Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W dniach 23–26 maja 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4909

Uważam, że...

Ocenę kandydatów wystawią wyborcy

– Senator Jan Rulewski zaprostestował przeciwko umieszczeniu na listach Koalicji Europejskiej kandydatur z lewicy i PRL, w tym mojej.

Uważam, że pan Rulewski ma duże zasługi i jest to historyczna postać, nigdy tego nie negowałem. Nasze korzenie są zupełnie inne, Jan Rulewski działał aktywnie w „Solidarności”, a ja byłem członkiem PZPR do roku 1990 r. i nigdy się tego nie wypierałem.

Demokracja ma to do siebie, że nas weryfikują wybory. 9 razy poddawałem się ocenie wyborców i 9 razy – siedmiokrotnie do Sejmu i dwukrotnie do europarlamentu – wyborcy oceniali mnie pozytywnie i powierzali mi mandat.

26 maja 2019 roku poddam się kolejnej ocenie wyborców w moim okręgu, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Janusz Zemke

Strasburg,
18 kwietnia 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1100

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Skutki represyjnej ustawy

– Zachęcam do przeczytania artykułu w "Gazecie Wyborczej" "Anatomia represji, bezprawia i niesprawiedliwości – do czego prowadzi polityka nienawiści" Tomasza Piechowicza z 25 stycznia 2019 r.

Autor opisuje mechanizm działania rządzącej władzy, która pozbawiła świadczeń emerytalnych tysiące ludzi. Czytamy m.in.:
(...) To smutne i tragiczne, jak łatwo było, manipulując opinią publiczną, np.: epatując wysokością generalskich emerytur, stosując bezczelne insynuacje o oprawcach oraz ich nienależnych przywilejach (przy zupełnej bierności większości polityków i wolnych mediów), pozbawić kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy Policji i innych służb III RP konstytucyjnych praw, w tym również możliwości ich dochodzenia przed wolnym, niezawisłym sądem w sporze z coraz bardziej autorytarną władzą.

W moim przypadku Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że tylko realizuje zapisy tej represyjnej ustawy, bez analizy zakresu czynności wykonywanych przez poszczególnych funkcjonariuszy, jednoznacznie deklarując, że władczą decyzję w tej sprawie podejmuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, który ze swej strony stoi na stanowisku, że jest związany informacją IPN i w ogóle jej nie weryfikuje. Oba organy odsyłają po merytoryczne rozstrzygnięcie „co do istoty sprawy” do sądu, a ten przez ponad rok uchyla się od odpowiedzialności oraz oceny materiału dowodowego nawet w tak absurdalnej sprawie jak moja, zasłaniając się koniecznością zajęcia stanowiska przez ”fasadowy” Trybunał Konstytucyjny, który też nie zamierza tego robić. I „koło się zamyka”. (...)"

Czytaj cały artykuł TUTAJ

(Dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 26 stycznia 2019 r.)

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2643

Licznik odwiedzin

13579158
Obecnie stronę przegląda
70 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Komunikaty

* 26 kwietnia 2019 r. o godz. 15,00 Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list komitetów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego. We wszystkich 13 okręgach listy zarejestrowało 6 komitetów, w tym  KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, dla której wylosowano numer listy 3.

* "Wybierz swoją przyszłość" - film wyreżyserowany przez Frédérica Planchona, opublikowany został 25 kwietnia 2019 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja!

* 26 kwietnia 2019 r. o godz. 17,oo poseł Janusz Zemke weźmie udział w spotkaniu w Ośrodku Szkoleniowym BART w Tleniu, przy ul. Czerskiej 8. Poseł wygłosi prelekcję pt. "Perspektywy Unii Europejskiej".

* 25 kwietnia 2019 r. o godz. 16,30 odbyło się spotkanie działaczy Rady Powiatowej SLD w Świeciu nad Wisłą z posłem Januszem Zemke.

* 19 kwietnia 2019 r. w "Wydarzeniach" Polsat News, poseł Janusz Zemke skomentował spot MON reklamujący defiladę wojskową 3 maja, jako polityczny, w którym nie powinno się używać wizerunku dowódców armii, bo to obniża ich powagę i rangę.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

W TVN24, w programie "Polska i świat", poseł Janusz Zemke powiedział: "– jestem dumny, że po 15 latach pokazuje się na defiladzie to, co robiliśmy w MON z Jurkiem Szmajdzińskim, rosomaki, leopardy...".

* 18 kwietnia 2019 r. wpłynęły do posła Janusza Zemke podziękowania za zaangażowanie w prace poselskie nad tzw. Pakietem mobilności - od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i prezesa Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jana Buczka, czytaj więcej...

* 18 kwietnia 2019 r. zapraszamy do wysłuchania "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, nagranej w Strasburgu podczas ostatniej w tej kadencji sesji PE, w której z posłem Januszem Zemke rozmawiał redaktor Maciej Wilkowski.

