemy samolotu, przyczyną mógłby być zamach na pokładzie, a potem przyczynami bywają skrajnie trudne warunki pogodowe i błędy pilotów. Otóż nie ma żadnych dowodów i żadnych danych, że krąg tych przyczyn wykracza poza skrajnie ciężkie warunki pogodowe i poza błędy pilotaż. Do tego bym jeszcze dodał niestety nie najlepsze funkcjonowanie wieży kontrolnej na lotnisku w Smoleńsku. Czyli jeśli chodzi o te podstawowe przyczyny, to moim zdaniem – nie ma tutaj istotnej zmiany. Natomiast oczywiście te akcenty się rozkładają inaczej i z tych materiałów widać, i ja się z tego cieszę, że nie ma żadnych dowodów, żeby dowódca Sił Powietrznych wywierał jakiś bezpośredni nacisk na pilotów. To ważne, jeśli chodzi o pamięć o panu generale Błasiku.

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1241

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 604

Internauci piszą...

SO uwzględnił skargę na przewlekłość postępowania!

* Na wstępie się przedstawię. Jestem byłym oficerem Służby Bezpieczeństwa dochodzącym, jak większość moich kolegów, swoich racji w sprawach emerytalnych przed sądami krajowymi i w Strasburgu.

Korzystając z okazji – pragnę podziękować Szanownemu Panu Europosłowi za pomoc i wsparcie, jakiego nam udziela
bezinteresownie w naszych sprawach, jako jedyna osoba z tzw. świecznika.

Pragnę poinformować Pana, że w dniu wczorajszym uzyskałem telefoniczną informację, iż Sad Apelacyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 24 stycznia br. uwzględnił moją skargę na przewlekłość postępowania Sądu Okręgowego
Warszawie, przyznając mi zadośćuczynienie w wysokości 2.000 złotych, oraz zwrot 100 złotych opłaty sądowej, która przy tego rodzaju skardze nie jest wymagana.

Sędzia rozpatrujący skargę ma do 8 lutego br. termin do sporządzenia uzasadnienia orzeczenia. Werdykt ten, oprócz satysfakcji moralnej, jest dla mnie atutem do skargi strasburskiej zarejestrowanej w ETPC w dniu 19 lipca 2010 roku, podobnie jak ogólnikowa i enigmatyczna odpowiedź Prokuratora
Generalnego na moje pytania dotyczące określenia mojego statusu prawnego w PRL i obecnie.

Jeżeli jest to możliwe, to proszę o zamieszczenie tej informacji
na Pana stronach internetowych.

Starą gwardię zachęcam natomiast do aktywnego występowania przeciwko bezprawiu i wszelkiej niemocy ze strony różnych
instytucji "doglądających" naszych spraw.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 3 lutego 2012 r.)

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 1659

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu posłuchanie audycji, które cyklicznie nadawane  są w środy na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

0756531
Obecnie stronę przegląda
14 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty

Komunikaty

* 1 i 2 lutego br. obradował na sesji plenarnej Parlament Europejski. To tzw. mała sesja, która wyjatkowo odbywa się w Brukseli. Z tematyką obrad można zapoznać się TUTAJ 

* Europoseł  Janusz Zemke został jednym z kandydatów do tytułu "Bydgoszczanina Roku 2011" w plebiscycie czytelników "Expressu Bydgoskiego". Na tę kandydaturę można było głosować za pomocą SMS-ów do 31 stycznia 2012 r. Czekamy na ogłoszenie wyników. 

* 17 stycznia br. – ważny dzień dla Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z oczekiwaniami, w wyniku głosowania nad trzema kandydaturami, szefem PE został Niemiec z SPD MARTIN SCHULTZ. Zastąpił Jerzego Buzka na drugą połowę kadencji PE. Martina Schultza zaś na funkcji przewodniczącego grupy S&D zastąpił Austriak HANNES SWOBODA.

* Od 16 do 19 stycznia br. trwała sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Z tematyką obrad można zapoznać się TUTAJ 

* W związku z pojawiającymi się informacjami o wysokich kosztach wniesienia pozwu do TPCz w Strasburgu – poseł Janusz Zemke, dementując je – wyjaśnia tę kwestię TUTAJ

* W Poradniku dla emerytów... zamieszczamy komunikat prasowy po posiedzeniu TK i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 stycznia br. 

* 8 stycznia br. poseł Janusz Zemke zaprosił wolontariuszy WOŚP na poczęstunek (kawa, herbata, słodycze) do siedzib swych biur poselskich m.in. w Bydgoszczy i Włocławku.

