Janusz Zemke

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy komputerowe "Komputer oknem na świat". Zgłoszenia przyjmują biura poselskie w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Inowrocławiu (tel. 737 48 75 71), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30), Toruniu (737 48 75 71), Włocławku (736 83 29 28 ) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z 203

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Solec Kujawski. Konkurs plastyczny „Wolna Polska” rozstrzygnięty

25.04.2018  W Solcu Kujawskim wręczono nagrody w konkursie plastycznym na wykonanie plakatu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości pn. „Wolna Polska”, który odbył się pod oficjalnym patronatem posła Janusza Zemke.

W konkursie uczestniczyli młodzi artyści, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: pierwsza obejmowała klasy 4 – 6, druga 7 – 8.Zwycięzcy konkurowali ponadto o wybór pracy, która stanie się oficjalnym logo obchodów jubileuszu niepodległości na terenie Solca Kujawskiego, które potrwają od 3 maja do końca grudnia 2018 r.

Palma pierwszeństwa w konkursie prac przypadła dziesięcioletniej Olimpii Kasperskiej. Jej projekt plastyczny już znalazł się na drukach urzędowych w Solcu Kujawskim.
Specjalną nagrodę w postaci tabletu multimedialnego, ufundowaną przez Janusza Zemke, wręczył laureatce asystent posła Tomasz Mokos.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się przy okazji wernisażu prac Krzysztofa Szafkowskiego w Galerii Homo Faber Soleckiego Centrum Kultury.Laureaci otrzymali nagrody z rąk burmistrz Teresy Substyk oraz jej zastępczyni Barbary Białkowskiej.

Solec Kujawski, 26 kwietnia 2018 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Włocławek. V Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

25.04.2018  W Zespole Szkół Budowlanych we Włocławku odbył się V Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, kolejny raz pod patronatem europosła Janusza Zemke.
 

Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski EUROBUD.

Jak co roku, organizację konkursu wsparł poseł Janusz Zemke, który w nagrodę zaprosił zwycięzcę oraz jego opiekuna do zwiedzenia Parlamentu Europejskiego.Nagrody wręczył asystent europosła Piotr Kowal.

V edycja tego przedsięwzięcia świadczy o zaangażowaniu społeczności Zespołu Szkół Budowlanych w propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej. W tak atrakcyjny sposób upowszechnia się wśród młodzieży nadrzędne wartości, na których opiera się europejska Wspólnota.

Organizatorom, nauczycielom, uczestnikom, a przede wszystkim zwyciężczyni konkursu – Amelii Złakowskiej ze Szkoły Podstawowej w Wichowie – serdecznie gratulujemy.

Posłowi Januszowi Zemke okolicznościowym dyplomem podziękowano za wspieranie działań Szkolnego Klubu Europejskiego EUROBUD.

Zdjęcia udostępnione Promocjewloclawskie.pl

Włocławek, 25 kwietnia 2018 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

J. Zemke na sesji PE w Strasburgu

18.04.2018  Podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniach 16-19 kwietnia 2018 r. poseł Janusz Zemke wypowiedział się w następujących kwestiach.
 

 

Homologacja i nadzór rynku pojazdów silnikowych

– Regulacje unijne związane z homologacją produktów motoryzacyjnych obejmują łącznie 3 kategorie pojazdów: pojazdy silnikowe i ich przyczepy, ciągniki oraz motocykle.
Nie budzą wątpliwości regulacje prawne dotyczące motocykli i ciągników, gdyż wprowadzono je w 2013 roku, a praktyczna realizacja tych rozwiązań nie budzi większych kontrowersji.

Niestety, inaczej wyglądają kwestie związane z homologacją pojazdowy silnikowych i ich przyczep. Mamy tutaj w praktyce 2 poważne problemy.

Pierwszy problem polega na tym, że obowiązująca w tym obszarze dyrektywa z 2007 roku jest interpretowana w bardzo zróżnicowany sposób w poszczególnych 28 unijnych państwach. Powoduje to rażące obniżenie skuteczności stosowanego prawa unijnego.

