Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Po co nam Wojska Obrony Terytorialnej?

– Uważam, że WOT to może nie tyle prywatna armia ministra Macierewicza, co zbrojne ramię PiS. Proszę zobaczyć: jeśli prawdą byłoby to (jak głosi PiS), że największym zagrożeniem dla Polski jest Rosja, to dlaczego te wojska nie są tworzone w województwie warmińsko-mazurskim, które bezpośrednio graniczy z terytorium Federacji Rosyjskiej (obwodem kaliningradzkim), a w podkarpackim?
Bo tam jest twierdza PiS. Bo tam PiS wygrywa kolejne wybory! I tam też łatwo zyskać kandydatów do służby w WOT. Już nie tylko przekonując programem 500+, ale i ze względów ideologicznych.

Żołnierze WOT również dostają pieniądze za służbę. A dodatkowo z budzetu państwa WOT kosztują o wiele więcej, niż planowano.
Wysysa się doświadczonych dowódców z jednostek liniowych i mianuje na stanowiska dowódcze w WOT. To też swoista korupcja, a jednocześnie pozbawianie innych rodzajów sił zbrojnych możliwości
operacyjnych. To jest bez sensu. Te pieniądze, które przeznacza się dziś na tworzenie WOT, powinny być wydawane choćby na wojska informacyjne (tak jak to się dzieje w wielu państwach NATO), bo dziś konflikt między państwami, wojna nawet, nie polega na bezpośrednim starciu oddziałów żołnierzy, ale toczy się często
w cyberprzestrzeni. A my, zamiast zabiegać o ochronę naszego państwa przed agresją w cyberprzestrzeni, chcemy zagwarantować bezpieczeństwo, budując partyzantkę! Zakrawa to na jakąś paranoję!

Janusz Zemke

Warszawa, 7 sierpnia 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 652

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4595

Kurs obsługi komputera

Obraz 3650

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

8325955
Obecnie stronę przegląda
68 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • UWAGA adresaci decyzji ZER MSWiA: Odwołanie MUSI być złożone w ciągu 30 dni! Wzory odwołań do Sądu Okręgowego w Warszawie znajdują się tutaj: http://www.janusz-zemke.pl/_poradnik/_news/18/2/4098/wzory_odwolan_do_wlasciwe.html lub na stronie Federacji SSM: https://www.fssm.pl/wzory-odwolan-od-decyzji-zer

Komunikaty

* 17 sierpnia br. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazał się wywiad z opiniami posła Janusza Zemke, autorstwa redaktora Romana Laudańskiego, na temat skutków wichur w naszym regionie, spóźnionej pomocy wojska w ich usuwaniu oraz destrukcyjnej sile ministra Macierewicza, czytaj więcej...

* 16 sierpnia br. o godz. 8,10 poseł Janusz Zemke wraz z b. rektorem AON Bogusławem Packiem byli uczestnikami  programu "Wstajesz i wiesz" wTVN 24. Poseł Janusz Zemke był także jednym z komentatorów "Faktów" TVN w materiale redaktor Arlety Zalewskiej dot. sytuacji gen. Jarosława Kraszewskiego
z BBN.

* 15 sierpnia br. poseł Janusz Zemke był uczestnikiem programu "Dzień na świecie"
w TVN24 Biznes i Świat. Komentował także obchody Święta Wojska Polskiego jako "Gość Wydarzeń" w Polsat News. Zapraszamy do oglądania w Internecie.

* 14 sierpnia br. na łamach "Tygodnika Przegląd"  nr 33/2017 z 14-20 sierpnia 2017 r. ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke pt. "Wojsko w czasach zemsty i chaosu", przeprowadzony przez red. Roberta Walenciaka. Zapraszamy do lektury także TUTAJ.

* 11 sierpnia br. o godz. 19,oo wyemitowany został materiał publicystyczny redaktor Arlety Zalewskiej z komentarzem posła Janusza Zemke w "Faktach" TVN.

* Poseł Janusz Zemke komentował dla różnych redakcji mediów reakcję Unii Europejskiej na sytuację polityczną w Polsce. Ponadto uczestniczy w działaniach Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej dot. skutków ustawy z 16 grudnia 2016 r., o czym informuje w "Poradniku dla emerytów...". W "Poradniku" także inne tematy, a w zakładce "Internauci piszą" poseł wysłuchuje i odpowiada na zapytania zainteresowanych mundurowych, zaniepokojonych bieżącymi wydarzeniami w naszym kraju. Natomiast w Parlamencie Europejskim przez kilka najbliższych tygodni potrwa przerwa wakacyjna.