* Od 15 do 18 kwietnia 2019 r. obraduje w Strasburgu na sesji plenarnej Parlament Europejski. Wśród tematów konkluzja z posiedzenia Rady Europejskiej z 10 kwietnia ws. brexitu oraz debata z premierem Republiki Łotewskiej Krišjānisem Kariņšem na temat przyszłości Europy, wystąpienia posła J. Zemke nt. promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego, więcej czytaj TUTAJ

* 13 kwietnia 2019 r. wyjechała z Bydgoszczy do Strasburga ostatnia w tej kadencji PE, 56-osobowa grupa mieszkańców Kujaw i Pomorza. Poseł Janusz Zemke zaprosił na kilkudniowy pobyt w Strasburgu m.in. laureatów konkursów wiedzy o Unii, którym patronował oraz grupę przedstawicieli organizacji pozarządowych. W programie zwiedzenie siedziby Parlamentu, udział w obradach, poznanie zabytków miasta oraz degustacja dań kuchni francuskiej i alzackiej. Powrót do Bydgoszczy - 17 kwietnia.

* 12 kwietnia 2019 r. w programach TVN24 - "Polska i Świat" oraz "Dzień po dniu" emitowano komentarz posła Janusza Zemke do oświadczenia senatora Jana Rulewskiego (PO) protestującego wobec składu kandydatów lewicy na liście wyborczej Koalicji Europejskiej.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* 11 kwietnia 2019 r. w "Wydarzeniach" telewizji Polsat News, europoseł Janusz Zemke komentował oświadczenie senatora PO Jana Rulewskiego z deklaracją wystąpienia z klubu parlamentarnego PO po tym, jak na listach wyborczych Koalicji Europejskiej znaleźli się kandydaci z czasów PRL.

* 9 kwietnia 2019 r.  powiatowa organizacja SLD w Toruniu zebrała najwięcej w województwie - 1.670 podpisów poparcia dla kandydatury Janusza Zemke w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Sztabu Wyborczego Koalicji Europejskiej przekazano dziś liczbę 10.017 podpisów poparcia dla Janusza Zemke z SLD, choć 10.000 podpisów potrzeba było dla całej listy Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Nie dla "Pakietu Mobilności"

Podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli (4 kwietnia) głosowano nad tzw. Pakietem Mobilności, który zawiera liczne kontrowersyjne rozwiązania w dziedzinie transportu, mogące zaszkodzić polskim przewoźnikom międzynarodowym.

Dostrzegając to, zgłosiłem wyjaśnienie do sposobu swojego głosowania "przeciw" w tej sprawie.

Muszę podkreslić, że po raz kolejny, konsekwentnie głosowałem przeciwko tzw. Pakietowi Mobilności. Nie zgadzam się z założeniami i prawnymi rozwiązaniami pakietu przyjętymi przez PE!

Transport międzynarodowy jest jednym z głównych czynników łączących Unię Europejską. Przyjęte zaś rozwiązania ograniczą konkurencję w tym sektorze i mogą doprowadzić do upadku wielu mniejszych firm, w szczególności w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zgadzam się z tym, że warunki pracy kierowców powinny ulegać poprawie. Nie można jednak przyjmować rozwiązań, które mają się nijak do rzeczywistości.

Dla przykładu - zostanie wprowadzony zakaz wypoczywania przez kierowców w kabinach ciężarówek. Pytam się, jak można egzekwować to prawo, gdy np. na trasie z Warszawy do Madrytu jest obecnie ponad 600 parkingów, a tylko 53 oferują noclegi? Takich restrykcji w Pakiecie Mobilności jest niestety więcej. Dlatego sprzeciwiam się przyjętemu pakietowi.

Janusz Zemke

Bruksela,
4 kwietnia 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1254

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4860

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

26 Kwietnia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą: Maria, Marzena i Klaudiusz
Do końca roku zostało
249 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Wzór skargi na przewlekłość postępowania przed Sądem Okręgowym

Zamieszczamy wzór skargi do Sądu Apelacyjnego w Warszawie  na przewlekłość postępowania przed Sądem Okręgowym w Warszawie:

 

                     ......................... dnia ................................... roku

Sąd Apelacyjny
w Warszawie
III Wydział Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych
Plac Krasińskich 2/4/6
00-207 Warszawa

za pośrednictwem
Sądu Okręgowego w Warszawie
XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych
Aleja Solidarności 127
00-898 Warszawa

Skarżący:

......................................................................
......................................................................
......................................................................

Strona przeciwna:

Dyrektor
Zakładu Emerytalno-Rentowego
Ministerstwa
Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Pawińskiego 17/21
02-106 Warszawa

sygn. akt: ...........................................................