Drugim problemem, z jakim spotykamy się w ostatnich latach, to oszustwa, jakich dopuszczały się niektóre koncerny samochodowe, zwłaszcza niemiecki Volkswagen. Skandal ten polegał na manipulowaniu oprogramowaniem i podawaniu nieprawdziwych informacji o emisji CO2.

Dlatego też, przyjmując nowe rozporządzenie PE i Rady w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep musimy odpowiedzieć, czy zaproponowane rozwiązania pozwolą na eliminację dotychczasowych poważnych mankamentów w zakresie rzetelnej homologacji i nadzoru. Ma to bowiem fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów oraz ochrony środowiska naturalnego. W moim przekonaniu, proponowane rozwiązania stwarzają takie szanse.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi

– Popieram zaproponowane zalecenia w sprawie zapobiegania terroryzmowi. W rzeczywistości bowiem, trzeba podejmować wszelkie dostępne działania, by zapobiegać terroryzmowi, a nie tylko zajmować się później straszliwymi skutkami działań terrorystów. To przeniesienie akcentu i położenie silnego nacisku na zapobieganie jest kluczem do zwiększania bezpieczeństwa w Europie.

Na szczęście, działania prewencyjne przynoszą coraz lepsze efekty, czego wyrazem jest także zmniejszenie liczby zamachów terrorystycznych w ostatnich miesiącach. Pamiętać jednak należy o nowym, bardzo niebezpiecznym zjawisku.

Setki młodych ludzi z Europy, silnie zradykalizowanych, brało niestety udział w wojnie na terenie Syrii i Iraku w ramach tzw. Państwa Islamskiego. Organizacja ta poniosła w ostatnim czasie porażkę. Niemała część bojowników tej organizacji wraca jednak do Europy, co potwierdzają informacje policji. Stanowią oni realne zagrożenie, gdyż nie wszyscy pozbyli się swoich terrorystycznych skłonności. Oznacza to nowe wyzwania dla wszystkich służb specjalnych w UE oraz dla instytucji europejskich odpowiadających za bezpieczeństwo.

Powinno to nas także skłaniać do zwiększania roli i środków przeznaczonych dla centrum antyterrorystycznego, które funkcjonuje w ramach Europolu w Hadze.

MT

Strasburg, 18 kwietnia 2018 r.

***


 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Włocławek. Święto Wojsk Inżynieryjnych

17.04.2018  We Włocławku pod Pomnikiem Sapera odbyły się 16 kwietnia uroczystości celebrujące Święto Wojsk Inżynieryjnych oraz 73. rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej.

Nie zabrakło wzruszających przemówień kombatantów, którzy podkreślali, że nikt nie ma prawa dzielić krwi poległych za ojczyznę na lepszą i gorszą.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla wojsk inżynieryjnych.

W gronie wyróżnionych znalazł się również Piotr Kowal – asystent posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke.

Na zakończenie, dla uczczenia tego wyjątkowego dnia, delegacje złożyły pod Pomnikiem Sapera okolicznościowe wiązanki.

Fot. udostępnione

Włocławek, 17 kwietnia 2018 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Chełmno. 47. Biegi Uliczne

15.04.2018 Dorocznym zwyczajem Miejski Ludowy Klub Sportowy „Nadwiślanin” w Chełmnie zorganizował 47. Ogólnopolskie Biegi Uliczne - Memoriał Jana Schmeltera.

 

Podczas najstarszej imprezy biegowej na Kujawach i Pomorzu odbyło się 10 biegów na dystansach od 470 m (wokół Rynku) dla najmłodszych do 5000 m Open z podziałem na kategorie wiekowe, a jak przystało na miasto zakochanych, także 3. Bieg Zakochanych.

