Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

100 dni rządów w MON

* W ocenie 100 dni rządzenia koalicji z PiS w resorcie obrony narodowej dostrzegam trzy elementy: element pierwszy to chaos, zauważalny zwłaszcza w obszarze techniki wojskowej. Obecne kierownictwo MON uznało, że trwające procedury przetargowe są nic nie warte i trzeba je zacząć od zera, a dotyczy to zakupu śmigłowców i obrony przeciwlotniczej. Mimo że czytam codziennie informacje na ten temat sam już nie wiem, czy kupimy te caracale, czy będzie ich 50 czy mniej. Jak słyszę tezę, że teraz będziemy produkowali śmigłowce równocześnie w kilku zakładach produkcyjnych w Polsce, to najlepiej dowodzi chaosu.

Elementem drugim jest pogłębiająca się czystka w kadrach. Zwalniani są licznie wojskowi, przy czym w tej fazie dotyczy to głównie ministerstwa, uczelni wojskowych, sztabów itd. Jeśli chodzi o dowódców liniowych, to nie ma głębszych zmian, ale – moim zdaniem – zaczną się one w lipcu, bowiem na czerwiec planowany jest szczyt NATO w Warszawie. Jest przyjęta taka teza, że każdy kto zaczynał służbę w wojsku przed 1989 rokiem – musi odejść. To teza chora, bo oznacza, że ktoś, kto ma dzisiaj 50 lat, a kończył szkołę pancerną czy zmechanizowaną, jest gorszym sortem. W gronie oficerów to jest ok. 20 proc. kadry. Ci ludzie są zwalniani tylko dlatego, że mieli pecha urodzić się wcześniej. To jest skandal, bo jakie wtedy szkoły mieli kończyć?

Każdy minister ma prawo sobie dobierać kadry, ale nigdy po 1989 roku takiej skali zmian nie było. Mogę dać przykład z lat, kiedy pracowałem w MON, a szefem resortu był Jerzy Szmajdziński – na 16 dyrektorów departamentów, których żeśmy zastali zmiany dotyczyły tylko trzech. Dzisiaj te zmiany idą znacznie głębiej.

To co się dzieje musi się zakończyć źle. Np. na czele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, skupiającej ponad 30 przedsiębiorstw produkujących sprzęt dla armii, stają osoby, które o tym pojęcia nie mają. Zwolniono jednego dnia całe kierownictwo grupy, wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów, a kryterium powołania nowych jest np. to, że ktoś prowadził Klub „Gazety Polskiej” w jakiejś miejscowości…

Trzeci wątek pracy MON stanowi zwracanie uwagi na symbolikę, rocznice historyczne, i to jestem w stanie zrozumieć, bo politycy skrajnie prawicowi będą na piedestały wydobywali swoje wartości.
Jeśli tak dalej będzie, to czasy kierowania MON-em przez Antoniego Macierewicza zapiszą się chaosem i brakiem podejmowania decyzji, gdyż wszystkie poddawane będą permanentnym zarzutom o korupcję i ludzie będą się bali podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Janusz Zemke
Warszawa

29 lutego 2016 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1640

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 743

Internauci piszą...

Kolejny pomysł obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom

* Mam pytanie. Szanowny Panie Pośle, co pan sądzi o kolejnym pomyśle obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom. Jeżeli koncepcja MSW wejdzie w życie, to doprowadzi ona na skraj ubóstwa dziesiątki tysięcy pozytywnie zweryfikowanych, niczemu niewinnych ludzi, którzy już teraz nie mają z czego żyć. Dlatego proszę Pana Posła o wyrażenie swej opinii, jakie szanse ma ta szalona koncepcja na wejście w życie?
Z wyrazami szacunku (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke),
8 lutego 2016 r.

***

Szanowny Panie,
odpowiadając na Pana e-maila, pozwolę sobie przekazać kilka uwag.

Byłem tym posłem w Sejmie RP, który konsekwentnie sprzeciwiał się obniżaniu emerytur byłym funkcjonariuszom, którzy poddali się w 1990 roku weryfikacji. Państwo powinno szanować decyzje swoich organów i nie zmieniać praw nabytych, odbierając legalnie przyznane świadczenia emerytalne. Te decyzje determinowały losy emerytów, pozwalając im planować finansowo swoją przyszłość. Odebranie świadczeń niejednokrotnie pozbawia te osoby (najczęściej w podeszłym wieku) jakiegokolwiek źródła utrzymania.

Dałem wyraz dezaprobacie dla takich działań, jako współautor wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego. Wspierałem też skargi składane, moim zdaniem słusznie, do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Pogląd w tej sprawie mam zatem jasny.