* 9 sierpnia br. w związku ze sporem między ministrem MON i prezydentem RP, poseł Janusz Zemke będzie gościem kilku redakcji, które poprosiły o komentarze. Dziś o godz. 16,oo w "Faktach po południu" TVN24, a o godz. 20,oo w "To był dzień" Polsat News.
* 10 sierpnia br. o godz. 16,20 – w rozmowie "Światopogląd" TOK FM, o 18,55 w "Tu i teraz" TV Nowa, a na łamach papierowego wydania "Gazety Pomorskiej" ukazał się wywiad z Januszem Zemke. Zapraszamy.

– To, co obserwujemy na styku pałacu prezydenckiego i MON, oznacza pełne dezawuowanie kompetencji prezydenta A. Dudy – powiedział Janusz Zemke w "Faktach po południu" TVN24.

* 8 sierpnia br. poseł Janusz Zemke komentował bieżące wydarzenia o godz. 19.oo w "Faktach", o 19,25 w "Faktach po Faktach" oraz o 21.oo w "Polska i Świat" – programach stacji telewizyjnej TVN i TVN24. Zapraszamy do oglądania nagrań programów w Internecie.

– Uderzono w prawą rękę prezydenta RP
w wojsku, do którego złożono liczne wnioski
o awanse generalskie, a osoba która winna je
w BBN weryfikować (gen. Jarosław Kraszewski) została pozbawiona dostępu do informacji niejawnych i objęta postępowaniem wyjaśniającym MON
– mówił w "Faktach" TVN Janusz Zemke.

* 7 sierpnia br. ukazał sie najnowszy numer "Faktów i Mitów", a w nim wywiad z posłem Januszem Zemke, który przeprowadził dr Krzysztof Karolczak. Tytuł wywiadu "Armia w chaosie", czytaj więcej...

* 7 sierpnia br. poseł Janusz Zemke był gościem programu na żywo "Nowy Dzień" w stacji telewizyjnej Polsat News. Mówił, że to duży błąd rządu polskiego, który rozwija różne fronty konfliktów z instytucjami unijnymi, rządami Francji, Niemiec, co prowadzi do osamotnienia Polski wewnątrz Unii Europejskiej.

* 1 sierpnia br. w programie "Polska i Świat" TVN24 wyemitowano komentarz posła Janusza Zemke w materiale red. Marii Mikołajewskiej
o złamaniu prawa europejskiego przez Polskę
i niezatrzymaniu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

* 24 lipca br. na łamach toruńskich "Nowości" ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke pt. "Zapłacimy za ten kolizyjny kurs", który przeprowadził redaktor Sławomi Bobbe, czytaj więcej...

* Poseł Janusz Zemke, jako członek Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej ws. skutków represyjnej ustawy z 16 grudnia 2016 r. – uczestniczyć będzie w wielu spotkaniach ze środowiskami emerytów mundurowych, m.in. 15 września w Łodzi, 16 września w Ostrowcu Świętokrzyskim, 21 września w Nakle i Sępólnie Krajeńskim, 22 września w Świeciu i Tucholi oraz 18 października w Jeleniej Górze. O szczegółach będziemy na bieżąco informować. Dla zainteresowanych – spotkanie w Bydgoszczy odbędzie się 28 września o godz. 16,oo w Centrum Wystawienniczym w Myślęcinku, z udziałem Andrzeja Rozenka.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Prawa ręka prezydenta unieruchomiona przez MON

Od 24 czerwca br.  Służba Kotrwywiadu Wojskowego prowadzi postepowanie sprawdzające wobec generała brygady Jarosława Kraszewskiego – dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. Skutkiem wszczęcia postępowania – zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych mogącego trwać do 12 miesięcy – jest czasowe odebranie gen. J. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, a tym samym uniemożliwienie mu wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych.

Moim zdaniem – to jest kolejna odsłona walki ministra Macierewicza z prezydentem RP. Tym razem o wymiarze skandalicznym.
Prezydent sprawuje zwierzchnictwo przez departament, na czele którego stoi pan generał Kraszewski, a MON wykonuje trik polegający na tym, że wszczyna sprawdzanie, czy pan generał Kraszewski może mieć dopuszczenie do tajemnic. W momencie, kiedy je wszczyna, pan generał nie może otrzymywać żadnych materiałów tajnych, a postępowanie takie może trwać nawet dwanaście miesięcy!

Inaczej mówiąc prezydent ma taką prawą rękę w sprawach wojska, która nie może otrzymywać ważnych dla funkcjonowania materiałów z MON.

