Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4906

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1643

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 3427

Licznik odwiedzin

17157135
Obecnie stronę przegląda
88 użytkownik(-ów)
 • RSS RSS: Aktualności
 • RSS RSS: Komunikaty
 • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Komunikaty

* 13 grudnia 2019 r. Odpowiadając na liczne zapytania, kiedy pojawi się kolejny kalendarz "Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke" - informuję, iż nie będąc już posłem, nie przygotowałem kalendarza na rok 2020. Jednocześnie zapewniam o najlepszych życzeniach zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, które kieruję do członków SLD, sympatyków lewicy oraz moich wyborców. Janusz Zemke

* 28 czerwca 2019 r. poseł Janusz Zemke przebywał w Bydgoszczy:
godz. 15,oo – spotkanie ze współpracownikami, asystentami w biurach poselskich

godz. 16,oo – udział w posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD

godz. 17,oo – wojewódzkie seminarium nt. sytuacji lewicy w Unii Europejskiej, w którym uczestniczyli Włodzimierz Czarzasty przewodniczący SLD i Marcin Kulasek sekretarz generalny SLD, samorządowcy i działacze partii opraz organizacji lewicowych z województwa kujawsko-pomorskiego

* 9 czerwca 2019 r. podczas obrad Rady Krajowej SLD podziękowano członkowi RK SLD Januszowi Zemke za 30 lat posłowania w imieniu lewicy, wyświetlając zarazem jego filmik z gratulacjami dla nowo wybranych do Parlamentu Europejskiego z SLD i deklaracją dalszej pracy na rzecz tej partii. (Poseł Janusz Zemke przebywa obecnie poza granicami kraju).

* 4 czerwca 2019 r. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke, który na okoliczność 30 rocznicy Wyborów 4 czerwca 1989 roku - przeprowadził redaktor Maciej Czerniak. Zapraszamy do przeczytania.

* 1 czerwca 2019 r. redaktor Jarosław Reszka na łamach "Expressu Bydgoskiego" zamieścił tekst pt. "Jeden z najbardziej znanych bydgoskich polityków może odejść z podniesionym czołem", czytaj więcej...

* 30 maja 2019 r. – poseł Janusz Zemke poinformował, iż w związku z pytaniami - współpracę ze środowiskami mundurowymi przejmie od niego MAREK BALT, nowo wybrany eurodeputowany i wiceprzewodniczący SLD. "– Gorąco Marka rekomenduję, będę wspierał jego działania, podobnie jak dr Marek Tomczyk – mój dotychczasowy współpracownik w Brukseli" – napisał w komunikacie Janusz Zemke.

* 29 maja 2019 r. na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazała się rozmowa z posłem Januszem Zemke pt. "To były raczej wybory krajowe", którą przeprowadził redaktor Roman Laudański, czytaj więcej...

* 27 maja 2019 r. poseł Janusz Zemke pogratulował Radosławowi Sikorskiemu i Kosmie Złotowskiemu zdobycia mandatów europosłów w programie "Zbliżenia" TVP3:

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* 24 maja 2019 r. – konferencja prasowa posła Janusza Zemke w biurze poselskim w Bydgoszczy, podsumowująca kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* Maj 2019 r. – w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego – to czas przeznaczony na spotkania przedwyborcze w województwie kujawsko-pomorskim. Terminów z kalendarza Janusza Zemke – ciąg dalszy:

– 26 maja w Bydgoszczy

 • godz. 21,oo – wieczór wyborczy w siedzibie bydgoskiego biura poselskiego przy ul. Paderewskiego 28/2

– 24 maja w Bydgoszczy

 • godz. 8,oo – rozmowy z mieszkańcami, targowisko, osiedle Leśne

 • godz. 10,oo – spotkanie z dziennikarzami w bydgoskim biurze poselskim, podsumowanie kampanii

– 23 maja w Koronowie i Bydgoszczy

 • godz. 9,oo – Koronowo, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 12,oo – debata kandydatów do PE, liderów list z woj. kujawsko-pomorskiego, ul. Gdańska 10 (dawne kino Pomorzanin). Organizator: Business Centre Club i dziennikarze regionalnych mediów.