Także tym razem impreza przysłużyła się promowaniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Otrzymała należną rangę. Uczestników witał Mariusz Kedzierski burmistrz Chełmna, który sprawował patronat nad biegami, a Zdzisław Gamański starosta chełmiński wręczał nagrody zwycięzcom i doceniona została przez liczne grono pół tysiąca uczestników.Dobrym duchem biegów był Józef Welter prezes „Nadwiślanina”, wieloletni organizator Memoriału.

Poseł Janusz Zemke tradycyjnie już wspierając to szlachetne przedsięwzięcie ufundował dwa puchary i dwie nagrody dla zwycięzców, w postaci radio-odtwarzaczy. Nagrody te wręczał zawodnikom Tomasz Mokos, asystent posła.Warto dodać, że Tomasz Mokos wraz z małżonką, Jagodą wzięli udział w III Biegu Zakochanych Par w ramach 47 Ogólnopolskich Biegów Ulicznych - Memoriał Jana Schmeltera. Tomek pobiegł również w biegu głównym na 5000 m.

I miejsce w kategorii 1100 m Młodziczek U16 - zdobyła Alicja Barszcz (LUKS Serock)

I miejsce w kategorii 1300 m Młodzików U16 - zdobył Dominik Krzywdziński (UKB Szubin)

Fot. Jagoda Mokos

Chełmno, 15 kwietnia 2018 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Grudziądz. O szansach i wyzwaniach stojących przed rolnictwem

14.04.2018 W grudziądzkim biurze posła Janusza Zemke odbyło się spotkanie dotyczące m.in. redystrybucji środków pochodzących z Unii Europejskiej w postaci dotacji i dofinansowań celowych dla rolnictwa.

Spotkanie adresowane było do rolników i osób zainteresowanych tematyką rolnictwa w krajach Unii Europejskiej. Z inicjatywą takiego spotkania wyszła szefowa Forum Równych Szans i Praw Kobiet SLD w Grudziądzu Katarzyna Hapka.Na spotkanie z mieszkańcami powiatu grudziądzkiego zaproszono: specjalistę w branży rolnej, byłego posła lewicy Cezarego Olejniczaka, prezesa rolniczej spółdzielni produkcyjnej w Grzybowie (obok Wrześni) Leszka Stawickiego oraz członka komitetu organizacyjnego Kongresu Wsi Polskiej w Unii Europejskiej – Tomasza Krzesińskiego. Warto nadmienić, iż współorganizatorem wspomnianego kongresu, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku w Sejmie RP, była Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim.

Podczas dyskusji poruszono szereg tematów bezpośrednio dotyczących podgrudziądzkich rolników. Szerokie spektrum  przywoływanych zagadnień wychodziło poza kwestie ekonomiczne. Żywą dyskusję, poza powracającym ciągle tematem różnic w dopłatach bezpośrednich, wywołały problemy spółdzielczości rolniczej, stanu infrastruktury terenów wiejskich czy choćby dostępu mieszkańców wsi do komunikacji zbiorowej.Długie rozmowy, których efektem było dojście do wspólnych wniosków, stały się doskonałym przykładem, jak ważna dla ludzi pracujących na co dzień w branży rolnej jest dyskusja i możliwość wyrażenia swojego zdania odnoszącego się do kierunków, w których powinno zmierzać polskie rolnictwo. Trzeba tylko, by dotarły do rządzących.


Tekst i fot. Tomek Mokos
Grudziądz, 13 kwietnia 2018 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Poseł J. Zemke ws. ustawy degradacyjnej pisze do ministrów Prezydenta

11.04.2018  Wprawdzie procedowanie tzw. ustawy degradacyjnej zostało przerwane wetem Prezydenta RP, to jednak zapowiedź konsultacji w sprawie jej treści sugeruje dalsze prace po stronie Kancelarii Prezydenta RP. Stąd też pisma posła Janusza Zemke do tego właśnie adresata.

