Janusz Zemke

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

  • UWAGA członkowie grupy ZEMKE TEAM! W dniach 2-6 grudnia br. poseł Janusz Zemke gościć będzie w Brukseli kolejne 54 osoby z regionu. Będą wśród nich dwie osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy e-mailowe poseł wylosował 21 października br. w Warszawie. Są to: phudorawa@...pl, oraz kobra20@...pl Gratulujemy!

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z 197

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nakle

17.11.2017 Poseł Janusz Zemke na trasie swojego pobytu w regionie kujawsko-pomorskim, poza Włocławkiem odwiedził także Nakło. Po wywiadzie dla nakielskiego radia udał się do siedziby Domu Kultury, by spotkać się z seniorami – słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Była to doskonała okazja, by studenci mogli uzyskać wpis do indeksu w postaci wykładu europosła Janusza Zemke. Ustalonym tematem była „Przyszłość Unii Europejskiej”, ale zanim o przyszłości, poseł opowiedział wpierw jak powstała Unia Europejska i jakie ideały stały się wspólne dla wszystkich jej członków.

Poseł podkreślił, jak bardzo Polsce potrzebna była decyzja o przyjęciu do Unii Europejskiej, co oznaczało na progu transformacji, że nasz kraj staje się częścią zachodniej, wysoko rozwiniętej grupy państw, które uznały za swój obowiązek wspomóc nasz rozwój gospodarczy, naszą infrastrukturę, by wyrównać szanse Polaków w europejskiej rodzinie. To jeden ważny aspekt i pewnie zdecydował o wyniku referendum w Polsce, popierającym wstąpienie Polski do Unii w 2004 r.Ale nie tylko to było wielkim dobrem. Drugim walorem stało się poczucie większego bezpieczeństwa, związanie się z paktem NATO i szerokie uprawnienia podejmowania pracy w Europie, swobodnego podróżowania.

Namacalnym przykładem włączenia Polski do Wspólnoty były płynące szeroką rzeką unijne fundusze, zarówno w postaci dopłat dla rolników, jak i na lokalne, regionalne inwestycje komunalne, drogowe, ochronę zabytków, rozwój nauki itp. Nie ma faktycznie powiatu, gdzie nie można by zobaczyć tablicy informującej o sfinansowaniu jakiegoś projektu z udziałem funduszy Unii Europejskiej.Jak wiadomo, budżet Unii powstaje ze składek państw członkowskich w wysokości 1 procenta PKB. Wiadomo, że bogatsze państwa wpłacają nominalnie dużo więcej, i tak np. Polska wpłacając w ramach składki 3,7 mld euro – otrzymuje na swoje potrzeby rozwojowe 4 razy tyle.

Przez tych kilkanaście lat Polski w Unii, organizacja ta zmieniała się reagując na sytuację gospodarczą i polityczną wewnątrz, jak i na świecie.

Z sytuacji dużego bezrobocia rynek pracy stał się rynkiem pracownika, z potrzebą poszukiwania pracowników z innych krajów. Nową rzeczywistość ukształtowały wojny wokół Europy i masowe fale imigrantów. Zupełnie nieoczekiwaną przebudowę polityki unijnej spowodowała decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty, tzw. Brexit. Jakie będą ostatecznie skutki tego rozstania dla Unii i Polski do końca jeszcze nie wiemy. Trwają negocjacje warunków opuszczenia Unii przez Brytyjczyków. Na pewno oznaczać to będzie osłabienie Unii i zmniejszenie jej budżetu (Wielka Brytania, tuż za Niemcami była drugim największym płatnikiem składek do budżetu Unii). Swoje piętno na poprawianiu bezpieczeństwa odcisnęły akty terroru w europejskich miastach.Słuchacze wykładu skorzystali z możliwości zadawania pytań, a m.in. padło pytanie o sytuację w polskim wojsku.
Poseł wyjaśnił, iż w Europie widoczne są wprawdzie nastroje pacyfistyczne, ale wiele krajów się zbroi, to i my musimy. Dlatego doceniam – mówił J. Zemke – zwiększanie środków finansowych na wojsko.

Martwi mnie jednak chaos w procesach modernizacji Wojska Polskiego, ciągłe zmiany koncepcji np. w wyborze priorytetów uzbrojenia. Dzisiejsza armia musi być wyposażona w nowoczesną technikę.

