Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4863

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 635

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2785

Licznik odwiedzin

14361705
Obecnie stronę przegląda
40 użytkownik(-ów)
 • RSS RSS: Aktualności
 • RSS RSS: Komunikaty
 • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Komunikaty

* 28 czerwca 2019 r. poseł Janusz Zemke przebywał w Bydgoszczy:

godz. 15,oo – spotkanie ze współpracownikami, asystentami w biurach poselskich

godz. 16,oo – udział w posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD

godz. 17,oo – wojewódzkie seminarium nt. sytuacji lewicy w Unii Europejskiej, w którym uczestniczyli Włodzimierz Czarzasty przewodniczący SLD i Marcin Kulasek sekretarz generalny SLD, samorządowcy i działacze partii opraz organizacji lewicowych z województwa kujawsko-pomorskiego

* 9 czerwca 2019 r. podczas obrad Rady Krajowej SLD podziękowano członkowi RK SLD Januszowi Zemke za 30 lat posłowania w imieniu lewicy, wyświetlając zarazem jego filmik z gratulacjami dla nowo wybranych do Parlamentu Europejskiego z SLD i deklaracją dalszej pracy na rzecz tej partii. (Poseł Janusz Zemke przebywa obecnie poza granicami kraju).

* 4 czerwca 2019 r. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke, który na okoliczność 30 rocznicy Wyborów 4 czerwca 1989 roku - przeprowadził redaktor Maciej Czerniak. Zapraszamy do przeczytania.

* 1 czerwca 2019 r. redaktor Jarosław Reszka na łamach "Expressu Bydgoskiego" zamieścił tekst pt. "Jeden z najbardziej znanych bydgoskich polityków może odejść z podniesionym czołem", czytaj więcej...

* 30 maja 2019 r. – poseł Janusz Zemke poinformował, iż w związku z pytaniami - współpracę ze środowiskami mundurowymi przejmie od niego MAREK BALT, nowo wybrany eurodeputowany i wiceprzewodniczący SLD. "– Gorąco Marka rekomenduję, będę wspierał jego działania, podobnie jak dr Marek Tomczyk – mój dotychczasowy współpracownik w Brukseli" – napisał w komunikacie Janusz Zemke.

* 29 maja 2019 r. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazała się rozmowa z posłem Januszem Zemke pt. "To były raczej wybory krajowe", którą przeprowadził redaktor Roman Laudański, czytaj więcej...

* 27 maja 2019 r. poseł Janusz Zemke pogratulował Radosławowi Sikorskiemu i Kosmie Złotowskiemu zdobycia mandatów europosłów w programie "Zbliżenia" TVP3:

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* 24 maja 2019 r. – konferencja prasowa posła Janusza Zemke w biurze poselskim w Bydgoszczy, podsumowująca kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* Maj 2019 r. – w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego – to czas przeznaczony na spotkania przedwyborcze w województwie kujawsko-pomorskim. Terminów z kalendarza Janusza Zemke – ciąg dalszy:

– 26 maja w Bydgoszczy

 • godz. 21,oo – wieczór wyborczy w siedzibie bydgoskiego biura poselskiego przy ul. Paderewskiego 28/2

– 24 maja w Bydgoszczy

 • godz. 8,oo – rozmowy z mieszkańcami, targowisko, osiedle Leśne

 • godz. 10,oo – spotkanie z dziennikarzami w bydgoskim biurze poselskim, podsumowanie kampanii

– 23 maja w Koronowie i Bydgoszczy

 • godz. 9,oo – Koronowo, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 12,oo – debata kandydatów do PE, liderów list z woj. kujawsko-pomorskiego, ul. Gdańska 10 (dawne kino Pomorzanin). Organizator: Business Centre Club i dziennikarze regionalnych mediów.

