Wydruk pochodzi ze strony: http://www.janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/11/1270/bydgoszcz__seniorzy_od_15.html
13.10.2011 W Filharmonii Pomorskiej odbyła się inauguracja roku akademickiego połączona z jubileuszem 15-lecia Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to idealny dowód na to, że człowiek może i przede wszystkim chce uczyć się całe życie. Powstał on w 1996 roku z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora z siedzibą w Bydgoszczy, ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Akademii Muzycznej. Na początku działalności w wykładach brało udział 89 słuchaczy, obecnie liczba ta sięga 1200 osób. Piętnaście lat działalności to ciągłe urozmaicanie oferty edukacyjnej i aktywizacja coraz szerszego grona seniorów.

Na zaproszenie Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora z siedzibą w Bydgoszczy oraz Rady Naukowo-Programowej Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2011/2012 i jednocześnie obchodach piętnastolecia.
Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke reprezentował Ireneusz Nitkiewicz, dyrektor biura poselskiego. Jubileusz był na tyle wyjątkowy, że patronatem objęli go małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Podczas uroczystości sekretarz województwa Marek Smoczyk wręczył Srebrne Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis osobom zasłużonym dla Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli prof. Romanowi Ossowskiemu, prof. Zdzisławowi Biegańskiemu, Zenobii i Ireneuszowi Frelichowskim. Z kolei wykład inauguracyjny pt. „Kim jest człowiek” wygłosił ks. bp prof. Tadeusz Pieronek.
Anna Siergiej
Bydgoszcz, 13 października 2011 r.