Wydruk pochodzi ze strony: http://www.janusz-zemke.pl/_wybory/_news/29/0/4854/23___26_maja_2019_r__wybo.html

23–26 maja 2019 r. wybory do Parlamentu Europejskiego

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

Głosując w wyborach europejskich, obywatele wybiorą 705 posłów, którzy będą nas reprezentować w Unii Europejskiej do 2024 r.

Podstawowe informacje

Niektóre aspekty wyborów, takie jak wiek uprawniający do głosowania lub głosowanie z zagranicy, różnią się w zależności od kraju.

Najnowszych informacji dotyczących praktycznych szczegółów (np. lokali wyborczych) i krajowych zasad głosowania udzielają krajowe organy wyborcze (ministerstwa spraw wewnętrznych).

Aby uzyskać całościowy wgląd w zasady głosowania, zapoznaj się z tą infografiką.


Dlaczego warto głosować?

Głosując w wyborach europejskich, masz wpływ na to, jaki kierunek przyjmie UE przez następne pięć lat w obszarach takich jak handel międzynarodowy, bezpieczeństwo, ochrona konsumentów, walka ze zmianą klimatu i wzrost gospodarczy. Posłowie do PE nie tylko kształtują nowe prawodawstwo, ale również sprawują kontrolę nad innymi instytucjami UE.

Głosując, masz też wpływ na strategie polityczne, które kształtują nasze codzienne życie. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co UE robi dla Ciebie i Twojego regionu, zapoznaj się ze stroną internetową https://www.what-europe-does-for-me.eu/pl/home

Na stronie tej dowiesz się również, jak UE wpływa na Twoje zdrowie, zatrudnienie, zakupy, edukację, życie rodzinne i oszczędności.

To dotyczy nas wszystkich

Każdy ma inny powód, żeby głosować. Jaki jest Twój? Zapoznaj się z tym przeglądem i podziel się swoimi poglądami ze znajomymi.

Europa należy do nas wszystkich, a głosowanie jest pierwszym krokiem, aby przyczynić się do demokracji europejskiej. Jeśli chcesz się zaangażować, zarejestruj się na stronie https://www.tymrazemglosuje.eu i zachęć znajomych oraz rodzinę do tego samego.

W całej Europie organizowane są wydarzenia mające uświadamiać znaczenie głosowania. Znajdź wydarzenia planowane w Twojej okolicy: https://www.thistimeimvoting.eu/events

Jeśli jesteś gotowy(-a) poświęcić kilka godzin miesięcznie, by zwiększyć uczestnictwo obywateli, zaangażuj się: https://www.tymrazemglosuje.eu/join_the_team

Ogólne informacje o wyborach

Materiały do pobrania dotyczące wyborów

 

21 grudnia 2018 r.