 • godz. 16,3o - spotkanie z emerytami wojskowymi na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy

 • godz. 20,30 - udział w pierwszym meczu piłkarskiego mundialu dwudziestolatków U-20 na stadionie Zawiszy: Japonia - Ekwador

– 22 maja w Bydgoszczy

 • godz. 11,oo – spotkanie z działaczami PZERiI w restauracji "Tobiasz". Poseł Janusz Zemke był gościem XII Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy

 • godz. 12,o5 – debata kandydatów w wyborach do PE, radio Pomorza i Kujaw

 • godz. 17,oo – udział w Gali Inauguracyjnej X Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego 1.

– 21 maja w Tucholi, Sępólnie Kraj., Mogilnie i Rogowie

 • od godz. 8.oo – Tuchola – targowisko, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 11,15 – Tuchola, plac Zamkowy 1 - konferencja prasowa z dziennikarzami lokalnych mediów

 • godz. 12,15 – Sępólno Kraj. – spotkania z mieszkańcami

 • godz. 14,15 – Mogilno – spotkania z mieszkańcami

 • godz. 18,oo – Rogowo – otwarte spotkanie z mieszkańcami

– 20 maja w Bydgoszczy

 • godz. 15,oo – Regionalna Konwencja Wyborcza KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni w Centrum PARIS

 • godz. 17,45 – Puls Trójki, Program 3 PR, z udziałem posła Janusza Zemke (ze studia w Bydgoszczy) i Sebastiana Kalety (PiS). W rozmowie z redaktorem Marcinem Pośpiechem - o minionym weekendzie w kampanii, rozbieżnych sondażach opinii wyborców i ostatniej prostej po mandat


 – 19 maja w Bydgoszczy i Warszawie

 • godz. 10,3o - giełda handlowa na obiektach KS "Chemik"
 • godz. 14,oo – udział w Festynie Rodzinnym na Osiedlu Leśnym, park przy ul. Modrzewiowej


– 18 maja w Grudziądzu i Wąbrzeźnie

 • godz. 10,oo – spotkanie z działaczami ZNP, ul. Żeromskiego 1;
 • godz. 11,oo – Piknik Europejski na placu w Parku Miejskim, na skrzyżowaniu ulic: Alei Wigury i Cegielnianej

 • godz. 15,oo – Wąbrzeźno Rynek – rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 16,30 – Przydwórz k. Wąbrzeźna - IV zlot klasycznych VW, czyli GarBusy i przyjaciele

 • godz. 18,oo Chełmno, Turniej Rycerski o Złotą Jaszczurkę, Osada średniowieczna, ul. Kościelna

– 18/19 maja w Grudziądzu i Bydgoszczy "Noc Muzeów"

 • Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnie w Grudziądzu, zabytkowa przepompownia

 • Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska w Bydgoszczy

 • Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

TO JUŻ BYŁO:

– 8 maja w Grudziądzu

 • spacer po mieście, briefing prasowy, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 16,oo – spotkanie z działaczami SLD, w siedzibie biura poselskiego przy ul. Kosynierów Gdyńskich

 • godz. 17,oo – udział w wernisażu wystawy Michała Hawełko "Grudziądz i okolice" oraz spotkaniu autorskim Wiesława Hawełko-Wizo z książką "Grudziądz jakim go widzę"

– 8 maja w Świeciu

 • spotkania z mieszkańcami

– 9 maja w Toruniu

 • godz. 11,oo – Centrum Targowe Park, ul. Bydgoska 3, spotkanie ze środowiskiem emerytów mundurowych

 • nagranie audycji dla radia PiK z red. Adrianą Andrzejewską

 • godz. 14,oo spotkanie z dziennikarzami w biurze poselskim przy ul. Mickiewicza 55

 • godz. 17,3o – spotkanie otwarte w Osiedlowym Klubie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Kameleon" przy ul. Tuwima 9

– 10 maja w Bydgoszczy

 • godz. 11,oo – w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku przy Gdańskiej 187, poseł będzie gościem spotkania środowisk służb mundurowych, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP

– 10 maja w Turzynie k. Kcyni

 • godz. 18,oo – Piknik Europejski w Stadninie Turzyn 2 (gmina Kcynia) na trasie Szubin – Kcynia

– 11 maja w Bydgoszczy

 •  spotkania z mieszkańcami - Wyspa Młyńska, Osiedle Leśne i Myślęcinek

11 maja w Minikowie

 • wystawa i targi "Lato na Wsi"


– 16 maja w Bydgoszczy i Żninie

 • godz. 11,oo – spotkanie ze spółdzielcami, Klub Orion, Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp.