 • godz. 16,3o - spotkanie z emerytami wojskowymi na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy

 • godz. 20,30 - udział w pierwszym meczu piłkarskiego mundialu dwudziestolatków U-20 na stadionie Zawiszy: Japonia - Ekwador

– 22 maja w Bydgoszczy

 • godz. 11,oo – spotkanie z działaczami PZERiI w restauracji "Tobiasz". Poseł Janusz Zemke był gościem XII Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy

 • godz. 12,o5 – debata kandydatów w wyborach do PE, radio Pomorza i Kujaw

 • godz. 17,oo – udział w Gali Inauguracyjnej X Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego 1.

– 21 maja w Tucholi, Sępólnie Kraj., Mogilnie i Rogowie

 • od godz. 8.oo – Tuchola – targowisko, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 11,15 – Tuchola, plac Zamkowy 1 - konferencja prasowa z dziennikarzami lokalnych mediów

 • godz. 12,15 – Sępólno Kraj. – spotkania z mieszkańcami

 • godz. 14,15 – Mogilno – spotkania z mieszkańcami

 • godz. 18,oo – Rogowo – otwarte spotkanie z mieszkańcami

– 20 maja w Bydgoszczy

 • godz. 15,oo – Regionalna Konwencja Wyborcza KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni w Centrum PARIS

 • godz. 17,45 – Puls Trójki, Program 3 PR, z udziałem posła Janusza Zemke (ze studia w Bydgoszczy) i Sebastiana Kalety (PiS). W rozmowie z redaktorem Marcinem Pośpiechem - o minionym weekendzie w kampanii, rozbieżnych sondażach opinii wyborców i ostatniej prostej po mandat


 – 19 maja w Bydgoszczy i Warszawie

 • godz. 10,3o - giełda handlowa na obiektach KS "Chemik"
 • godz. 14,oo – udział w Festynie Rodzinnym na Osiedlu Leśnym, park przy ul. Modrzewiowej


– 18 maja w Grudziądzu i Wąbrzeźnie

 • godz. 10,oo – spotkanie z działaczami ZNP, ul. Żeromskiego 1;
 • godz. 11,oo – Piknik Europejski na placu w Parku Miejskim, na skrzyżowaniu ulic: Alei Wigury i Cegielnianej

 • godz. 15,oo – Wąbrzeźno Rynek – rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 16,30 – Przydwórz k. Wąbrzeźna - IV zlot klasycznych VW, czyli GarBusy i przyjaciele

 • godz. 18,oo Chełmno, Turniej Rycerski o Złotą Jaszczurkę, Osada średniowieczna, ul. Kościelna

– 18/19 maja w Grudziądzu i Bydgoszczy "Noc Muzeów"

 • Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnie w Grudziądzu, zabytkowa przepompownia

 • Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska w Bydgoszczy

 • Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

TO JUŻ BYŁO:

– 8 maja w Grudziądzu

 • spacer po mieście, briefing prasowy, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 16,oo – spotkanie z działaczami SLD, w siedzibie biura poselskiego przy ul. Kosynierów Gdyńskich

 • godz. 17,oo – udział w wernisażu wystawy Michała Hawełko "Grudziądz i okolice" oraz spotkaniu autorskim Wiesława Hawełko-Wizo z książką "Grudziądz jakim go widzę"

– 8 maja w Świeciu

 • spotkania z mieszkańcami

– 9 maja w Toruniu

 • godz. 11,oo – Centrum Targowe Park, ul. Bydgoska 3, spotkanie ze środowiskiem emerytów mundurowych

 • nagranie audycji dla radia PiK z red. Adrianą Andrzejewską

 • godz. 14,oo spotkanie z dziennikarzami w biurze poselskim przy ul. Mickiewicza 55

 • godz. 17,3o – spotkanie otwarte w Osiedlowym Klubie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Kameleon" przy ul. Tuwima 9

– 10 maja w Bydgoszczy

 • godz. 11,oo – w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku przy Gdańskiej 187, poseł będzie gościem spotkania środowisk służb mundurowych, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP

– 10 maja w Turzynie k. Kcyni

 • godz. 18,oo – Piknik Europejski w Stadninie Turzyn 2 (gmina Kcynia) na trasie Szubin – Kcynia

– 11 maja w Bydgoszczy

 •  spotkania z mieszkańcami - Wyspa Młyńska, Osiedle Leśne i Myślęcinek

11 maja w Minikowie

 • wystawa i targi "Lato na Wsi"


– 16 maja w Bydgoszczy i Żninie

 • godz. 11,oo – spotkanie ze spółdzielcami, Klub Orion, Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp.

 • godz. 16,oo – Rynek w Żninie, rozmowy z mieszkańcami, nagranie audycji w Radiu Żnin

– 17 maja w Bydgoszczy i we Włocławku

 • godz. 10,oo – udział w otwarciu XII Międzynarodowej Wystawy Air Fair Show w Bydgoszczy, WZL nr 2 ul. Szubińska

 • godz. 16,oo – spacer po włocławskich bulwarach, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 17,45 – konferencja posła J. Zemke wspólnie z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, który przyjedzie do Włocławka na zaproszenie posła J. Zemke, park na Słodowie, ul. Szpitalna, nagranie rozmowy dla TV Kujawy

 • godz. 18,oo – Piknik Europejski na strzelnicy PZŁ, Włocławek Ostrowy, wjazd od Al. Kazimierza Wielkiego;

  *** 

 

* 14 maja 2019 r.  poseł Janusz Zemke był gościem redaktora Piotra Maślaka w "Porannej Rozmowie" portalu Gazeta.pl 

* O godz. 20,oo poseł był uczestnikiem programu telewizji Polsat News "Polityka na ostro". Zapraszamy do oglądania w internecie!

* 1 maja 2019 r. ukazał się bezpłatny dodatek do "Gazety Pomorskiej", "Expressu Bydgoskiego" i "Nowości" pt. "Nasze 15 lat w Unii Europejskiej". Wewnątrz opublikowano m.in. dwa wywiady z posłem Januszem Zemke - Jacka Deptuły "Polacy nie nabiorą się już na sztuczki Prawa i Sprawiedliwości" oraz Niny Michalak "Jestem za silną Polską w Unii".

Zobacz też gazetkę wyborczą ZEMKEINFO. Zapraszamy do czytania.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1250

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4862

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

19 Lipca 2019
Piątek
Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty i Wodzisław
Do końca roku zostało
165 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

SEiRP do Rzecznika Praw Obywatelskich

Publikujemy kopię wystąpienia Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Warszawie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dokument został opracowany przez zespół ZW i został 9 listopada br. dostarczony do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.


L.dz.SEiRP-41/2011            Warszawa, dnia 09 listopada 2011 roku


Pani prof. Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00-090 Warszawa


Szanowna Pani Profesor /Zwrot napisany odręcznie/

 

Zwracam się do Pani Profesor, w imieniu tysięcy emerytów i rencistów zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu, jak również w innych związkach, oraz wszystkich pozostałych niezrzeszonych, o wsparcie naszych dążeń, mających na celu oczyszczenie naszego dobrego imienia, jako obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracowaliśmy przez wiele lat uczciwie dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (innej Polski wtedy nie było), wypracowaliśmy emerytury jak większość obywateli w tym kraju i poza nielicznymi przypadkami, nikt nas przed sądami nie oskarżył i nie skazał za czyny będące naruszenia prawa, w związku z wykonywaną służbą.

Teraz po ponad 20 latach od transformacji ustroju Polski okazało się, że jesteśmy obywatelami drugiej kategorii.