Janusz Zemke jako poseł do Parlamentu Europejskiego zwrócił sie z pismami do ministrów – szefa Gabinetu Prezydenta RP  Krzysztofa Szczerskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, w których uznaje z szacunkiem zawetowanie wspomnianej ustawy, częściowo zgadza sie z argumentacją Prezydenta RP. Jednakże wobec zapowiedzi wznowienia prac w ramach inicjatywy ustawodawczej – prosi o włączenie do szerokich konsultacji środowiskowych najliczniejszego związku – Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

- pismo do ministra Krzysztofa Szczerskiego

- pismo do ministra Pawła Solocha

Bruksela, 11 kwietnia 2018 r.

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Agencja FRA zainteresowana kwestiami ustawy represyjnej

9.04.2018 Poseł Janusz Zemke poinformował, iż w dniu dzisiejszym nadeszła odpowiedź od dyrektora Agencji Praw Podstawowych UE – Michaela O'Flaherty na przesłane informacje i materiały z konferencji w Brukseli o kwestiach ustawy represyjnej.

Jak pamiętamy, troje europosłów SLD Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke rozpowszechnili materiały z zorganizowanej przez siebie konferencji w Brukseli pt. "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce" (28 lutego 2018 r.).
Przesłano je także do Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (European Union Agency for Fundamental Rights - FRA).

Zobacz treść pisma do FRA

W odpowiedzi, szef Agencji Praw Podstawowych Michael O'Flaherty podkreślił, że wie, iż kwestią ustawy represyjnej zajmuje się obecnie Komisja Europejska (europosłowie poinformowali także komisarz V. Jourovą – DG Justice), zaś otrzymana dokumentacja w sprawie rozwiązań ustawy represyjnej wprowadzających odpowiedzialność zbiorową funkcjonariuszy – może zostać wykorzystana przez Agencję Praw Podstawowych UE w jej dalszych pracach.

Odpowiedź Michaela O'Flaherty FRA


Bruksela, 9 kwietnia 2018 r.
 

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Strzelno. Na zajęciach UTW o Europie

6.04.2018 Poseł Janusz Zemke jest od dawna popularyzatorem różnorodnych form edukacji skierowanych do dzieci (nauka języka angielskiego poprzez zabawę), młodzieży (staże i praktyki w swoich biurach poselskich) oraz do seniorów (kursy komputerowe).

Wszystko to wpisuje się w proces nadrabiania naszych zapóźnień cywilizacyjnych, uwidocznionych po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Janusz Zemke jest chętnie zapraszany jako wykładowca na zajęcia grup Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jedno z nich odbyło się dzisiaj w Strzelnie w powiecie mogileńskim.

Słuchacze z uwagą wysłuchali skąd wziął się zamiar i cel, określony przez postępowe ugrupowania polityczne, że Polskę należy wprowadzić do grupy państw skupionych w Unii Europejskiej. Wynikał on z oceny naszej sytuacji geopolitycznej, z checi zniwelowania zacofania cywilizacyjnego, gospodarczego, technologicznego. Unia dawała nam szansę wyrównywania poziomu życia i doganiania państw Europu Zachodniej. Choć perspektywa była odległa, wymagała ogromnego wysiłku do spełnienia podstawowych kryteriów, dostosowania prawa, demokratyzacji życia publicznego, to jednak warto było zdecydować się na tę drogę. Dziś ocenia się, że była to ważna decyzja, najlepsza bodajże w historii Polski.

Nasz kraj zaczął się zmieniać wraz z napływem pomocy finansowej z Unii Europejskiej na budowę dróg, infrastruktury komunalnej, ochrony środowiska, dopłat dla rolników, realizowania wielu lokalnych projektów mających wpływ na rozwój regionów. Polska była przez wiele lat największym beneficjentem dotacji unijnych, gdyż na jedno euro wpłacane w postaci składki do budżetu Unii, do Polski wracały cztery - w formie funduszy pomocowych.

Poza tym idea łącząca państwa unijne pozwoliła szybko na korzystanie z wolnego rynku, podejmowanie nauki i pracy, zakładanie własnych firm na terenie UE i wreszcie swobodę przemieszczania się w ramach strefy Schengen bez paszportów. Polacy stali się członkami 500-milionowej europejskiej społeczności.