 • godz. 16,oo – Rynek w Żninie, rozmowy z mieszkańcami, nagranie audycji w Radiu Żnin

– 17 maja w Bydgoszczy i we Włocławku

 • godz. 10,oo – udział w otwarciu XII Międzynarodowej Wystawy Air Fair Show w Bydgoszczy, WZL nr 2 ul. Szubińska

 • godz. 16,oo – spacer po włocławskich bulwarach, rozmowy z mieszkańcami

 • godz. 17,45 – konferencja posła J. Zemke wspólnie z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, który przyjedzie do Włocławka na zaproszenie posła J. Zemke, park na Słodowie, ul. Szpitalna, nagranie rozmowy dla TV Kujawy

 • godz. 18,oo – Piknik Europejski na strzelnicy PZŁ, Włocławek Ostrowy, wjazd od Al. Kazimierza Wielkiego;

  *** 

 

* 14 maja 2019 r.  poseł Janusz Zemke był gościem redaktora Piotra Maślaka w "Porannej Rozmowie" portalu Gazeta.pl 

* O godz. 20,oo poseł był uczestnikiem programu telewizji Polsat News "Polityka na ostro". Zapraszamy do oglądania w internecie!

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1253

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1327

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

14 Lipca 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą: Izabela, Frańciszek i Kamil
Do końca roku zostało
170 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Odpowiedź MSW na ponowną interpelację Krystyny Łybackiej

Publikujemy odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na kolejną interpelację posłanki SLD Krystyny Łybackiej w sprawie nieuwzględnienia przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA prawa do emerytury policyjnej dla byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa, które nabyli po 15 latach służby w wysokości 40% podstawy jej wymiaru.

Zobacz treść interpelacji TUTAJ

***
Warszawa, dnia 23 maja 2012 r.

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH
BMP-0713-2-64/2012/MK

Pani Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu RP

W nawiązaniu do pisma z dnia 30 kwietnia 2012 roku (sygn. SPS-023-1857p/12) przekazującego ponowne wystąpienie Posła na Sejm RP Pani Krystyny Łybackiej w sprawie nieuwzględnienia przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA prawa do emerytury policyjnej dla byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa, które nabyli po 15 latach służby w wysokości 40% podstawy jej wymiaru, uprzejmie informuję, że Minister Spraw Wewnętrznych podtrzymuje stanowisko w przedmiotowej sprawie wyrażone w piśmie z dnia 28 marca 2012 roku (sygn. BMP-0713-2-26/2012/MK). Jednocześnie, odnosząc się do podniesionych w wystąpieniu zastrzeżeń, uprzejmie przedstawiam dodatkowe informacje w sprawie.

Odnosząc się do kwestii wykładni art. 15b ustawy dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j.: Dz. U. z 2004 r., Nr 8, poz. 67, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", należy wskazać, że godnie z art. 15 ust. 1 ustawy emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o określone procentowo wskaźniki podstawy wymiaru. Zgodnie natomiast z art. 15 b ust. 1 ustawy, w przypadku osoby, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (t.j.: Dz. U. z 2007 r., Nr 63, poz. 425, z późn. zm.), i która pozostawała w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, emerytura wynosi:

1.
0,7% podstawy wymiaru - za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990;

2.
2,6% podstawy wymiaru - za każdy rok służby lub okresów równorzędnych ze służbą, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, la oraz pkt 2-4.

