Wydruk pochodzi ze strony: http://www.janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/221/357/zmiany_w_lotnictwie_wojsk.html

Zmiany w lotnictwie wojskowym są konieczne

27 kwietnia br. w „Faktach po Faktach” w TVN24 ze studia w Brukseli wypowiadał się poseł Janusz Zemke. Tematem programu była konferencja prasowa posła  Ludwika Dorna (Polska Plus), podczas której wnioskował o odwołanie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

Poseł obwiniał ministra o brak wyciagnięcia wniosków z serii katastrof lotniczych i złą sytuację w polskim lotnictwie.

Poseł Zemke stwierdził, że byłby ostrożny z formułowaniem takiego wniosku, bo gdyby poważne problemy dało się rozwiązywać za pomocą dymisji, to byśmy ich mieli wiele. Wprawdzie słuchając argumentów posła Dorna i generała Czabana widać skrajności w postrzeganiu tej samej kwestii. Samozadowolenie generała kontrastowało z krytyką posła.

Wojskiem zajmuję się od 20 lat – mówił J. Zemke – i wiele programów tam opracowywano i wdrażano bardzo profesjonalnie, ale życie nie zawsze pozostaje w zgodzie z programami. W ostatnich latach jednak następowały w lotnictwie niebywale częste zmiany w dowództwie, w wyniku czego zerwana została ciągłość dowódcza. Wymieniono 50 proc. generałów, a w ostatnich 2 latach niezwykle szybko wielu awansowano, np. od razu o trzy stopnie w górę. To się działo za szybko. Uważam , że trzeba zmienić ustawę pragmatyki zawodowej…

Podczas przywożenia kolejnych ofiar katastrofy lotniczej na warszawskim lotnisku – rozmawiałem z pilotami. W 36 pułku specjalnym jest ich obecnie 60, a było 100, odeszło jednak zapewne więcej, bo nowi już doszli. Kapitan Protasiuk miał 36 lat, a szkolił się już by przejść do lotnictwa cywilnego i nie ma sposobów, by takie odejścia zatrzymać.

Poseł Zemke sformułował też problemy, które go nurtują i wymagają odpowiedzi:

1. Czy minister Bogdan Klich może liczyć na wsparcie premiera w dokonywaniu zmian w lotnictwie?
2. Trzeba zidentyfikować problemy, opracować np. system, który pozwoli na zatrzymywanie dobrze wyszkolonych pilotów w lotnictwie wojskowym (przechodząc do cywilnego zarabiają kilka razy więcej);
3. System dowodzenia jest za bardzo rozbudowany w stosunku do małego obecnie stanu wojska;
4. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: – Czy minister Klich i jego współpracownicy dadzą sobie radę z rozwiązaniem takich problemów?

Posłuchaj wypowiedzi posła:

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.


(Not. nim, Bydgoszcz, 27 kwietnia 2010 r.)