* W dniach 5 – 7 stycznia br. poseł Janusz Zemke przebywał na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wziął udział w licznych spotkaniach poselskich:

  • 5 stycznia 

godz. 14.oo     – spotkanie noworoczne organizowane przez Rafała Bruskiego prezydenta Bydgoszczy, ratusz, Bydgoszcz, ul. Jezuicka 1;

godz. 16,oo     – otwarcie nowego Punktu Informacyjnego Posła do PE J. Zemke i pracowni komputerowej oraz konferencja prasowa w Nakle nad Notecią przy ul. Kościelnej 8;

godz. 17,oo     – spotkanie z mieszkańcami powiatu nakielskiego w sali OSP w Nakle nad Notecią  przy ul. Dąbrowskiego;

godz. 18,3o     – spotkanie z członkami Klubu Oficerów Rezerwy w Nakle nad Notecią;

  • 6 stycznia

godz. 12,oo     – spotkanie z pracownikami biur poselskich i społecznymi asystentami z Punktów Informacyjnych posła J. Zemke w regionie kujawsko-pomorskim, siedziba biura w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 10;

godz. popołudniowe  – noworoczne spotkanie aktywu lewicy z województwa kujawsko-pomorskiego;

  • 7 stycznia

godz. 11,oo    – spotkanie z działaczami lewicy w Mroczy;

godz. 15,oo    – udział w spotkaniu z okazji inauguracji obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Kcyni, sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Kcyni przy ul. Wyrzyskiej 12.

* Od 1 stycznia 2012 r. w Unii Europejskiej rządzić będą socjaldemokraci. Przewodnictwo w Radzie UE przejęła Dania, której premierem jest socjaldemokratka Helle Thorning-Schmidt. Natomiast Martin Schulz (szef S&D – Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE) z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec zostanie szefem Parlamentu Europejskiego po Jerzym Buzku.

* 11 stycznia 2012 r. o godz. 9:00 w dużej sali rozpraw Trybunału Konstytucyjnego, na wniosek Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów – Trybunał Konstytucyjny podejmie sprawę zgodności art. 13a ust. 6 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb..., czytaj dalej... 

* W dniach 12-15 grudnia br. obradował w Strasburgu Parlament Europejski. Zobacz TUTAJ jaka była aktywność posła J. Zemke podczas tego posiedzenia plenarnego PE.

* 9 grudnia br. poseł Janusz Zemke przebywał w województwie kujawsko-pomorskim. M.in. w redakcjach toruńskich "Nowości" i "Expressu Bydgoskiego" wręczył specjalne bilety do Brukseli laureatom prowadzonego od kilku tygodni konkursu dla czytelników. Wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego (po 10) ufundowali europosłowie: Janusz Zemke i Tadeusz Zwiefka. Czytaj więcej...

* Frakcja socjaldemokratyczna (S&D) ustanowiła Janusza Zemke posłem sprawozdawcą i swoim reprezentantem w toku prac w Parlamencie oraz podczas negocjacji z Komisją Europejską i Radą Europy, w sprawie zmiany dyrektywy Unii Europejskiej dot. zawartości siarki w paliwach żeglugowych. Czytaj więcej...

* Od 21 do 25 listopada br. eurodeputowani pracowali w komisjach Parlamentu Europejskiego oraz w grupach politycznych. Zakres tematyczny obrad można zobaczyć TUTAJ.

Sonda

W jakim kierunku powinny pójść regulacje prawne w UE dot. e-hazardu?

Komentarz na gorąco...

W sprawie porozumienia ACTA

W związku z dyskusją w sprawie porozumienia ACTA informuję, że spośród wszystkich polskich eurodeputowanych, tylko posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Parlamencie Europejskim (wraz z całą frakcją Socjalistów i Demokratów) sprzeciwili się przyjęciu tego porozumienia.

W rezolucji z 10 marca 2010 roku Parlament Europejski wyraził swoje zaniepokojenie brakiem przejrzystości procesu prowadzenia negocjacji ACTA. Stanowisko Parlamentu Europejskiego zostało zignorowane. Najlepszym dowodem na poparcie tej tezy są okoliczności podjęcia decyzji o podpisaniu porozumienia ACTA na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej 15 grudnia 2011 roku, podczas polskiego przewodnictwa w Unii.

Porozumienie ACTA uznaliśmy za jednostronne, stawiające interesy wielkich korporacji medialnych ponad interes obywateli i ich prawo dostępu do kultury. W obecnej formie porozumienie ACTA jest dla nas niemożliwe do zaakceptowania.

Z tego powodu Delegacja Polska w grupie S&D zadeklarowała głosowanie w Parlamencie Europejskim przeciwko ACTA. Nasz apel o przyłączenie się do tego stanowiska i wyrażenie sprzeciwu został skierowany do wszystkich europosłów. W związku z powyższym nasi posłowie głosowali przeciwko przyjęciu porozumienia ACTA, podczas obrad Parlamentu Europejskiego.

