Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4872

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1960

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2652

Licznik odwiedzin

14768042
Obecnie stronę przegląda
119 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1251

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4861

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

16 Września 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Edyta, Łucja i Kornel
Do końca roku zostało
106 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Jak się sprawuje eurotrójka?

Przyglądamy się pracy posłów wybranych z naszego regionu do Parlamentu Europejskiego: Tadeusz Zwiefka, Janusz Zemke i Ryszard Czarnecki to przedstawiciele naszego regionu w Parlamencie Europejskim. Co zdziałali dla nas i Europy przez miniony rok?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego do urn w naszym województwie poszło 23,36 procent uprawnionych. To wystarczyło do wywalczenia przez kujawsko-pomorskie aż trzech mandatów.

Druga kadencja Zwiefki

Największą wpadką naszego eurodeputowanego w czasie I kadencji był incydent z frekwencją. Według niemieckich dziennikarzy poseł zamiast obradować w europarlamencie podpisał listę obecności, skasował 284 euro i poleciał do Polski. Później co prawda tłumaczył, że tego dnia obrad po prostu nie było, ale wiele osób z pewnością zapamiętało samą tylko aferę.

W tym roku jego obecność wyniosła 93 proc. Zabrakło go z powodu choroby jedynie na dwóch posiedzeniach Komisji Prawnej.

W II kadencji Tadeusz Zwiefka wziął się ostro do pracy. - Interweniowałem u ministra obrony narodowej Bogdana Klicha w sprawie usytuowania Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy oraz w kwestii zachowania Orkiestry Wojskowej w Toruniu. Dzięki temu udało się obronić rozwiązanie najbardziej korzystne dla obu stolic naszego województwa - podkreśla swoją rolę w tym sporze eurodeputowany.

Co się natomiast udało osiągnąć naszemu europarlamentarzyście na arenie międzynarodowej?

- Najbardziej jestem dumny z zaufania, którym obdarzyli mnie członkowie Komisji Prawnej, wybierając mnie na koordynatora prac Komisji dla Grupy EPL (Europejska Partia Ludowa). Jest to dowód uznania dla mojej pracy w ostatniej kadencji oraz zaufania do mojego doświadczenia - mówi Tadeusz Zwiefka. Jest też autorem kilku ważnych rekomendacji dla komisji w sprawie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodów i separacji prawnej. Przygotowywał również raporty dotyczące immunitetów oraz brał udział w pracach nad dokumentami związanymi z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, nazywanej potocznie korpusem dyplomatycznym UE.

Zemke chce być przydatny

- Obecnie UE zmierza w kierunku ściślejszej współpracy wojskowej, a to oznacza, że moje doświadczenie nabyte w czasie współpracy ze strukturami NATO może okazać się bardzo przydatne - mówi Janusz Zemke.

- Cały czas interesuję się bieżącymi postępami w budowie sieci transeuropejskiej TEN-T, w tym budową autostrady Gdańsk-Brno/Bratysława- Wiedeń, która przechodzi przez obszar naszego województwa. Wystąpiłem w tej sprawie z pytaniem do komisarza unijnego ds. transportu Simona Kallasa. Otrzymałem zapewnienie, że realizacja projektu ma odpowiednie wsparcie finansowe - twierdzi europoseł.

Janusz Zemke uruchomił także program staży dla studentów uczelni regionu kujawsko-pomorskiego w swoich biurach zagranicznych, w Brukseli i Strasburgu oraz w biurach krajowych w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu. Zgłosiło się ponad 300 osób. Dotychczas staże odbyło 20 osób.

- Zorganizowałem naukę języka angielskiego, którą prowadzimy w moich biurach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z inicjatywą kursów wyrównawczych dla dzieci z biednych rodzin zgłosili się do mnie młodzi nauczyciele. „Learning English is Fun”, przeznaczony jest dla dzieci pochodzących z rodzin objętych pomocą społeczną - mówi Janusz Zemke.

Na jego zaproszenie w Brukseli przebywało już 170 osób, między innymi laureaci konkursów, nauczyciele i działacze samorządowi.

Czarnecki najbardziej aktywny

„Rzeczpospolita” przeanalizowała oświadczenia majątkowe europosłów z 2009 roku. Na czele stawki stoi Ryszard Czarnecki. Poseł, ma głowę na karku i spory majątek. Inwestuje głównie w nieruchomości. Jak pisze „Rzeczpospolita”, ma cztery mieszkania warte w sumie około 800 tys. złotych. Piąte, 120-metrowe, kupił na kredyt w Brukseli - wziął 204 tysięcy euro pożyczki. Niestety żadne z tych mieszkań nie jest zlokalizowane w naszym regionie, choć taką właśnie przeprowadzkę obiecywał swoim wyborcom, kiedy po pierwszej kadencji z list wyborczych Dolnego Śląska i Opolszczyzny trafił na Kujawy i Pomorze.

Poprosiliśmy naszego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim o to, aby pochwalił się swoimi dokonaniami dla regionu oraz Unii Europejskiej.

- Byłem w mijającym roku najbardziej aktywnym eurodeputowanym z Kujaw i Pomorza. Mam największą liczbę sprawozdań (raportów) wśród polskich europosłów - 7, a to jest podstawowe kryterium oceny pracy deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Ponadto jestem w ścisłej czołówce polskich przedstawicieli w Brukseli i Strasburgu w zakresie wystąpień - 59, pytań do Komisji Europejskiej i Rady - 21 oraz złożonych projektów rezolucji - 37 - podsumowuje Ryszard Czarnecki.

("Express Bydgoski", 1 lipca 2010 r, Sabina Waszczuk)