Unia Europejska w kolejnych etapach rozszerzała swój zasięg o nowo przyjmowane państwa i liczy ich obecnie 28. Polityka skoncentrowana była dotąd na rozwoju gospodarczym i pogłębianiu integracji. Po raz pierwszy jednak zdarzyło się w historii UE, że jedno państwo podjęło decyzję o wystąpieniu ze Wspólnoty.

Proces występowania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli tzw. Brexit właśnie się dokonuje i stanowi jeden z kilku istotnych problemów, z jakimi Unia się obecnie zmaga. Brak wpłaty składek Wielkiej Brytanii do unijnej kasy (a budżet Unii składa się z 1-procentowych wpłat od wysokości PKB państw członkowskich) - spowoduje zmniejszenie się funduszy na realizację wielu zadań, także w Polsce. Uregulowania z Wielka Brytanią wymaga wiele kwestii prawnych, zasad korzystania z rynku europejskiego, rozliczeń granicznych, celnych, praw pracowniczych Polaków na Wyspach itp.

Do innych ważnych problemów należą sprawy migracji ludności do Europy, pomocy dla uchodźców z państw Afryki i Bliskiego Wschodu, zapewnienie bezpieczeństwa i obrony (poza granicami Unii trwają konflikty zbrojne), walka ze zjawiskami terroryzmu w krajach członkowskich.

Poseł omówił także własną działalność w Parlamencie Europejskim i jego komisjach oraz inicjatywy, które realizuje na terenie swego okręgu wyborczego, czyli województwa kujawsko-pomorskiego.

W przyszłym roku dobiegnie końca druga kadencja piastowania przez Janusza Zemke mandatu eurodeputowanego. Od 2010 roku odbywają się nieprzerwanie kolejne edycje kursów dla seniorów „Komputer oknem na świat”, organizowane bezpłatnie w oparciu o pracownie komputerowe w biurach poselskich, dzieci z biedniejszych rodzin i domów opieki doskonalą naukę języka angielskiego na zasadzie bezpłatnych korepetycji "Learning English is Fun”, studenci kujawsko–pomorskich uczelni odbywają staże w krajowych i zagranicznych biurach poselskich, wolontariusze i laureaci konkursów wiedzy europejskiej (którym poseł patronuje) oraz różne grupy społeczno-zawodowe regionu zapraszane są na wyjazdy studyjne do siedzib Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Strasburgu. To tylko pobieżny rejestr form działalności poselskiej.

Wiele kwestii poseł wyjaśniał w rozmowie ze słuchaczami, m.in. jak zorganizować wycieczkę do Parlamentu Europejskiego. Takim grupom zwykle poseł funduje jeden dzień pobytu, zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz siedziby PE. Słuchacze pytali także o sprawy lokalne, np. budowę obwodnicy Strzelna.

in

Fot. Irek Nitkiewicz

Strzelno, 6 kwietnia 2018 r.

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Janikowo. Europejskie gimnazjum

6.04.2018 W ramach spotkań poselskich w Kujawsko-Pomorskiem, poseł Janusz Zemke odwiedził dziś Gimnazjum w Janikowie (powiat inowrocławski), gdzie spotkał się z członkami klubu europejskiego.

Poseł już po raz trzeci gościł w tym Gimnazjum, doceniając aktywne funkcjonowanie klubu europejskiego i realizowane w szkole europejskie inicjatywy.

W spotkaniu z europosłem uczestniczyła grupa młodzieży z klas 2 i 3 wraz z dyrektorem Gimnazjum Markiem Szubargą oraz nauczycielami.Uczniowie z klubu europejskiego, którego opiekunką jest nauczycielka Olga Pawnuk – przygotowali pokaz multimedialny i zaprezentowali dorobek szkoły w realizacji programów europejskich. Ich koordynatorem jest nauczycielka Gimnazjum Mariola Piasecka.

