Wydruk pochodzi ze strony: http://www.janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/221/365/swieto_pracy_we_wloclawku.html

Święto Pracy we Włocławku z udziałem J. Zemke

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, 1 Maja lub po prostu Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone corocznie już od 1890 r.
 


Po raz pierwszy wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, dotarło i do Polski, gdzie świętowane jest również od roku 1890, czyli już od przeszło stu lat.

1 maja to też inna niezmiernie ważna dla Polski rocznica - rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej. W tym roku mija już sześć lat odkąd staliśmy się jej członkami.

1 maja 2010 roku we Włocławku odbyły się uroczyste obchody związane z tymi rocznicami, uświetnione obecnością posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 na bulwarach przy pomniku „Ludziom Pracy”. Jako pierwszy przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD, Krystian Łuczak. Następnie głos zabrał Mariusz Braszkiewicz, wiceprzewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów we Włocławku.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, ulicami Bulwary, Maślaną, Tumską oraz 3 Maja aż do placu Wolności przeszedł pochód. Wzięli w nim udział m.in.: prezydent Włocławka, Andrzej Pałucki, poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke, młodzież z włocławskich ugrupowań lewicowych, a także mieszkańcy miasta.

Około godziny 11:00 pochód dotarł do pomnika Żołnierza Polskiego na placu Wolności, gdzie głos zabrali prezydent Włocławka, Andrzej Pałucki oraz Janusz Zemke, poseł do Parlamentu Europejskiego. Poseł w przemówieniu swoim odniósł się do lat 1998-2002, kiedy to we Włocławku urząd prezydenta sprawował Stanisław Wawrzonkowski. Podkreślił, iż po zakończeniu okresu jego kadencji nastąpiły „4 chude lata”, po których to, dopiero za prezydentury Andrzeja Pałuckiego, miasto odzyskało swoją dawną świetność.

Eurodeputowany podkreślił również fakt korzystania z dobrodziejstw, jakie niesie Unia Europejska. Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

W godzinach 12:00-13:00 odbyło się spotkanie środowisk lewicowych, po czym poseł Janusz Zemke wziął udział w zorganizowanych przez Aeroklub Włocławski uroczystościach otwarcia sezonu lotniczego 2010. Uroczystości odbywające się na lotnisku w Kruszynie były zarazem upamiętnieniem 6. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 101. rocznicy urodzin patrona Aeroklubu Włocławskiego – płk. Stanisława Skarżyńskiego.

Po okolicznościowych przemówieniach wygłoszonych przez Władysława Kubiaka oraz posła Janusza Zemke, nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wizytę papieża Jana Pawła II, który 7 czerwca 1991 roku na lotnisku w Kruszynie celebrował mszę świętą oraz pod tablicą upamiętniającą 101. rocznicę urodzin patrona Aeroklubu Włocławskiego płk Stanisława Skarżyńskiego.

tekst i foto: Marta Pawłowska

Więcej zdjęć w GALERII

Włocławek, 2 maja 2010 r.