Skarga na przewlekłość postępowania
przed Sądem Okręgowym w Warszawie


Na podstawie art. 2 ust. 1, art. 3 pkt 6, art. 4 ust. 3, art. 5 ust. 2 i art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843) składam skargę na przewlekłość postępowania w sprawie o sygn. ..................................... oraz wnoszę o:

1. Stwierdzenie przewlekłości postępowania w niniejszej sprawie,

2. Zobowiązanie Sądu Okręgowego w Warszawie do rozpoznania niniejszej sprawy w terminie 3 miesięcy od rozpoznania skargi,

3. Przyznanie od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego kwoty ..............................................

4. Zasądzenie od Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego w Warszawie kosztów postępowania.

UZASADNIENIE

W dniu ................................. złożone zostało za pośrednictwem Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA odwołanie od decyzji tego organu do Sądu Okręgowego w Warszawie XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych.

Akta mojej sprawy wpłynęły do sądu w dniu ............................. i zostały zarejestrowane przez Sąd pod sygnaturą ....................................

Do dnia dzisiejszego nie została wyznaczona rozprawa w mojej sprawie.
Brak rozpoznania sprawy przez tak długi okres naraża mnie na bardzo poważne konsekwencje, w szczególności finansowe.

Moje świadczenia emerytalne zostały zmniejszone z kwoty ....................... brutto do kwoty ........................ W związku z brakiem rozpoznania sprawy przez taki długi okres, zmuszony jestem otrzymywać mniejsze świadczenia niż w rzeczywistości powinny być mi należne.

Od dnia wpływu do Sądu odwołania od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA minęło ...................................................

W mojej ocenie w niniejszej sprawie doszło do rażącego naruszenia mojego prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Postępowanie w tej sprawie trwa zdecydowanie dłużej, niż jest to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla jej rozstrzygnięcia.

W tym stanie rzeczy skarga jest uzasadniona. 

Załączniki:
Odpis skargi
Dowód uiszczenia wpisu sądowego

***

Rubryka ta jest redagowana przy aktywnym udziale zainteresowanych internautów, którzy dzielą się wiedzą z innymi. Uzupełnienia i wyjaśnienia zawiera skierowany do posła J. Zemke list, którego treść przytaczamy:

"Wzór zawiera wskazanie, że do skargi należy dołączyć dowód wniesienia opłaty sądowej. Nie wykluczam, że niektórzy, a może nawet większość zainteresowanych sprawą, staje przed problemem w jakiej wysokości ją wnieść, a część zapewne również zastanawia się czy może sobie pozwolić na jej zapłacenie. W ogóle opłata od skargi na przewlekłość jest stała i wynosi 100,- złotych.

Natomiast skarga taka wniesiona przez emeryta w sprawie odwołania rozpoznawanego przez Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie podlega opłacie sądowej na podstawie przepisu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. (art. 96 ust. 1. Nie mają obowiązku uiszczania kosztów sądowych: ...//... pkt 4. pracownik wnoszący powództwo lub strona wnosząca odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, z zastrzeżeniem art. 35 i 36; /zastrzeżenie w art. 35 i 36 dotyczy konieczności poniesienia opłaty od apelacji w wysokości 30,- złotych/).

Jest w tej sprawie również uchwała SN z 2006-09-06 III SPZP 2/06 Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 2007/11-12/176/515.

Skarga na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki wniesiona przez ubezpieczonego w sprawie odwołania rozpoznawanego przez Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jest wolna od opłat (art. 96 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 167, poz. 1398).

I jeszcze w drugiej kwestii: pozostawione jest we wzorze wykropkowane miejsce na wpisanie żądanej kwoty zadośćuczynienia – ponieważ, jak sądzę, większość zainteresowanych zastanawia się jaka kwota będzie zasadna, proponowałbym uzupełnić wzór uwagą, że przepis ustawy w tym względzie przewiduje kwotę zadośćuczynienia w granicach od dwóch do dwudziestu tysięcy złotych (art. 12 ust. 4. Uwzględniając skargę, sąd na żądanie skarżącego przyznaje od Skarbu Państwa, ...//... sumę pieniężną w wysokości od 2 000 złotych do 20 000 złotych).

Warto również może dodać, że ewentualne wyliczalne (dające się udokumentować) straty z tego tytułu (jeżeli Sąd stwierdzi przewlekłość) dochodzi się odrębnie w innym postępowaniu (art. 15 ust. 1. Strona, której skargę uwzględniono, może w odrębnym postępowaniu dochodzić naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika).

PS
Tak na marginesie – pobieram emeryturę w wysokości 950,- złotych – piszę o tym, bo wg niektórych opinii, ponoć kształtowanych na podstawie informacji ZER MSW, w dalszym ciągu emerytura "funkcjonariusza komunistycznych służb specjalnych jest wyższa od uposażenia zwykłego emeryta".

Z wyrazami szacunku

b. z-ca naczelnika w b. Wydziale I Biura "C" MSW
emerytowany (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke)

4 grudnia 2011 r.

***