Innym problemem jest przesuwanie środków finansowych na obronę terytorialną kosztem wojsk operacyjnych. Można wątpić w to, iż obrona terytorialna zapewni zdolność działania w sytuacjach awaryjnych, choćby w klęskach żywiołowych.Najbardziej widowiskowe zmiany, szeroko komentowane dotyczyły zmian kadrowych, mających charakter czystek, zwłaszcza w gronie wysoko wykwalifikowanych kadr wojskowych. W ich kształcenie zainwestowano znaczne środki, zadbano o wyposażenie w doświadczenie w strukturach NATO, na misjach zagranicznych, a potem zostało to wszystko zmarnotrawione. Trudno będzie te straty odbudować.

W spotkaniu z nakielskimi seniorami posłowi towarzyszyli: szef RW SLD Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący RP SLD Piotr Hemmerling i członek prezydium FSSM Henryk Grobelny.

in.,nim, 17 listopada 2017 r.


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

J. Zemke: Jest szansa na szybszą modernizację dworca PKP we Włocławku

17.11.2017  Poseł Janusz Zemke rozpoczął dzisiejszy cykl spotkan w Kujawsko-Pomorskiem od wizyty we Włocławku. Na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli władz miasta i SLD rozmawiano o szansach na szybszą modernizację dworca kolejowego we Włocławku, ujętą w planach do 2023 r.

Janusz Zemke jest członkiem Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, więc zdeklarował pomoc, by wsparcie finansowe na tę inwestycję dołożyła w ok. 70% Unia Europejska. Konieczne jest jednak zatwierdzenie tej inwestycji, ze względu na koszt ok. 100 mln zł., właśnie przez Komisję Transportu PE i dlatego rola regionalnych parlamentarzystów jest nie do przecenienia.

Oto relacja z konferencji na antenie Polskiego Radia PiK autorstwa Marka Ledwosińskiego:

"Unia da pieniądze na budowę włocławskiego dworca kolejowo-autobusowego

Wszystko przemawia za tym, że Unia Europejska da pieniądze na budowę nowego dworca kolejowo-autobusowego we Włocławku.
Polskie ministerstwo infrastruktury zmieniło wykaz inwestycyjnych priorytetów tak, by włocławski dworzec znalazł się aktualnej liście podstawowej, na której realizację Unia gotowa jest dać pieniądze.

Unię Europejską trzeba jednak przekonać do tego, by zmianę na liście priorytetów zaakceptowała. W unijnej Komisji Transportu zasiada dwóch posłów z naszego regionu – Janusz Zemke z lewicy i Kosma Złotowski z PiS-u. Janusz Zemke zadeklarował w imieniu swoim i Kosmy Złotowskiego, że zrobią, co w ich mocy, aby komisja nową listę zatwierdziła.

Orientacyjny koszt budowy nowego dworca we Włocławku to około stu milionów złotych.
Wiadomość potwierdził we Włocławku europoseł z naszego regionu, Janusz Zemke."

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

***

A oto relacja włocławskiego portalu www.q4:

Realna szansa na budowę dworca i centrum komunikacyjnego

17 listopada w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja w sprawie włocławskiego dworca.

W konferencji udział wzięli: poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke, poseł na Sejm RP Tomasz Lenz oraz prezydent miasta Marek Wojtkowski, jak również radny Krzysztof Kukucki.

Prezydent na samym początku konferencji powiedział, że bardzo się cieszy, że mogli spotkać się w tym gronie. Dodał, że te inwestycje, które są realizowane we Włocławku chciałby, żeby nie miały barw politycznych. Wokół dworca narosło wiele mitów. Jest to rzecz priorytetowa dla Włocławka nie ma co ukrywać.

''To, że trzeba pobudować nowy dworzec nie budzi żadnych wątpliwości Problem polegał na tym, że do tej pory ta inwestycja znajdowała się na liście rezerwowej. Ostatecznej formalnej decyzji nie ma ale są duże szanse ze ta inwestycja znajdzie się w planach i że będą zabezpieczone na to pieniądze'' – poinformował europoseł Janusz Zemke.

Poseł Tomasz Lenz dodał, że wszyscy parlamentarzyści zabiegają o to aby pewne rzeczy dla rozwoju wojewódzka kujawsko-pomorskiego, dla rozwoju Włocławka były robione, a na które samorządy nie mają pieniędzy.