Na podstawie Ustawy z dnia 29 stycznia 2009 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy [....] oraz ich rodzin (Dz.U.Nr 24, poz. 145), w majestacie prawa, oskarżono nas zbiorowo o czyny niegodne, skierowane przeciwko Narodowi Polskiemu (preambuła do Ustawy), ale również bez udowodnienia winy, ukarano odbierając dużą część emerytur tylko na podstawie informacji o przebiegu służby, sporządzonej przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

Zastosowano przelicznik 0,7% za każdy rok służby w organach Służby Bezpieczeństwa (SB) – tak jak za okresy nieskładkowe w powszechnym systemie emerytalnym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Powstaje pytanie czy nasza służba nie była pracą w rozumieniu Kodeksu Pracy i czy np. okres służby można traktować jako urlop macierzyński, wychowawczy i tak przeliczać?

Nie miało znaczenia dla IPN, jaką pracę kto wykonywał (sekretarka, czy dyrektor), liczyła się tylko nazwa Jednostki. Nie miało też znaczenia to, że większość z nas była pozytywnie zweryfikowana w 1990 roku i pełniła dalej służbę w organach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Urzędzie Ochrony Państwa (UOP), Komendzie Głównej Policji (KGP), utworzonych już w III RP.

IPN nie wziął pod uwagę faktu, że jednostki organizacyjne w MSW dzieliły się na jednostki operacyjne i pomocnicze i niektóre z nich zostały rozwiązane w momencie utworzenia UOP (obecnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - ABW), a jednostki pomocnicze cały czas wykonywały swoje zadania, a następnie zostały zreorganizowane i większości pozostały w strukturze MSW (obecnie MSWiA). (Zarządzenie Nr 43/90 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 maja 1990 roku. – Załącznik Nr 1).

Odnosimy wrażenie, że zdaniem urzędników IPN, każdego emeryta policyjnego można ukarać w majestacie prawa, bez udowodnienia mu winy (odbierając mu emeryturę), o ile służył do 1990 roku w jednostkach podległych MSW. Urzędnicy ci, często stosując nieuprawnioną interpretację rozszerzającą, bezzasadnie nabrali przekonania, że np. Wyższa Szkoła Oficerska w Legionowie (WSO Legionowo), Biura Informatyki, Biuro „C”, Departament Kadr, Biuro Ochrony Rządu (BOR), Zarząd Łączności, Gabinet Ministra, Departament PESEL (Państwowy Elektroniczny System Ewidencji Ludności) i wiele innych jednostek organizacyjnych, stanowiły integralną części Służby Bezpieczeństwa.

Często odpowiedzi z IPN na nasze pisma z wątpliwościami, odnośnie błędnego zaliczania Jednostek do SB, kończą się informacją: „ostateczną decyzję, co do zasadności zaliczenia jednostek organizacyjnych MSW do organów bezpieczeństwa państwa rozstrzygnie Sąd, przed którym będzie toczyło się postępowanie w tej sprawie”.

IPN do tej pory nie opublikował opracowania dotyczącego ustalenia, które Jednostki i według jakich kryteriów (dokumentów normatywnych) są zaliczane do organów Służby Bezpieczeństwa. Wydaje się, że sami historycy z IPN mają duże wątpliwości w tym przedmiocie, czego przykładem może być wycofanie się z zakwalifikowania PESEL oraz BOR do organów SB i zwrot emerytur.

Jest również wiele przypadków różnej kwalifikacji przez urzędników IPN pracowników z tych samych Jednostek. Jedni, ich zdaniem, służyli w organach SB, zmniejszono im zatem drastycznie emeryturę, a inni, spełniający te same warunki, restrykcji takiej nie zostali poddani.

Mamy też wiele krytycznych uwag dotyczących możliwości dochodzenia przez emerytów policyjnych ich praw przed Sądem Okręgowym w Warszawie (Wydział XIII Ubezpieczeń Społecznych). Odwołania od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA) w większości przypadków zostały złożone przez emerytów w ZER MSWiA pod koniec 2009 lub na początku 2010 roku.