Problem polega dzisiaj na tym, że w Sejmie RP nie ma już Klubu SLD, który bronił praw nabytych. Nie mam zatem obecnie w Sejmie RP żadnej możliwości wpływu na posłów.

Po wyczerpaniu drogi krajowej istnieje jednak możliwość składania skarg do wspomnianego Trybunału Praw Człowieka. Podobnie, jak w przeszłości, jestem gotów włączyć się do przygotowywania takich skarg.

Z pozdrowieniami z Brukseli,
Janusz Zemke

Bruksela, 9 lutego 2016 r.

***

W związku z zainteresowaniem internautów poszukiwaniem przez IPN w prywatnych mieszkaniach materiałów z informacjami służb bezpieczeństwa PRL, aktywnością posłów w sprawie uchwalenia abolicji itp., co dotyczy w dużej mierze osób starszych – w Poradniku dla emerytów zamieszczamy opinię prawną w tej sprawie.

Bydgoszcz, 3 marca 2016 r.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2409

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

5487389
Obecnie stronę przegląda
39 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty

Komunikaty

* 31 maja br. o godz. 17,15 w "Jedynce" Polskiego Radia, w "Debacie Jedynki" na żywo i o godz. 19 w "Faktach" TVN – będzie wypowiadał się poseł Janusz Zemke, komentując bieżące wydarzenia. Zapraszamy!

* Od 30 maja do 5 czerwca br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli zaplanowano posiedzenia komisji, grup politycznych, liczne spotkania międzynarodowe i konferencje prasowe. Zobacz szczegółowy terminarz TUTAJ.

* Od 23 maja europosłowie pracowali w komisjach Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a 25 i 26 maja obradował tam Parlament na sesji plenarnej. Tematykę obrad zobacz TUTAJ

* 22 maja br. w "Dzienniku Trybuna" ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke pt. "Wokół Listu Otwartego ministrów obrony", czytaj więcej...

* 21 maja br. poseł Janusz Zemke uczestniczył w Konwencji Krajowej SLD, jako członek władz krajowych partii. Konwencja podsumowała kampanię sprawozdawczo-wyborczą i określiła program dalszego działania.

* 18 maja br. wieczorem opublikowany został w portalu onet.pl duży wywiad z posłem Januszem Zemke. W rozmowie z redaktorem Szymonem Piegzą, poseł odnosi się do listu otwartego b. szefów MON. – Wszystko, co mówi minister MON, powinno być odpowiedzialne, ponieważ ten resort dysponuje wielką siłą – mówi J. Zemke, czytaj więcej...

* 17 maja br. ukazały się wypowiedzi posła Janusza Zemke w sprawie treści listu otwartego, podpisanego przez b. szefów resortów obrony narodowej dot. sejmowego wystąpienia Antoniego Macierewicza. Sławomir Bobbe rozmawiał z posłem na łamach "Expressu Bydgoskiego", a Roman Łaudański w "Gazecie Pomorskiej".

* 15 maja br. w portalu www.wyborcza.pl ukazał się list otwarty byłych ministrów resortu obrony narodowej, wyrażający sprzeciw wobec dyskredytowania potencjału polskiej armii w wystąpieniu w Sejmie RP obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Jednym z sygnatariuszy listu jest poseł Janusz Zemke, b. wiceminister resortu obrony narodowej, który komentował ten list m.in. w "Faktach po Faktach" TVN24.

* Zapraszamy do lektury artykułu Justyny Sucheckiej w "Gazecie Wyborczej" z 14 maja br. pt. "Najlepszą grę na świecie stworzyła Polka. "Smile Urbo – gra o wspólne dobro". Tę edukacyjną grę wymyśliła Aleksandra Zemke, córka posła Janusza Zemke. Po sukcesach w międzynarodowych konkursach, "Smile Urbo" jest obecnie testowana w Polsce. Serdecznie gratulujemy!

* 14 maja br. poseł Janusz Zemke przebywał w Bydgoszczy, m.in. od godz. 11,00 uczestniczył w Wojewódzkim Zjeździe kujawsko-pomorskiego SLD. Na fot. poniżej: z przewodniczącym SLD Włodzimierzem Czarzastym i sekretarzem SLD Marcinem Kulaskiem oraz nowo wybranymi w Kujawsko-Pomorskiem – przewodniczącym RW Ireneuszem Nitkiewiczem i sekretarzem RW Tomaszem Mokosem.