Krzysztof Kukucki jako samorządowiec powiedział, ma nadzieję że dworzec będzie takim pierwszym bardzo pozytywnym przykładem, że przedstawiciele różnych poglądów politycznych w jednej sprawie potrafią się zjednoczyć."

Zobacz też galerię zdjęć z konferencji na www.q4.pl

***

Tematowi spotkania we Włocławku, uwagę poświęcił też program TVB "Zbliżenia":
Budowa węzła przesiadkowego w miejscu dworca PKP-PKS coraz bliżej?

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

Podczas konferencji prasowej poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke poinformował, że dofinansowanie tej inwestycji z funduszy europejskich jest bardzo prawdopodobne. Budowa węzła znalazła się na liście priorytetowej programu inwestycji dworcowych. Jak przekonuje prezydent Włocławka wszystko zależy teraz od decyzji PKP i rządu. Poseł Joanna Borowiak przekonuje, że kluczowe decyzje już zapadły.

100 mln zł - przynajmniej tyle pieniędzy potrzeba, żeby dworzec we Włocławku dostosować do europejskich standardów. 70 proc. z tej sumy może pokryć Unia Europejska. - Po raz pierwszy przygotowano korektę inwestycji dworcowych w Polsce i na tej liście podstawowej wśród propozycji nareszcie znajduje się propozycja budowy dworca we Włocławku - przyznaje Janusz Zemke, europoseł SLD.

Prezydent Włocławka przekonuje, że miasto jest od dawna przygotowane do tej inwestycji. Wskazuje jednak, ze kluczowe decyzje należą jednak do rządu i PKP. - Nic nie jest ustalone i nie jest wiadome i nie są podjęte decyzje, jeśli chodzi o finansowanie tej inwestycji. A kwota jest bardzo duża, bo to jest 100 mln, a być może i nawet więcej - informuje Marek Wojtkowski.

O tym, że inwestycja znalazła sie na liście projektów priorytetowych, kilka tygodni temu informowała poseł PiS, Joanna Borowiak. Dzisiaj podkreśla, że przebudowa dworca jest tylko kwestią czasu. - Sam fakt wpisania oznacza, że będzie realizowana. To finansowanie jest zapewnione - uspokaja.

Program inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 zakłada modernizację 189 obiektów.

Autor: Anna Zdunek

***

Obszerną relację zamieścił także portal tu.wloclawek.pl  "Nowy dworzec we Włocławku coraz bardziej realny", autorstwa Kingi Maślanki.

***

oprac. nim, 17 listopada 2017 r.

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Poseł Janusz Zemke podsumowuje kolejny rok działalności

16.11.2017  Termin ZEMKE TEAM dość często pojawia się w zakładkach tej strony internetowej. Nie ma więc potrzeby tłumaczyć co oznacza. Dość powiedzieć, że pod koniec kolejnego roku kadencji poseł informuje tę specyficzną grupę swoich wyborców i sympatyków w kraju o dokonaniach wynikających z piastowania mandatu posła do Parlamentu Europejskiego.

Tak było i w tym roku. W specjalnym Newsletterze nr 35, wysłanym na indywidualne e-maile członków ZEMKE TEAMU, poseł wysłał taką informację:

"Upływający rok, to systematyczna praca w komisjach Parlamentu Europejskiego, których jestem członkiem – Transportu i Turystyki (TRAN) oraz Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

W swoich wystąpieniach podczas obrad plenarnych Parlamentu podnosiłem m.in. kwestie: transportu multimodalnego w korytarzach TEN-T, działalności Międzynarodowego Centrum Nauki i Techniki, znoszenia obowiązków wizowych, wykorzystywania zasobów morskich, umowy z Kanadą CETA, zwalczania terroryzmu, zwiększenia dostępu do leków, technologii informatycznej dla obywateli, kontroli posiadania broni, skutków Brexitu, marnotrawienia żywności, transportu drogowego w UE, poszanowania praw podstawowych, wdrażania europejskiego funduszu inwestycji strategicznych, prywatnych firm ochroniarskich, porozumienia z Europolem, planu obrony Europy, eksportu broni, bezpieczeństwa statków pasażerskich, zwalczania cyberprzestępczości, ustanowienia Prokuratury Europejskiej, tworzenia rynku usług audiowizualnych.