Warto przypomnieć,  że dzieje się tak na tydzień przed ogłoszeniem nominacji generalskich, których lista nie jest znana.

Jesteśmy dzisiaj w momencie bardzo ważnym, bo za chwilę mamy 15 sierpnia, obchody Święta Wojska Polskiego i nominacje generalskie. Na tydzień do obchodów, nie wiadomo, jakie te nominacje będą? To jest bardzo zła sytuacja!

Janusz Zemke

Warszawa, 7 sierpnia 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1255

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1296

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

21 Sierpnia 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera i Franciszek
Do końca roku zostało
132 dni.

Internauci piszą...

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 37

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Pomysłodawcy też pracowali dla totalitarnego państwa...

Panie Pośle,

tu chyba było już napisane wszystko na temat obniżeń emerytur, ale nie wiem czy ktoś zawraca uwagę na nieprawidłowe określenia, takie jak: żołnierz WOP, żołnierz zwiadu WOP. Są to określenia nieprawidłowe i mylące, bo tak sobie wymyślili autorzy pomysłów obniżania emerytur na użytek tego obniżania.

Znany jest wypadek, kiedy pracownik IPN, (który ponoć wie wszystko najlepiej) dopisał wręcz samowolnie w karcie oficera jednemu emerytowi, że to jest karta oficera zwiadu WOP.
Nie było takiej nazwy. To jest nazewnictwo potoczne. Tak określało się ,,zwyczajowo'' żołnierzy zawodowych pełniących służbę w danym rodzaju wojsk. Prawidłowa nazwa żołnierzy zawodowych służących w WOP, tak jak pozostałych wszystkich żołnierzy każdego rodzaju wojsk nosiła nazwę, Żołnierz Zawodowy Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej''.

Apel FSSM do... można byłoby również dobrze skierować "na  Berdyczów". Czy to nie jest jednak marnowaniem czasu? Co Pan o tym sądzi Panie Pośle?

Mamy tu, niestety, ale "demokrację Kiepskich" .
Szkoda jednak, że autor tych słów o tym kiedyś nie pamiętał, kiedy stwierdzono, że ustawa obniżająca emerytury z 2009 roku jest "zgodna'' z Konstytucją RP?

Jeżeli to kolejne obniżanie przejdzie przez TK i Strasburg, tak jak poprzednio, bo przez Sejm i Senat i prezydenta przejdzie na 100 %, to będziemy mieć następne grupy osób do obniżania emerytur i rent, bo przecież pracowały i służyły - zdaniem pomysłodawców - w  "totalitarnym państwie" . Ciekawe czy sobie pomysłodawcy też poobniżają renty i emerytury, bo większość w tym czasie pracowała dla tego samego totalitarnego Państwa?

Pozdrawiam Panie Pośle (dane adresowe do wiadomosci posła J. Zemke), 26 listopada 2016 r.

***
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Kiedy można skierować sprawę do TPC w Strasburgu?

Szanowny Panie Pośle,
jestem emerytem policyjnym, policjantem w stanie spoczynku z 1,5-roczną przeszłością w organach bezpieczeństwa państwa, 20 latami służby w Policji po lipcu 1990 roku i kilkoma latami pracy w cywilu po przejściu na emeryturę (teraz wg projektu, pracując i odprowadzając składki ZUS już nigdy nawet 1 zł nie dopracuję do emerytury).

Moja emerytura za okres 1,5 roku w organach wynosi około 70 zł netto, a pozostała kwota za czas służby w Policji i pracy cywilnej wynosi około 3500 zł netto. Wystarcza na przyzwoite życie.

Teraz zostanę pozbawiony 2000 zł bez jakichkolwiek perspektyw związanych z tzw. dorabianiem (a projekt ustawy nie określa minimalnego czasu służby poza organami, który to okres uniemożliwiałby zastosowanie obniżenia emerytury do średniej krajowej w ZUS – opinia obecnego MF do projektu).

Przeszedłem pozytywnie weryfikację w 1990 roku i wiernie służyłem wolnej Polsce w Policji. Oczywiście uważam, że postępowanie obecnej władzy jest niesprawiedliwe, niezgodne z prawem, nie respektuje praw nabytych, jest niesłuszną represją. Gdyby mnie nie zweryfikowano pozytywnie, to zapewne w 1990 roku poradziłbym sobie w życiu i teraz nie zostałbym oszukany.