W ZER MSWiA odwołania te przeleżały pół roku i dłużej, czekając na sporządzenie opinii prawnej i dopiero po tak długim czasie zostały przesłane do Sądu Okręgowego w Warszawie oraz zarejestrowane w Wydziale XIII Ubezpieczeń Społecznych.

W Wydziale tym rocznie odbywało się około 800 spraw dwoławczych, toteż gdy napłynęło około 18 500 odwołań, powstał poważny problem organizacyjny i prawny. Zatrudniono wprawdzie dodatkowo 2 sędziów, a czas rozpraw ograniczono do 15 minut, lecz tylko w nieznacznym zakresie przyśpieszyło to pracę sądu.

W 2010 roku w Wydziale XIII Sądu Okręgowego odbyło się 3 710 spraw, tak więc na rozpatrzenie ostatniego odwołania będzie się czekać kilka lat – prawdopodobnie do 2016 roku, a już w tej chwili sprawy te można uznać za przewlekłe.

Grupa informatyków (emerytów policyjnych) z byłego Biura Informatyki MSW wystosowała petycję do Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (petycje i odpowiedzi ministrów (zał. nr 2, 3, 4, 5) z zapytaniem, jakie działania zamierzają podjąć, aby sprawy odwoławcze odbyły się w rozsądnym terminie a nie po śmierci powoda (emeryta). Zapytano między innymi, o możliwość przekazania odwołań do rozpatrzenia przez inne Sądy Okręgowe, np. w miejscu zamieszkania powoda, bo według przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego jest to możliwe.

Minister Sprawiedliwości odpowiedział, że podejmował takie kroki, ale dyrektor ZER MSWiA pan Artur Wdowczyk nie wyraził na to zgody. Poza tym, jak można sądzić, Minister Sprawiedliwości zbyt optymistycznie podszedł do problemu ilości spraw, które uda się rozpatrzyć w tym roku w Wydziale XIII Sądu Okręgowego w Warszawie, ze sprawami odwoławczymi włącznie.

Dyrektor ZER MSWiA (mimo że petycja była skierowana do Ministra SWiA) odpowiedział, że wg prawa nie jest możliwe przesłanie odwołań do innych sądów niż Sąd Okręgowy w Warszawie i byłoby to niewygodne dla pracy jego Jednostki.

Powstaje zatem pytanie: który z ministrów ma rację i co w tym organizacyjnym i kompetencyjnym rozgardiaszu mają czynić poszkodowani emeryci?

ZER MSWiA został powołany do sprawnego obsługiwania spraw emerytalnych i rentowych, a nie do utrudniania dochodzenia roszczeń przez emerytów i rencistów policyjnych. Cały czas uważamy, że przewlekanie spraw w Sądzie spowoduje, że emeryt nie będzie w stanie stawić się na rozprawę (ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia, ale także brak środków na podróże do Warszawy) lub też umrze i problem będzie rozwiązany.

Emeryci policyjni są podwójnie ukarani: nie tylko odebrano im znaczną część świadczeń, ale również, jeśli ktoś miał 75% emerytury — tzn. tzw. emeryturę pełną, a obniżono mu ją np. do 40% (poniżej 75%), to również nałożono na niego ograniczenie w uzyskiwaniu dochodów z dodatkowej pracy, bo przy emeryturze 75% nie było tego ograniczenia. Jest ono stosowane bez względu na wiek emeryta. Ograniczenia takiego nie ma w ZUS jeśli kobieta ukończy 60, a mężczyzna 65 lat życia. Wielu emerytów nie zorientowało się lub nie wiedziało o istnieniu tej normy i teraz, od znacznie obniżonej emerytury ZER MSWiA odtrąca im jeszcze karę za przekroczenie limitu zarobków – czyli już obniżona emerytura ponownie zostaje zmniejszona.