Zapytania poselskie kierowałem zwykle do Komisji Europejskiej w sprawach dot. Polski i regionu, z którego zostałem wybrany. Np. w sprawach działania na rzecz ochrony polskiego sektora cementowego w gospodarce UE, budowy infrastruktury i modernizacji dworca kolejowego we Włocławku, pozbawienia uprawnień emerytalnych, niekorzystnych przepisów dla firm transportowych, pomocy europejskiej dla terenów dotkniętych niedawnymi nawałnicami.

Cały czas utrzymuję kontakty z wyborcami i to dwutorowo – podczas spotkań poselskich i zapraszając mieszkańców (głównie Kujaw i Pomorza, ale także delegacje województw łódzkiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) w ponad 50-osobowych grupach do Brukseli (23–27 czerwca oraz 2–6 grudnia) i Strasburga (1–5 kwietnia). Do każdej z nich zapraszałem po 2 osoby z grona ZEMKE TEAMU, których adresy losowałem. W Brukseli i Strasburgu przyjąłem także 9 grup przejazdowych do innych miejsc docelowych, z jednodniowym programem pobytu (samorządowcy).

Spotkania poselskie (z młodzieżą, samorządowcami, dziennikarzami, słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku i kursów komputerowych, otwarte z mieszkańcami, działaczami lewicy) odbywałem zarówno na terenie wszystkich powiatów województwa kujawsko-pomorskiego (Aleksandrów Kujawski, Bydgoszcz, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Kcynia, Koronowo, Lipno, Mała Nieszawka, Mogilno, Mrocza, Nakło, Radziejów, Skępe, Szubin, Toruń, Turzyn, Włocławek), jak i województw: dolnośląskiego (Wrocław, Świdnica), łódzkiego (Łódź), pomorskiego (Gdańsk), świętokrzyskiego (Ostrowiec Świętokrzyski).

Na stronie internetowej www.zemke.pl od 2009 r. prowadzony jest „Poradnik dla emerytów mundurowych…”, gdyż jeszcze jako poseł na Sejm RP występowałem przeciwko poprzedniej tzw. ustawie dezubekizacyjnej. Przyjęta w grudniu 2016 r. kolejna tzw. ustawa dezubekizacyjna, bardzo represyjna i łamiąca zasady prawa oraz polskiej konstytucji, wprowadzająca ponownie odpowiedzialność zbiorową, ożywiła moje kontakty z pokrzywdzonymi, piszącymi liczne listy z prośbami o pomoc prawną czy interwencję (zobacz też „Internauci piszą”). Szeroko informowałem o możliwościach odwoławczych od krzywdzących decyzji ZER. Odbyłem wiele spotkań w środowiskach emerytów b. służb mundurowych i poparłem inicjatywę ustawy obywatelskiej, znoszącej zapisy tej z grudnia 2016 r. Jestem członkiem Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej…, współpracuję z Federacją Stowarzyszeń Służb Mundurowych. Zainteresowałem sprawą obniżenia emerytur mundurowych komisję LIBE, zajmującą się w Parlamencie Europejskim wolnościami obywatelskimi, która zbada sprawę polskich emerytów. Obecnie trwa akcja zbierania podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy. Na mojej stronie można pobrać odpowiedni druk i włączyć się w tę akcję do końca roku, do czego zachęcam. Podpisy zbierane będą m.in. w siedzibach moich biur poselskich w Kujawsko-Pomorskiem.

W biurach poselskich w Brukseli i Strasburgu w 2017 roku 12 osób odbyło staże europejskie – byli to studenci uczelni kujawsko-pomorskich, ale także z Ukrainy oraz pracownicy samorządowi, których staże współorganizował Marszałek Województwa i Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza”. W biurach krajowych programy stażowe zrealizowało 14 studentów.

W biurach i punktach informacyjnych z ulokowanymi tam pracowniami komputerowymi kontynuowane były kursy komputerowe dla seniorów „Komputer oknem na świat”, przy czym prowadzono specjalne edycje np. wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych, stowarzyszeniem „Amazonek” (Włocławek), organizatorami uniwersytetów trzeciego wieku (Bydgoszcz, Chełmno). W 2017 r. powstały nowe pracownie komputerowe (Mała Nieszawka, Piotrków Kujawski, Tuchola, Osiek), które służyły kursantom w mniejszych miejscowościach, a absolwentom pierwszych szkoleń pozwalały doskonalić wiedzę na kursach II stopnia, np. w Barcinie, Chełmży, Toruniu, Solcu Kuj. Uruchomiono nowe punkty kursowe np. w szkole czy domu kultury, np. w Unisławiu czy Strzelnie.