Mam do Pana następujące pytanie, podejrzewając, że powszechne sądy ubezpieczeń społecznych będą raczej zawieszać indywidualne skargi do chwili orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a z kolei Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie i paraliżu może kilka lat odwlekać z wydaniem wyroku: – Czy jest możliwym skierowanie skargi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu bezpośrednio po uchwaleniu projektu obecnej ustawy i opublikowaniu jej w dzienniku ustaw, bez oczekiwania na wyczerpanie drogi prawnej w naszym kraju, motywując ten fakt brakiem sprawnie działających w Polsce organów państwa powołanych do przestrzegania praw człowieka?

Byłoby to o tyle istotne, że wobec przewidywanych pierwszych skutków obniżenia emerytur w listopadzie 2017 roku, w tym czasie TPC w Strasburgu może wydałby wyrok (mam nadzieję, że respektowany przez obecnie rządzących, albo nawet obecnie rządzący pod groźbą raczej niekorzystnego dla siebie wyroku wycofaliby się z realizacji ustawy w takim kształcie).

Spodziewam się, że stawiałoby to mój kraj w złym świetle, ale skoro tenże nie respektuje moich praw?

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 26 listopada 2016 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Przepychanie ustawy "mundurowej"

 * Szanowny Panie Pośle,
piszę w sprawie procedowania ponownej "ustawy dezubekizacyjnej".
Jak zapatruje się Pan na kwestię wydanych po "pierwszej ustawie" z 2009 r. prawomocnych wyroków sądów określających wysokość emerytury. Czy będą honorowane te wyroki czy też kolejne ustawy będą dalej zmniejszać świadczenia?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji czytamy, że projekt ustawy zwolniony jest z opinii w kwestii zgodności z prawem unijnym. Jest też pismo dot. odstąpienia od opinii prawniczej o ustawie.

Czy nie jest to na siłę, wbrew przepisom, przepychanie ustawy?
Czy UE może zająć się tą ustawą, jeżeli chodzi o zgodność z prawem unijnym?

Z poważaniem (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 24 listopada 2016 r.

***

Odpowiedź posła Janusza Zemke:

Dziękuję Pani za e-maila. Informuję, że Trybunał w Strasburgu nie może się zajmować projektami. Jego kompetencje rozpoczynają się dopiero po wyczerpaniu drogi prawnej w państwie unijnym.
Gdy nastąpi ten moment – będę oczywiście służył pomocą prawną.

Janusz Zemke

Strasburg, 24 listopada 2016 r.

***


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Drony, panie pośle!

* W rubryce "Uważam, że..." zadał Pan pytanie: "Jeśli nie Caracale, to co?".

Odpowiedź: drony, Panie pośle, drony!
http://wyborcza.pl/7,75398,20947386,i-nadleca-tysiace-dronow-antoni-macierewicz-planuje-nowe-zakupy.html

PS  Co też ten człowiek jeszcze wymyśli?

– emeryt mundurowy (dane adresowe do wiadomości posła Zemke), 9 listopada 2016 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Wylosowany stażysta

* W październiku br. poseł Janusz Zemke wylosował dwa adresy e-mail z grona osób tworzących grupę Zemke Team, których właścicieli zaprosił na wyjazd do Brukseli w grudniu tego roku. W biurze poselskim nie są gromadzone żadne dane osób zapisanych do Zemke Teamu, a adresy e-mail nie zawsze zdradzają nazwisko posiadacza konta, zatem zdarzyło się, że jednym z wylosowanych okazał się b. stażysta posła Zemke.

Oto fragment jego listu:

"Było mi bardzo miło przeczytać Państwa wiadomość. Niestety, nie mogę skorzystać z wyjazdu, mimo najszczerszych chęci. Od pewnego czasu mieszkam na terytorium Monachium i dojazd do Bydgoszcz jest niemożliwy.
Niemniej chciałbym Państwu serdecznie podziękować za wylosowane zaproszenie. Jako były stażysta bardzo miło wspominam mój pobyt i pracę przy Panu Zemke w Parlamencie. Staż ten pomógł mi w karierze zawodowej. Z perspektywy czasu widzę ile furtek otworzyło się przede mną dzięki stażowi. Do tej pory zachęcam swoich znajomych do ubiegania się o podobne staże! Jest to wielka szansa dla młodych i cieszę się, że Pan Zemke widzi w nas, młodych, potencjał, w który warto inwestować.
Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się podziękować Panu Zemke osobiście.
Z pozdrowieniami dla Pana Zemke, Marka Tomczyka oraz wszystkich pracowników Biura Poselskiego."

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 9 listopada 2016 r.

***

Odpowiedź posła Janusza Zemke:

Dziękuję za sympatycznego maila. Cieszę się, że staż okazał się pomocny w Twoim dalszym życiu. Gdybyś był w Brukseli lub Strasburgu, zawsze zapraszamy. Przekazuję także pozdrowienia od Marka.

