Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4863

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 2942

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2008

Licznik odwiedzin

14767955
Obecnie stronę przegląda
130 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1247

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4862

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Edyta, Łucja i Kornel
Do końca roku zostało
106 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Partie też są dla ludzi

Polityków nie lubimy, ale jednocześnie im zazdrościmy. A może by tak samemu spróbować...
Dla emeryta działalność w partii może być dobrą forma zagospodarowania wolnego czasu. Dla młodych szansą na pracę.

 

- Kiedy znajomym powiedziałem, że zapisałem się do partii, pukali się w głowę. Pytali, po co mi to, co z tego będę miał? - opowiada Michał Naskręt (na fot.), 22-letni mężczyzna. Działa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jest też stażystą europosła Janusza Zemke. - Teraz znajomi są zaskoczeni. Widzą ogromną różnicę w aktywności politycznej między tym, co się obserwuje w relacjach z Sejmu, a codzienną działalnością. W partii można spotkać wielu fajnych, młodych ludzi i chociażby uczestniczyć w akcjach charytatywnych.

Michał Naskręt działa w Sojuszu od trzech lat. Do zapisania się do tej partii skłoniły go poglądy lewicowe. W ostatnim czasie, dużo osób zainteresowanych jest działaniem w SLD. - To efekt dobrego wyniku Grzegorza Napieralskiego w wyborach prezydenckich - mówi Łukasz Chojnacki przewodniczący rady miejskiej SLD w Bydgoszczy.

Każda z organizacji politycznych co miesiąc pobiera od swoich członków składkę. Przynależność do SLD jest najtańszą wśród bydgoskich partii. Studenci, emeryci, osoby bezrobotne płacą 1 złotówkę, a 5 zł uiszczają pracujący. W Bydgoszczy jest 25 kół Sojuszu. Każde musi liczyć minimum 5 osób. Aby dostać się do partii, trzeba mieć ukończone 18 lat. Młodsi mogą działać w młodzieżowych przybudówkach partii. Chętny do działalności musi mieć osobę rekomendującą, czy też przejść pomyślnie rozmowę w biurze partii. - Każde koło samo określa, jak często jego członkowie się spotykają. Z pewnością oczekujemy też uczestniczenia w naszych akcjach, w tym również wyborczych - dodaje Chojnacki.

Biuro rady przeprowadziło ankiety wśród swoich działaczy. 60 proc. z nich miało wykształcenie wyższe. Dominowały osoby do 35 roku życia, a potem też po 60. Gdy już zapiszemy się do partii to można oczywiście z niej też wylecieć. - Oprócz oczywistych powodów, czyli zachowań nieetycznych można stracić legitymację za wspieranie innych partii - wyjaśnia Łukasz Chojnacki.
PO nie jest szturmowana

W biurze bydgoskiej Platformy Obywatelskiej zapewniają, że zwycięstwo kandydata PO w wyborach prezydenckich nie spowodowało masowego napływu do tej partii chętnych.

- Od wyborów przyjęliśmy tylko jedną osobę do młodzieżowej części naszej organizacji.

Zainteresowani działalnością muszą wypełnić deklaracje. Dostępna jest m.in. na naszej stronie internetowej. Nasz zarząd ma 45 dni na rozpatrzenie wniosku - mówi Agnieszka Bąk z biura PO. Dla pracujących miesięczna składka wynosi 5 zł. Studenci i emeryci płacą połowę tej kwoty. W Bydgoszczy działa 5 kół Platformy.

Kim są jej członkowie? - To często ludzie, którzy w życiu coś osiągnęli. Wydaje mi się, że w porównaniu do członków PiS-u lepiej wykształceni. Odnoszę wrażenie, że członkowie Prawa i Sprawiedliwości działają w swojej partii ze względu na frustracje - uważa poseł Paweł Olszewski.

Tymczasem bydgoskie PiS twierdzi, że tak dużego zainteresowania działalnością w jego szeregach dawno nie było. - Od stycznia doszło do nas sto osób, to bardzo dużo. Powstały koła w miejscowościach, gdzie ich dotychczas nas nie było - mówi Łukasz Schreiber, sekretarz bydgoskiego zarządu PiS.

- Nasi członkowie, to osoby z wyższym i średnim wykształceniem. Wiele jest osób w wieku 40-50 lat. Nie brakuje przedsiębiorców. Mamy też sporo rolników. I niestety, wciąż jeszcze niewiele kobiet. Chociaż są wyjątki - koło w Łabiszynie składa się prawie wyłącznie z nich. Niektóre osoby mogą mieć problem z wstąpieniem do PiS. Urodzeni przed 1970 r. muszą przynieść wypis z IPN, że nie byli współpracownikami tajnych służb. Muszą też uzyskać rekomendację od dwóch członków partii. Kandydat na działacza musi przejść też rozmowę. - W zależności od niej, taka osoba jest przyjmowana na czas próbny lub na stałe - mówi Schreiber.

PiS ma najwyższe składki. Emeryci i studenci płacą 5 zł miesięcznie, pracujący jeszcze raz tyle. Można ubiegać się o zwolnienie z opłaty.
Co z tego będę miał?

Nieobowiązkową składkę w wysokości 30 zł miesięcznie płacą należący do bydgoskiej organizacji Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Aby wejść w jego szeregi, trzeba mieć dwóch wprowadzających. Deklaracje członkowskie można znaleźć na stronie internetowej partii. PSL jest partią władzy, więc działalność w niej może być ścieżką rozwoju dla młodych.

Przykładem jest kariera 46-letniej wicemarszałek Sejmu, Ewy Kierzkowskiej. Jej ojciec i dziadek byli związani z ruchem ludowym. Pracowała w Urzędzie Statystycznym we Włocławku, tamtejszym Urzędzie Wojewódzkim, w Biurze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz biurach posłów. Do Sejmu została wybrana z okręgu wyborczego Toruń. Na stronie internetowej PSL czytamy zapewnienia: - Przez wiele lat działalności politycznej i społecznej nabyła umiejętności pracy w zespołach ludzkich i kierowania takimi zespołami. Jest osobą stanowczą i zdecydowaną w działaniu, potrafiącą podejmować szybkie, trafne decyzje.

(W "Expressie Bydgoskim", 13 lipca 2010 r., Włodzimierz Szczepański)