Realizowane były także kursy języka angielskiego dla dzieci w ramach programu „Learning English is Fun”, tym razem np. w Bydgoszczy dla podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka, w gimnazjum/szkole podstawowej dla dzieci ze Strzelna czy w bibliotece dla tych w gminie Bukowiec.

Sprawowałem patronat nad licznymi konkursami i olimpiadami popularyzującymi wiedzę europejską, np. ogólnopolska olimpiada statystyczna, „Wielobarwna Europa”, GrafKom, „Polak – Europejczyk”, konkurs piosenek A. Osieckiej w Bydgoszczy, konkursy dla młodzieży szkolnej we Włocławku czy Żninie oraz przedsięwzięciami kulturalnymi i sportowymi, jak np.: muzyczne pejzaże w Aleksandrowie Kuj., „Z Europą na wesoło” w Kcyni, „Mogileńskie dyktando”, konkurs poetycki w Skępem, OPTAN 2017 w Grudziądzu, „Segregacja, to się opłaca” w Kcyni, festyny osiedlowe w Bydgoszczy, biegi uliczne i maratony tematyczne, imprezy piłkarskie, pływackie, itp.

Licznie występowałem w mediach telewizyjnych, radiowych i na łamach gazet, gdzie wypowiadałem się na tematy związane z bezpieczeństwem Polski i Europy, organizacją i zarządzaniem w armii oraz komentowałem bieżące wydarzenia polityczne.

Tak, w największym skrócie wyglądała moja aktywność poselska w mijającym roku. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.zemke.pl oraz na profilu Facebooka, na które zapraszam.

Życząc Państwu zdrowia i spokoju w Nowym 2018 Roku, serdecznie pozdrawiam

Janusz Zemke"

***
 

 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Strasburg. Wystąpienia J. Zemke podczas sesji plenarnej

16.11.2017 Podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniach 13-16 listopada 2017 r., poseł Janusz Zemke wypowiedział się w następujących debatach.

 

Ratowanie życia: zwiększanie bezpieczeństwa samochodowego w UE

– Pozytywnie oceniam fakt, że po raz kolejny zajmujemy się bezpieczeństwem ruchu samochodowego w Unii Europejskiej. Mamy bowiem poważny problem.

Z jednej strony, w horyzoncie 15 lat bezpieczeństwo ruchu drogowego wzrosło, co potwierdza spadek liczby ofiar śmiertelnych. Od 2001 roku w Europie liczba ofiar śmiertelnych zmalała z 54 do 25 tysięcy.

Z drugiej strony, musimy jednak odnotować, że w kilku ostatnich latach zauważalna jest wyraźna stagnacja tego procesu. Konieczne są zatem nowe jakościowo rozwiązania. W zgłoszonych propozycjach kładzie się silny nacisk na postęp techniczny. Szczególnie efektywne są te rozwiązania, które w sytuacjach awaryjnych powodują automatyczne hamowanie oraz wykrywają senność i rozproszenie uwagi kierowcy.

Moim zdaniem nie docenia się jednak roli koniecznych zmian prawnych i organizacyjnych. Także one mogą się przyczynić do zmniejszenia liczby katastrof i ofiar. Drugim problemem jest potrzeba lepszej ochrony pieszych i rowerzystów. Ze względu na wzrost skali ruchu drogowego, szczególnie ważna byłaby poprawa jego infrastruktury, w tym lepsze oświetlenie potencjalnych miejsc kolizji.
Moim zdaniem, propozycje zmian w tej sferze są zbyt pasywne.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej

– Powinniśmy być zainteresowani w rozwoju żeglugi śródlądowej ze względu na ochronę środowiska i wprowadzenie innych, niż transport drogowy i kolejowy sposobów przewożenia towarów.

Jedną z barier rozwoju tej żeglugi jest fakt małej mobilności przewoźników ze względu na nieuznawanie ich kwalifikacji w całej Unii Europejskiej. Konieczność potwierdzania własnych kwalifikacji w każdym unijnym państwie z osobna jest silną barierą w rozwoju transportu międzynarodowego. Do tej pory uznawane są tylko kwalifikacje kapitanów statków pływających na śródlądowych drogach wodnych UE.