Z powyższego wynika, że art. 15 ust. 1 i art. 15b ust. 1 ustawy są przepisami w tożsamym przedmiocie - określają wysokość emerytury funkcjonariuszy, którzy pozostawali w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku. Stanowią one bowiem wprost, iż emerytura wynosi określoną część podstawy wymiaru, jednak określenie to następuje w różny sposób. Przepis art. 15 ust. 1 ustawy określa wysokość emerytury za pomocą kwoty bazowej oraz wzrostu za lata nieujęte w kwocie bazowej, zaś art. 15b ust. 1 ustawy za pomocą przelicznika rocznego. Kryterium rozgraniczającym stosowanie ww. przepisów prawa jest więc podmiotowe i odnosi do pełnienia służby we wskazanych organach bezpieczeństwa państwa do 1990 roku. Przepisy art. 15 ust. 1 oraz art. 15b ust. 1 ustawy pozostają zatem w powyższym zakresie w relacji przepisu ogólnego do szczególnego.

Wykładnia literalna powoływanych przepisów prawa wydaje się więc nie budzić wątpliwości. Przepis szczególny wyłącza przepis ogólny w zakresie swojego zastosowania, tj. określenia całości wysokości emerytury, a nie jedynie w zakresie sposobu zwiększenia już określonej podstawowej jej części.

Ponadto należy wskazać, że przepis szczególny art. 15b ust. 1 ustawy zawiera w dwóch punktach regulacje szczegółowe, co do obliczenia emerytury za każdy rok niebędący służbą w rozumieniu ustawy, lecz okresami równorzędnymi ze służbą, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, w tym okresami służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Jednakże, poza okresami służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 oraz równorzędnymi ze służbą, tj. okresami do których odnosi się art. 15b ust. 1 ustawy, istnieją inne okresy, którym prawne znaczenie nadaje odesłanie w art. 15b ust. 2 ustawy do art. 14 i 15 ustawy. Przepis art. 15b ust. 2 ustawy stanowi zatem dopełnienie regulacji z art. 15b ust. 1, która nie odnosi się do pewnych okresów. Takie postrzeganie art. 15b ust. 2 ustawy należy więc uznać za prawidłowe. Dlatego też należy stwierdzić, że art. 15 ust. 1 ustawy może teoretycznie znaleźć zastosowanie w niektórych sytuacjach, tj. niesprzecznych z art. 15b ust. 1 ustawy. Przykładowo więc, możliwym jest uwzględnienie okresów, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeśli nie będą to okresy, o których mowa w szczególnych regulacjach art. 15b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy.

Alternatywna interpretacja, prezentowana w wystąpieniu, mogłaby doprowadzić do uznania, iż art. 15b ust. 1 ustawy nie określa całościowo wysokości emerytury, lecz określa jedynie obniżony przelicznik za lata niezawierające się w okresie 15 lat służby stanowiących podstawę przyznania bazowej emerytury w wysokości 40% podstawy wymiaru. Ponowić więc należy, iż treść ww. przepisu prawa, podobnie jak przepis art. 15 ust. 1 ustawy, określa wprost, ile emerytura wynosi, a nic tylko, o ile wzrasta w związku z pełnieniem służby dłuższej niż przez 15 lat.

Przyjęcia proponowanej w wystąpieniu wykładni nie może uzasadniać subiektywnie przyjmowane rozumienie intencji Trybunału Konstytucyjnego wyrażonych w uzasadnieniu wyroku Trybunału. Należy bowiem podkreślić, że jedynie sentencje wyroków Trybunału Konstytucyjnego mogą mieć wpływ na ustawodawstwo. To Trybunał Konstytucyjny jest uprawniony do weryfikacji zgodności ustaw z Konstytucją RP i powodowania utraty przez nie mocy w całości lub w części. Interpretacja dokonywana przez organy administracji publicznej nie powinna natomiast doprowadzać do utraty mocy przez część aktu prawnego ani tym bardziej wprowadzać do tego aktu nowych treści.

