Wydruk pochodzi ze strony: http://www.janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/220/298/forum_obywateli_w_bydgosk.html

Forum obywateli w bydgoskiej operze


29 marca br. poseł Janusz Zemke wziął udział w konferencji Kujawsko-Pomorskie jako region Polski w UE: szanse i wyzwania. Konferencję, która odbyła się w jednej z sal konferencyjnych Opery NOVA w Bydgoszczy, zorganizowało Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.


Spotkanie zgromadziło przedstawicieli wielu środowisk. Obok Janusza Zemke w debacie uczestniczyli także europoseł Tadeusz Zwiefka oraz Kosma Złotowski, który reprezentował eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego.

Oprócz posłów do Parlamentu Europejskiego w dyskusji wzięli udział także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, politycy oraz reprezentanci środowisk akademickich i naukowych. Inicjatywa Biura Parlamentu Europejskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i studentów.

Sala została wypełniona do ostatniego miejsca, a na widowni przeważali głównie młodzi ludzie.
Pierwszą część debaty zdominowali europosłowie, którzy dyskutowali o województwie kujawsko-pomorskim. Wypowiedzi posłów skoncentrowały się głównie na postrzeganiu województwa jako jednego z wielu regionów w Unii Europejskiej.


Tadeusz Zwiefka nawiązał w tym kontekście głównie do zagadnienia konkurencyjności regionu, która decyduje o sile i rozwoju społeczności lokalnej. Eurodeputowany odniósł się głównie do problemów związanych z budową infrastruktury transportowej, która trwale zwiąże region z otoczeniem i umożliwi łatwiejszą komunikację.

Poseł Janusz Zemke ustosunkowując się do problemu konkurencyjności województwa kujawsko-pomorskiego. wskazał między innymi na konieczność inwestowania w młodzież. Poseł odwołał się tutaj do realizowanego przez swoje biuro poselskie programu staży europejskich, których celem jest umożliwienie ambitnym i zdolnym studentom odbywania staży w Brukseli
i Strasburgu.

W swojej wypowiedzi Janusz Zemke zwrócił także uwagę na znaczne różnice w sposobie uprawiania polityki w Polsce i w Brukseli. Zdaniem europosła problemem polskiej polityki jest bardzo niska umiejętność poszukiwania kompromisu.

Poseł zaznaczył, że zdolność do kompromisu stała się jednym
z fundamentów Unii Europejskiej i podkreślił, że współdziałanie jest również konieczne na poziomie lokalnym, bo dzięki niemu można znacznie więcej osiągnąć. W tym miejscu poseł nawiązał do kuriozalnej sytuacji kiedy to władze Bydgoszczy i Torunia równolegle złożyły wnioski o otwarcie w ich mieście biura Parlamentu Europejskiego. Zdaniem posła zamiast współdziałania mieliśmy konflikt interesów, który osłabił tylko szanse tych miast na ostateczny sukces.

Tematy poruszane przez europosłów zachęciły do dyskusji innych uczestników spotkania. Podczas debaty padły także głosy i pytania
z sali, a wśród pytających był między innymi Łukasz Mizera, asystent posła Janusza Zemke w Grudziądzu.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

Tomasz Puławski

fot. Michał Naskręt

nagranie: radio PiK

Bydgoszcz, 29 marca 2010 r.