Czy emerytury policyjne są przywilejem i są znacznie wyższe od emerytur z powszechnego systemu emerytalnego z ZUS? W załączniku nr 6 przedstawiamy aktualnie wypłacane przez ZER MSWiA emerytury i renty do wglądu.

Na co jeszcze liczą emeryci policyjni?

1. Na jak najszybsze rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny zapytania konstytucyjnego sygn. akt K 36/09, wystosowanego przez NSZZ Policjantów w sprawie niezgodności ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. z Konstytucją RP oraz z Europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. Wniosek ten został złożony w Trybunale Konstytucyjnym w czerwcu 2009 roku.

2. Podjęcie przez Ministra Sprawiedliwości, w porozumieniu z Ministrem SWiA stanowczych działań, które rozładowałyby kolejkę przewlekłych spraw w Wydziale XIII Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

3. Proponujemy zatem:

• przekazanie odwołań do rozpatrzenia w Sądach Okręgowych w miejscu zamieszkania powoda;
• pogrupowanie spraw odwoławczych w Sądzie Okręgowym w Warszawie wg Jednostek organizacyjnych byłego MSW i zajęcie się wszystkimi odwołaniami z danej jednostki (lub kilku z nich) przez ustalony skład sędziowski, co ułatwi i przyśpieszy pracę Sądu, bo kolejni sędziowie nie będą musieli zapoznawać się ze strukturą i działaniem jednostek MSW;
• wyznaczenie wstępnego, przewidywanego terminu rozprawy dla każdego odwołania (nawet za 3 lub 5 lat) i powiadomienie o tym powoda;
• o ile odwołania będą rozpatrywane tylko w Wydziale XIII, sporządzenie zestawienia spraw i przewidywanych terminów oraz podanie orientacyjnego czasu wyczekiwania na rozpatrzenie odwołania.

Zdajemy sobie sprawę z możliwości dochodzenia naszych praw przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, najpierw jednak zakończyć się musi procedura krajowa w tym zakresie. Nie wspominam już o słabnących siłach ludzi starych oraz niezbędnych finansowych środkach, których im najczęściej brakuje.

Czego oczekujemy od Pani Rzecznik?

1. Poparcia wniosku Zarządu Głównego NSZZ Policjantów sygn. akt K36/09, złożonego w Trybunale Konstytucyjnym w czerwcu 2009 roku i wystosowanie zapytania do Trybunału Konstytucyjnego o przewidywanym terminie rozpatrzenia tego wniosku.

2. Wystosowania zapytania o informację publiczną do Ministra Sprawiedliwości na temat ilości odwołań, które oczekują na rozpatrzenie w Wydziale XIII Sądu Okręgowego w Warszawie i o to, jakie kroki podejmie ten organ, aby przewlekłe sprawy zostały rozpatrzone bez zbędnej zwłoki i zgodnie z Konstytucją.

3. Wystosowania do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zapytania o informację publiczną odnośnie wykazu jednostek, ilości przypadków oraz powodów wszelkich zmian w zakresie zaliczania funkcjonariuszy oraz jednostek MSW do Służby Bezpieczeństwa, bądź pozbawianie ich takiej kwalifikacji, a także prawnych podstaw orzeczeń w tym zakresie.

Z góry dziękujemy za życzliwość i pochylenie się nad emerytami policyjnymi oraz ich życiowymi problemami. Chcielibyśmy pozostać w przekonaniu, że mamy takie same prawa jak pozostali obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i nie jesteśmy ignorowani przez rozmaite instytucje, tylko z racji niewłaściwego czasu urodzenia i pracy w instytucji, której szyld subiektywnie uznany został przez bliżej nieznane grono decydentów za niewłaściwy.

Uprzejmie prosimy o poinformowanie Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Warszawie o podjętych przez Panią Profesor działaniach w naszej sprawie.

 

Z wyrazami szacunku

Prezes Zarządu
mjr mgr w st. spocz. Ryszard Łubiński

***