Co więcej, przedstawiona powyżej interpretacja wydaje się odpowiadać tezom prezentowanym w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2010 roku, sygn. akt K 6/09, w którym wskazano, że:

"1.9.3. Przed wprowadzonymi zmianami ustawą z 23 stycznia 2009 r. członkom Wojskowej Rady będącym zawodowymi żołnierzami oraz funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa Polski Ludowej, co do zasady, przysługiwały emerytury w wysokości 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby, które wzrastały o 2,6% podstawy wymiaru za każdy dalszy rok służby, do wysokości 75% podstawy wymiaru.

1.9.4. Celem ustawy z 23 stycznia 2009 r. było obniżenie emerytury do 0,7% podstawy wymiaru członkom Wojskowej Rady za każdy rok służby w Wojsku Polskim po dniu 8 maja 1945 r. oraz funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa Polski Ludowej (zob. uzasadnienie do projektu ustawy, druk sejmowy nr 1140/VI kadencja Sejmu, s. 1)".

Jednocześnie wskazać trzeba, że Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wydaje się nie kwestionować następującej interpretacji wnioskodawcy: "Zróżnicowanie statusu prawnego w zakresie świadczeń emerytalnych polega na tym, że dla tych pierwszych emerytura wynosi 0,7% podstawy - za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 (art. 15b ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy po nowelizacji), a dla funkcjonariuszy zatrudnionych po raz pierwszy w służbach po 1990 r. podstawa wymiaru emerytury wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o 2,6% podstawy wymiaru - za każdy dalszy rok tej służby (art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy)".

W świetle powyższego, można przyjąć, że w uzasadnieniu ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego również uznano, iż art. 15b ust. 1 ustawy dotyczy obniżenia emerytury, a nie możliwości obniżenia ewentualnego wzrostu emerytury za każdy rok powyżej 15 lat służby w organach bezpieczeństwa państwa przed 1990 rokiem. Należy wskazać, że w przypadku pełnienia służby w organach bezpieczeństwa państwa przez okres krótszy niż 15 lat, np. po 1976 roku, obniżenie emerytury w związku z interpretacją prezentowaną w wystąpieniu mogłoby w ogóle nie nastąpić. Przy interpretacji zakładającej, że obniżenie dotyczy tylko lat przepracowanych ponad wskazany okres 15 lat, art. 15b ust. 1 ustawy nie znajdowałaby zastosowania w przypadku rozpoczęcia służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1976 - 1990, gdyż przypadające na ten okres lata niejako weszłyby do 40% podstawy wymiaru emerytury. W tym kontekście podkreślić należy, że art. 15 b ust. 1 ustawy odnosi się wprost do osoby, która pozostawała w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, co wydaje się pozbawiać znaczenia prawnego powoływany w wystąpieniu fakt przejścia pozytywnie weryfikacji w okresie transformacji.

Mając na uwadze powyższe, podzielić należy stanowisko przedstawione przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 3 marca 2011 roku (sygn. akt II UZP 2/11), w której wskazano, że: "za każdy rok pełnienia służby w latach 1944-1990 w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy (...) o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (...), emerytura wynosi 0,7% podstawy jej wymiaru (art. 15b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy...), co oznacza, że wysokość emerytury wyliczanej wyłącznie za okresy pełnienia takiej służby może być niższa od 40% podstawy wymiaru tego świadczenia".

Jakkolwiek powyższa uchwała wydana jest w związku z indywidualną sprawą i nie wiąże w innych sprawach, to jednak uchwała ta odnosi się do zagadnienia prawnego dotyczącego interpretacji przepisów, powstałego przy rozpoznawaniu apelacji (vide: art. 390 Kodeksu postępowania cywilnego). Stąd też, stanowisko Sądu Najwyższego można uznać za posiadające w praktyce istotny walor.

Należy zatem ponownie stwierdzić, że dokonywane przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA obliczenie emerytury osobom, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990, i które pozostawały w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, na podstawie art. 15b policyjnej ustawy emerytalnej - bez zastosowania zasady, zgodnie z którą emerytura wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby - jest prawidłowe i zgodne z obowiązującym prawem.

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z up. Michał DESKUR
Podsekretarz Stanu

Otrzymuje:
Departament Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

***

Info ze strony www.zbfsop.pl

4 czerwca 2012 r.