Z pozdrowieniami z Brukseli,

Janusz Zemke, 9 listopada 2016 r.

***

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Co wiemy o umowie TTIP?

* Szanowny Panie Pośle, w związku z licznymi doniesieniami medialnymi na temat TTIP, a pozbawieni możliwości dostępu do źródłowych informacji prosimy o opinię dotyczącą projektu tej umowy – w jaki sposób może ona wpłynąć na m.in. bezpieczeństwo i jakość żywności, prawa pracownicze, ochronę danych osobowych czy rozstrzyganie sporów pomiędzy firmami a państwem. Opinia ta byłaby zaprezentowana podczas zebrań członków SLD woj. warmińsko-mazurskiego.
Serdecznie pozdrawiam (dane adresowe do wiadomo,sci posła J. Zemke, 13 czerwca 2016 r.)

***
Odpowiedź posła Janusza Zemke:

"Bardzo dziękuję za maila. Niestety, nie mogę przekazać żadnych dokumentów i informacji źródłowych dotyczących TTIP, gdyż w obecnej fazie mają one charakter poufny i są dostępne posłom do Parlamentu Europejskiego wyłącznie w kancelarii tajnej.

Nie odniosę się zatem obecnie do szczegółowych pytań, chociaż podzielam liczne wątpliwości dotyczące tych negocjacji. W praktyce, jednak negocjacje zostały obecnie zawieszone w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie wyborcze w USA.

Poniżej przesyłam linki do oficjalnych informacji ws. TTIP.

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/20150610STO65005/Debata-i-g%C5%82osowanie-ws.-TTIP-prze%C5%82o%C5%BCone-%E2%80%93-co-dalej

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/20150202STO18324/TTIP-szans%C4%85-dla-wszystkich

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/top-stories/20150202TST18313/TTIP-szansa-czy-ryzyko

http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ttip/index_pl.htm

Z pozdrowieniami, Janusz Zemke

Bruksela, 17 czerwca 2016 r."

***

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Kolejny pomysł obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom

* Mam pytanie. Szanowny Panie Pośle, co pan sądzi o kolejnym pomyśle obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom. Jeżeli koncepcja MSW wejdzie w życie, to doprowadzi ona na skraj ubóstwa dziesiątki tysięcy pozytywnie zweryfikowanych, niczemu niewinnych ludzi, którzy już teraz nie mają z czego żyć. Dlatego proszę Pana Posła o wyrażenie swej opinii, jakie szanse ma ta szalona koncepcja na wejście w życie?
Z wyrazami szacunku (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke),
8 lutego 2016 r.

***

Szanowny Panie,
odpowiadając na Pana e-maila, pozwolę sobie przekazać kilka uwag.

Byłem tym posłem w Sejmie RP, który konsekwentnie sprzeciwiał się obniżaniu emerytur byłym funkcjonariuszom, którzy poddali się w 1990 roku weryfikacji. Państwo powinno szanować decyzje swoich organów i nie zmieniać praw nabytych, odbierając legalnie przyznane świadczenia emerytalne. Te decyzje determinowały losy emerytów, pozwalając im planować finansowo swoją przyszłość. Odebranie świadczeń niejednokrotnie pozbawia te osoby (najczęściej w podeszłym wieku) jakiegokolwiek źródła utrzymania.

Dałem wyraz dezaprobacie dla takich działań, jako współautor wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego. Wspierałem też skargi składane, moim zdaniem słusznie, do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Pogląd w tej sprawie mam zatem jasny.

Problem polega dzisiaj na tym, że w Sejmie RP nie ma już Klubu SLD, który bronił praw nabytych. Nie mam zatem obecnie w Sejmie RP żadnej możliwości wpływu na posłów.

Po wyczerpaniu drogi krajowej istnieje jednak możliwość składania skarg do wspomnianego Trybunału Praw Człowieka. Podobnie, jak w przeszłości, jestem gotów włączyć się do przygotowywania takich skarg.

Z pozdrowieniami z Brukseli,
Janusz Zemke

Bruksela, 9 lutego 2016 r.

***

W związku z zainteresowaniem internautów poszukiwaniem przez IPN w prywatnych mieszkaniach materiałów z informacjami służb bezpieczeństwa PRL, aktywnością posłów w sprawie uchwalenia abolicji itp., co dotyczy w dużej mierze osób starszych – w Poradniku dla emerytów zamieszczamy opinię prawną w tej sprawie.

Bydgoszcz, 3 marca 2016 r.
 

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 37