Proponowane rozwiązania poszerzają tę grupę o innych wykwalifikowanych członków załogi przez ustalenie ogólnounijnych minimalnych wymogów opartych na kompetencjach weryfikowalnych w drodze egzaminów. To kierunek słuszny. Pozostaje jednak problem niewykwalifikowanych członków załóg, takich jak młodsi marynarze.

Moim zdaniem, także w tym przypadku, ze względu na bezpieczeństwo transportu należałoby ustalić minimalne wymogi przynajmniej w zakresie wieku, stanu zdrowia i koniecznych minimalnych kwalifikacji.

Zachęcałbym zatem, by kontynuować prace w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej. Byłoby to pozytywne dla rozwoju transportu wodnego w całej Unii Europejskiej.

Marek Tomczyk

Strasburg, 16 listopada 2017 r.

***


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Rezolucja PE. Delegacja polska S&D wstrzymała się od głosu

15.11.2017 Delegacja polska S&D w Parlamencie Europejskim wstrzymała się w ostatecznym głosowaniu nad projektem rezolucji ws. przestrzegania prawa w Polsce. Jest to szeroko komentowane. Poniżej najważniejsze argumenty uzasadniające taką decyzję.

Jak poinformował poseł Janusz Zemke – delegacja polska S&D stoi na stanowisku, iż niedopuszczalne jest uchwalenie rezolucji grożącej wprowadzeniem sankcji w stosunku do Polski i Polaków.

Konflikt pomiędzy Komisją Europejską a rządem ma swoje podłoże w działaniach rządu, a nie zachowaniu społeczeństwa. Dlatego głosowaliśmy za skreśleniem punktu dotyczącego sankcji przez zastosowanie art. 7 Traktatu Unii Europejskiej. Jako, że to głosowanie przegraliśmy, nie mogliśmy poprzeć projektu rezolucji.

Zabierając glos w dyskusji w imieniu SLD, Bogusław Liberadzki podkreślił, że nas - ludzi lewicy, niepokoją:

1. Przejmowanie wymiaru sprawiedliwości przez jedną partię;
2. Próby ograniczania godności i praw kobiet;
3. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, czego skrajnym przykładem jest odbieranie emerytur funkcjonariuszom i żołnierzom;
4. Negowanie historycznych zasług wielu organizacji i żołnierzy walczących z faszyzmem w Polsce i w Europie.

Debatujemy na temat Polski, jako państwa prawa. Robimy to wśród przyjaciół, w rodzinie. W naszej europejskiej rodzinie, a nie wśród wrogów. O nas, z nami. A bywało w przeszłości o nas, bez nas.

Istotą debaty jest przestrzeganie prawa w Polsce. W ważnym państwie, ze swoją tożsamością, kulturą i historycznymi zasługami. Polacy zawsze chcieli być w Europie i nadal chcą być tu w Europie.

Unia daje nam Polakom, poczucie bezpieczeństwa politycznego, społecznego i gospodarczego. Europejskie wartości i prawo są naszymi wartościami i my także chcemy ich strzec.

Unia Europejska reprezentuje akceptowalne przez nas wartości i zasady. Nie możemy jednak zgodzić się z deklaracjami dotyczącymi sankcji, które dotkliwie odczuwane byłyby przez Polaków.

nim, 15 listopada 2017 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Strzelno. Seniorzy rozpoczęli przygodę z komputerem

14.11.2017 Tomasz Mokos, asystent posła Janusza Zemke odwiedził uczestników kursu komputerowego, który w Strzelnie został zorganizowany według programu „Komputer oknem na świat” i pod patronatem europosła.