Ubolewamy nad faktem, że rząd Polski przyjął uchwałę upoważniającą do podpisania porozumienia ACTA bez przeprowadzenia rzeczywistych konsultacji społecznych.

Jednocześnie apelujemy do premiera Donalda Tuska o naprawienie tego błędu i niepodpisywanie upoważnienia w tym zakresie.

Janusz Zemke
Bruksela, 24 stycznia 2012 r.
 

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1254

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1322

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

5 Lutego 2012
Niedziela
Imieniny obchodzą: Agata, Jakub i Jan
Do końca roku zostało
330 dni.

Ostatnia aktualizacja

5 Lutego 2012

Szkolne Kluby Europejskie

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Debata europejska z udziałem szkolnych klubów europejskich we Włocławku

Dyrekcja oraz uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku 18 lutego 2010 r. gościli Janusza Zemke – posła do Parlamentu Europejskiego oraz Jacka Kuźniewicza –
I zastępcę prezydenta miasta Włocławka.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurotron” funkcjonującego w ZSE oraz przedstawiciele szkolnych klubów europejskich z Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i V Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku.

 

Na wstępie poseł J. Zemke zwrócił uwagę na liczne inwestycje, które samorząd przeprowadził w ostatnim czasie w Zespole Szkół Elektrycznych oraz podzielił się informacją, że J. Kuźniewicz jest absolwentem tej szkoły. Poseł przedstawił również swoją filozofię funkcjonowania w Parlamencie Europejskim, której ważnym elementem jest stwarzanie możliwości rozwoju młodym mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego. Poseł zachęcał do udziału w licznych konkursach przez siebie organizowanych, zwrócił uwagę na programy staży krajowych i zagranicznych w biurach poselskich, które są propozycją dla studentów z uczelni regionu. Wskazał na obecnych na spotkaniu Ireneusza Nitkiewicza – dyrektora biur poselskich J. Zemke w województwie i Krzysztofa Kukuckiego – asystenta posła, jako na przykład, że swoją pracę opiera głównie na młodych ludziach.

Poseł z wielką satysfakcją odniósł się również do licznych inwestycji, które są przygotowywane przez Andrzeja Pałuckiego – prezydenta miasta Włocławka, z wykorzystaniem pomocy Unii Europejskiej. J. Zemke podkreślił, że wyrównywanie dysproporcji regionów Europy jest jednym z podstawowych celów wspólnoty. Działania samorządu Włocławka bardzo dobrze wpisują się w te założenia. Poseł zwrócił uwagę, że polscy samorządowcy dość dobrze radzą sobie ze środkami unijnymi. Po 5 latach przynależności Polski do Unii Europejskiej, zaledwie 18 gmin w kraju, nie skorzystało z pomocy wspólnoty.
J. Zemke zwrócił uwagę, że większość krajów europejskich należy do Unii Europejskiej. Po ostatnim rozszerzeniu, w Unii mieszka około 510 mln obywateli z 27 państw. UE jest dziś największym darczyńcą na świecie.
Młodzi ludzie korzystając z obecności posła do Parlamentu Europejskiego pytali głównie o funkcjonowanie tej instytucji. Szczególną ciekawość wzbudzała sprawa konieczności pracy parlamentu w dwóch miastach znacznie od siebie oddalonych – Brukseli i Strasburgu. Uczniów interesowało również, czy w Brukseli dominuje tak jak w Polsce polityka konfrontacyjna.



J. Zemke podkreślił, że powszechną praktyką w Parlamencie Europejskim jest wypracowywanie konsensusu, który możliwy jest do akceptacji przez zdecydowaną większość. Również funkcje i stanowiska w Parlamencie Europejskim dzielone są w taki sposób, aby wszystkie frakcje polityczne miały możliwość wpływu na podejmowane decyzje. W praktyce, a nie w teorii przestrzegany jest również parytet udziału kobiet w sprawowaniu kluczowych funkcji.

Poseł odnosząc się do pytania o siedziby Parlamentu Europejskiego, stwierdził że wyjazdy do Strasburga są dość kłopotliwe, zwłaszcza że z Warszawy nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. J. Zemke zwrócił również uwagę, że oprócz posłów w czasie sesji plenarnych parlamentu do Strasburga przenosi się również kilka tysięcy pracowników tej instytucji na stałe mieszkających w Brukseli. Nie ma jednak możliwości zmiany tej sytuacji, gdyż miejscem obrad Parlamentu Europejskiego jest to francuskie miasto, co zostało wpisane do traktatu.

Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem oraz wpisem J. Zemke – posła do Parlamentu Europejskiego do kroniki gospodarza debaty europejskiej - Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Fot. Irek Nitkiewicz

K, Włocławek, 18 lutego 2010 r.