* 11 maja br. o godz. 12,20 poseł Janusz Zemke był gościem audycji Wojciecha Sobocińskiego "Europejskie drogi" na antenie radia Pomorza i Kujaw. Jednym z tematów audycji były konsekwencje czerwcowego referendum i ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

* Od 9 do 12 maja br. w Strasburgu obradował na sesji plenarnej Parlament Europejski. Z tematyką obrad można zapoznać się TUTAJ. 11 maja odbyły się debaty nad rozszerzeniem uprawnień antyterrorystycznych Europolu, nad nowelizacją rozporządzeń regulujących rozpatrywanie wniosków o azyl, a także nad sposobami przywrócenia w pełni funkcjonującego układu z Schengen. M.in. w tych sprawach wypowiadał się poseł Janusz Zemke, teksty wystąpień TUTAJ

* Wraz z grupą członków SLD, związkowców i ludzi lewicy z Kujaw i Pomorza, którzy rano dojechali do Warszawy, poseł Janusz Zemke uczestniczył od godz. 11,00 w wiecu pod siedzibą OPZZ i pochodzie 1-Majowym w Warszawie.

Sonda

Jakie wartości najbardziej cenisz w Unii Europejskiej?

Komentarz na gorąco...

1 Maja i unijna rocznica

– Data 1 maja ma dla lewicy dwa wymiary, jeden odnosi się do kontynuowania tradycji obchodów Międzynarodowego Święta Pracy, a drugi to kolejna, w tym roku – dwunasta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co stało się faktem za czasów lewicowych rządu i prezydenta RP.

Tuż przed rozpoczęciem majowego świętowania i dłuższego weekendu, PiS obwieścił, że przedłożył w Sejmie projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który w zamyśle autorów miał przyczynić się do rozładowania napiętej sytuacji prawnej i pokazać goszczącej w Polsce delegacji Komisji Weneckiej, że oto PiS jest otwarty na oczekiwany kompromis.

Po zapoznaniu się ze wspomnianym projektem ustawy, nie sądzę, by zaproponowane w nim rozwiązania przyczyniły się do zażegnania sporu w Polsce.

Tak naprawdę nie prowadzą do żadnego kompromisu. Projekt ten nie odpowiada ani na pytanie, czy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca będzie opublikowane, ani co zrobić w sytuacji, gdy mamy tak naprawdę nie 15 (jak określa Konstytucja), a 18 sędziów.
Moim zdaniem, do kompromisu doprowadzić mogłoby następujące rozwiązanie. Trójka sędziów wybrana legalnie przez poprzedni Sejm dobrowolnie wygasiłaby swoje mandaty, podobnie uczyniłaby trójka sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta A. Dudę. Po czym obecny Sejm, liczbą 2/3 głosów wybrałby trzech sędziów.

12. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej przejdzie pewnie niepostrzeżenie, a co najwyżej kojarzyć się będzie z procedurą badania praworządności w Polsce, a w jej kolejnym etapie – określeniu sankcji Komisji Europejskiej, wobec niestosowania się do zaleceń Komisji Weneckiej.

Nie można się zgodzić z poglądem, że ocenia nas jakiś zagraniczny wrogi organ, bo przecież Polska jest członkiem Unii Europejskiej i tworzy tę Unię. Wstępując, ratyfikowała wiele traktatów, a polski Sejm mozolnie przystosowywał krajowe prawo do unijnych standardów państwa prawnego. Teraz Unia domaga się stosowania tych standardów przez kraj członkowski – Polskę. Stąd rezolucja podjęta przez Parlament Europejski i propozycje Komisji Weneckiej, która – przypomnę – zaproszona została do Polski przez ministra spraw zagranicznych.

Pragnę jednak jasno podkreślić, że jestem przeciwko ukaraniu Polski sankcjami, bo ucierpi na tym całe społeczeństwo, a nie tylko rząd, który nie przestrzega zapisów polskiej Konstytucji i demokratycznych zasad państwa prawnego, trójpodziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Skrajne sankcje, a myślimy tu o finansowych, uderzałyby w polską gospodarkę, które odczulibyśmy wszyscy. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by do nałożenia sankcji na Polskę nie dopuścić.

Janusz Zemke

Warszawa, 1 maja 2016 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1253

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1328

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

31 Maja 2016
Wtorek
Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela i Feliks
Do końca roku zostało
214 dni.

Galeria

Galeria stażystów posła Janusza Zemke

Studenci kujawsko-pomorskich uczelni odbywający staże w biurach poselskich Janusza Zemke w kraju i w Brukseli - poznają nie tylko działanie Parlamentu Europejskiego, uczestniczą w pracach komisji PE, ale też spotykają wiele interesujących osób.

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z 13

Strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z 13