W lutym br. podczas pobytu w powiecie mogileńskim poseł odwiedził Strzelno, gdzie spotkał się z młodzieżą Gimnazjum im. Jan Dałkowskiego. Opowiedział wówczas o realizowanych przez siebie programach społecznych. Na kanwie tego spotkania z inicjatywą wdrożenia programu „Komputer oknem na świat”, wyszedł dyrektor Tadeusz Twarużek.Po reformie edukacji gimnazjum zmieniło się w szkołę podstawową, jednak nie przeszkodziło to w realizacji podjętych zamierzeń. Miło nam poinformować, iż w ubiegłym tygodniu miały miejsce pierwsze bezpłatne zajęcia komputerowe. W pracowni informatycznej szkoły podstawowej w rolę przewodnika po cyfrowym świecie jako wolontariusz, wcielił się dyrektor Tadeusz Twarużek, z wykształcenia informatyk.9-osobowa grupa korzysta z programu zajęć, który z powodzeniem jest realizowany od ubiegłej kadencji europosła w jego biurach i punktach informacyjnych w Kujawsko-Pomorskiem. Kursanci, jaki i prowadzący zajęcia mogą liczyć na wsparcie asystentów biur eurodeputowanego.Program bezpłatnych kursów komputerowych „Komputer oknem na świat” jest autorskim pomysłem Janusza Zemke, który ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób z pokolenia 50+. Wdrażając program na terenie całego województwa powstały pracownie komputerowe, gdzie kompletne stanowiska komputerowe wraz z dostępem do Internetu ufundowane zostały przez europosła. Tam pod okiem wolontariuszy swoje pierwsze kroki w obsłudze komputera postawiło już ponad 6 tys. seniorów.Strzelno w powiecie mogileńskim, po Unisławiu (powiat chełmiński), gdzie w Gminnym Ośrodku Kultury odbywały się zajęcia, jest drugim miejscem, gdzie zdecydowano się wdrożyć sprawdzony już program i podjąć tę szlachetną idee, korzystając ze swojego zaplecza technicznego.

Uczestnikom zajęć życzymy powodzenia i osiągnięcia wymarzonych rezultatów.

Tekst i zdjęcia Tomasz Mokos

Strzelno, 14 listopada 2017 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

J. Zemke pisze do KE o ograniczeniu swobody działania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce

8.11.2017  W odpowiedzi na przekazywane posłowi informacje ze środowisk spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce o naruszeniu unijnego prawa traktatowego, Janusz Zemke wystosował priorytetowe pytanie do Komisji Europejskiej.

Oto jego treść:

Zwracają się do mnie przedstawiciele środowisk spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce z informacjami o naruszeniu, ich zdaniem norm prawa traktatowego UE – w tym zasady praworządności z art. 2 TUE – przez uchwaloną w Polsce 20 lipca 2017 r. nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dziennik Ustaw z 2017 r., poz. 1596).

Spółdzielcy podnoszą, że przyjęte rozwiązania prawne radykalnie ograniczą możliwość działalności spółdzielczej, m.in. poprzez faktyczną likwidację funduszu udziałowego i zasobowego spółdzielni mieszkaniowych. Zostają one pozbawione funduszy własnych, niezbędnych do prowadzenia działalności.

W konsekwencji, przyjęta nowelizacja ustawy może być traktowana, jako niedopuszczalne ograniczenie swobody przedsiębiorczości w państwach członkowskich Unii Europejskiej, którą spółdzielniom, w tym mieszkaniowym - gwarantują przepisy Traktatu o funkcjonowaniu UE (art. 49, art. 50 i art. 54 TFUE).

Uchwalone przepisy krajowe są sprzeczne – zdaniem spółdzielców – z Konstytucją RP i w związku z tym – w zwyczajnym trybie, powinny zostać zakwestionowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym. Jest to obecnie nierealne ze względu na sparaliżowanie pracy Trybunału Konstytucyjnego.

Mając to na uwadze, zwracam się o informację, kiedy Komisja Europejska zajmie się skargami od przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, i jakie są możliwości Komisji Europejskiej, by wpłynęła na poprawę standardów prawnych dotyczących działalności spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, zgodnie z prawem traktatowym Unii Europejskiej?

Bruksela, 8 listopada 2017 r.

***

O Odpowiedzi Komisji Europejskiej na tę interpelację poinformujemy niezwłocznie.

nim
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Janusz Zemke w Trybunie. Na ratunek Europa?

2.11.2017  W Dodatku specjalnym do Dziennika Trybuna, poświęconym skutkom tzw. ustawy dezubekizacyjnej, ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke pt. "Na ratunek Europa?" o szansach na interwencję Brukseli i Strasburga w sprawie cofnięcia funkcjonowania tej ustawy.

Czytaj w Dodatku do Trybuny na str. 9 TUTAJ

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Poseł J. Zemke w debacie w Strasburgu

25.10.2017  Podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniach 23-26 października 2017 r., poseł Janusz Zemke wypowiedział się w następujących kwestiach.

Wspólna debata - System wjazdu/wyjazdu

– W ostatnich kilku latach pogorszyło się w Unii Europejskiej poczucie bezpieczeństwa obywateli, co wiąże się m.in. ze wzrostem liczby nielegalnych imigrantów oraz z przypadkami zamachów terrorystycznych.