Na podkreślenie zasługują inicjatywy międzynarodowe i wymiana kontaktów młodzieży i kadry pedagogicznej. Dotąd zrealizowano aż 15 projektów, na które uzyskano dofinansowanie w wysokości ponad 261 tys. euro. Odbyło się 205 różnorodnych wyjazdów uczniów i nauczycieli, które były dofinansowane z funduszy europejskich.
Czterokrotnie uczniowie byli z wizytą w Hiszpanii, trzy razy we Francji oraz w Niemczech, Słowacji i na Litwie. Utrzymują kontakty z dwiema szkołami w Turcji oraz na Słowacji i w Rumunii. Partnerskimi szkołami Gimnazjum są: CEIP Santa Rita (Hiszpania); Scoala Gimnaziala nr 2 Resita (Rumunia); Martin-Luther-Gymnasium Frankenberg (Niemcy).
W ramach programów wymiany uczniowie z Janikowa byli w m.in. w Chorwacji i Rumunii.Z powodzeniem realizowany jest projekt unijny „Odkrywam, zdobywam - bogaty w wiedzę wyruszę w szeroki świat”. Szczególną uwagę przykłada się do zadania „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.

Obecnie w ramach Erasmusa+ jest realizowany projekt międzynarodowy: "Just read! Po prostu czytaj!". Gimnazjum w Janikowie jest koordynatorem całego przedsięwzięcia. Potrwa ono dwa lata i obejmuje liczne międzynarodowe spotkania, w których weźmie udział 28 uczniów i 7 nauczycieli janikowskiego Gimnazjum.

Szereg szczegółowych zadań wykonywanych przez uczniów w ramach projektów unijnych związanych jest z osiąganiem takich celów, jak: rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się w języku ojczystym i obcym, propagowanie czytelnictwa jako uniwersalnej formy zdobywania wiedzy o świecie i spędzania czasu, zdobywanie wiedzy o kulturze i literaturze innych narodów.

Poseł Janusz Zemke z uznaniem odniósł się do osiągnięć młodzieży. Zauważył także, że przed akcesją Polski do Unii Europejskiej klubów europejskich w szkołach było znacznie więcej, dlatego docenia, że klub w Gimnazjum w Janikowie nadal aktywnie działa.J. Zemke przypomniał jak ważną decyzją było przyjęcie Polski do rodziny państw europejskiej wspólnoty, umożliwienie zakorzenienia się w zachodniej cywilizacji i podjęcie procesu wyrównywania szans rozwojowych. Był to historyczny moment, a Polska stała się przez kolejne lata głównym beneficjentem podziału unijnych funduszy, z których unowocześniono infrastrukturę komunalną, wybudowano wiele tysięcy kilometrów nowych dróg, wzniesiono obiekty kultury.

Polacy uzyskali możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie, kształcenia się i podejmowania pracy w krajach unijnych.

J. Zemke opowiedział także młodzieży jak wygląda dzień pracy europosła, jak funkcjonuje Parlament Europejski, gdzie są jego siedziby, ile działa frakcji politycznych.Mówiąc o dniu dzisiejszym Unii Europejskiej, poseł J. Zemke zwrócił uwagę na problemy, jakie rozwiązywane są na naszym kontynencie. Należy do nich migracja ludności, napływające masy uchodźców, zjawiska terroryzmu i większe problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa w krajach Unii. Nowym zjawiskiem jest też Brexit, czyli negocjowanie warunków wyjścia z grona państw europejskich Wielkiej Brytanii. Będzie to niosło szereg negatywnych konsekwencji dla obu stron.

Unia Europejska będzie musiała skorygować swój budżet, do którego nie będzie już wpłacana znacząca składka Wielkiej Brytanii (która stanowi ok. 12 proc.). Rozwiązania wymagać będzie dostep do wolnego rynku, uregulowanie kwestii ruchu granicznego i opłacania cła. Oddzielnym problemem jest sytuacja prawna Polaków pracujących i mieszkających na Wyspach.

itn

Fot. Irek Nitkiewicz

Janikowo, 6 kwietnia 2018 r.

 

 

 

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z 203