Wydruk pochodzi ze strony: http://www.janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/221/363/urodziny_krola_w_kowalu.html

Urodziny króla w Kowalu

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu oraz organizatorów – Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Kowala, uczestniczyli 30 kwietnia br. w ogólnopolskich uroczystościach związanych z obchodami 700. rocznicy urodzin króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

W Kowalu – miasteczku, w którym przyszedł na świat późniejszy król, odsłonięto pomnik oraz oddano do użytku nowy park jego imienia, który służyć będzie jego mieszkańcom.
Nie brakowało atrakcji: był jarmark z wyrobami nawiązującymi do średniowiecznych tradycji, pokaz mistrzostwa w tzw. ginących zawodach, stoisko mennicy z okolicznościową monetą, pokaz sprzętu wojska, straży pożarnej i policji.

W imieniu Janusza Zemke – deputowanego do Parlamentu Europejskiego, w uroczystościach uczestniczył Krzysztof Kukucki – asystent posła z Włocławka.

Obchody okrągłej rocznicy urodzin Kazimierza Wielkiego, oprócz orkiestry i kompanii honorowej Wojska Polskiego, uświetniło na zakończenie widowisko multimedialne, w którym udział wziął m.in. Jan Nowicki – znany aktor pochodzący z Kowala. Zatytułowane „Kazimierz Wielki: Kantata średniowieczna w 700. rocznicę królewskich urodzin”, było przedstawieniem najważniejszych wydarzeń z życia króla w oprawie muzycznej rodem z epoki. Wieczorem goście i mieszkańcy Kowala mogli obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

(kk, Kowal, 30 kwietnia 2010 r.)