Jednym z warunków ograniczenia tych niepokojących zjawisk jest przyjęcie systemu wjazdu na terytorium UE. Zgłoszone propozycje poprawiają w moim przekonaniu system identyfikacji osób przybywających do UE. Szczególnie ważna jest tutaj identyfikacja nielegalnych imigrantów dzięki tworzeniu ogólnoeuropejskich baz danych biometrycznych. Te bazy danych umożliwią śledzenie historii podróży obywateli państw trzecich, uwzględniając także osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa.
Rzecz w tym, by proponowane rozwiązania, jak najszybciej weszły w życie, by państwa członkowskie nie tylko gromadziły konieczne dane na własne potrzeby, ale także dzieliły się tymi informacjami z wszystkimi państwami członkowskimi i instytucjami Unii  odpowiadającymi za walkę z terroryzmem, jak Europol, czy Eurojust.

Projekt budżetu korygującego nr 5/2017: Zapewnienie finansowania Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz zwiększenie rezerwy na pomoc nadzwyczajną

– Poparłem projekt budżetu korygującego w celu zapewnienia finansowania Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz zwiększenie rezerwy na pomoc nadzwyczajną. Sądzę jednak, że jest to dobry moment, by podnieść ważną sprawę pomocy UE w sytuacjach nadzwyczajnych. 15 lat temu, w 2002 roku, PE zdecydował, by w ramach budżetu UE wyodrębnić corocznie kwotę 500 mln euro na pomoc Unii w nadzwyczajnych sytuacjach, czyli klęsk żywiołowych, powodzi, nawałnic, trzęsienia ziemi, itp. Taka sytuacja nadzwyczajna dotknęła też region z którego jestem posłem, czyli województwo kujawsko-pomorskie, przez które przeszły wielkie nawałnice na początku sierpnia br.

Moim zdaniem, zasady przyznawania przez Unię pomocy w takich nadzwyczajnych sytuacjach są zbyt sformalizowane i zbyt rygorystyczne.
Doprowadza to do tego, że zbyt wiele czasu należy poświęcić na drobiazgowe przygotowanie licznych dokumentów, a później zbyt długo trwa procedura przydzielania środków z budżetu Unii Europejskiej.

Kataklizm w moim województwie dotknął tereny, które żyją przede wszystkim z leśnictwa, rolnictwa i z turystyki. Oczekuję, że pomoc Unii Europejskiej dla województwa kujawsko-pomorskiego będzie szybka, a jej wymiar finansowy pozwoli przezwyciężyć najbardziej dramatyczne straty, jakie poniosło województwo kujawsko-pomorskie w wyniku nawałnic.

MT, Strasburg, 25 października 2017 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Włocławek. 65-lecie koła PZN

20.10.2017  We Włocławku obchodzono jubileusz 65-lecia działalności koła Polskiego Związku Niewidomych. Piotr Kowal asystent posła Janusza Zemke wyróżniony odznaką "Przyjaciel niewidomych".

16 września 1951 roku na Walnym Zebraniu bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, podjęto decyzję o utworzeniu kół terenowych, aby bliższą opieką i pomocą objąć wszystkich niewidomych w regionie. W 1952 roku jako jedno z pierwszych powstało koło we Włocławku. Utworzono też koła w Toruniu, Grudziądzu, Chełmży i Świeciu.

Podczas włocławskich uroczystości osoby wspierające działania Związku wyróżniono odznakami ''Przyjaciel niewidomych''. Otrzymali je: Piotr Kowal asystent posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke, Elżbieta Dynarska oraz Katarzyna Balcer z Fundacji ''Samotna Mama''.

Biuro Poselskie Janusza Zemke od niemal półtora roku aktywnie współpracuje z włocławskim kołem Polskiego Związku Niewidomych. Na tę współpracę składają się między innymi kolejne edycje kursów komputerowych „Komputer oknem na świat”, ale dostosowane do możliwości edukacyjnych osób niewidomych i niedowidzących oraz stały kontakt PZN z asystentem posła Piotrem Kowalem, którego efektem są kolejne realizowane w mieście inicjatywy, mające na celu usuwanie barier społecznych i architektonicznych, utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie osób z niesprawnością wzrokową.

Fot. Promocjawloclawskie.pl

Pk, Włocławek, 19 października 2017 r.

 

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z 197