Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Eksport broni z państw Unii pod większą kontrolą

– Państwa Unii Europejskiej są dużym dostawcą broni na świecie, a wartość wywozu z UE stanowi 26 procent ogólnego eksportu broni. Oznacza to, że UE jest po Stanach Zjednoczonych (33 procent) drugim, co do wielkości eksporterem broni, przed Rosją (23 procent).

W ostatnich kilku latach podwoił się w praktyce wywóz broni na Bliski Wschód. Problem polega jednak na tym, że część tej broni trafia do niestabilnych państw i bywa używana nie tylko w konfliktach zbrojnych, ale także do stosowania represji wewnętrznych. Zdarzają się także przypadki, że broń pochodząca z państw UE trafia do grup terrorystycznych, np. w Syrii i Iraku.

Uważam, że wszystko to oznacza, że Unia powinna radykalnie zwiększyć kontrolę eksportu broni. Zezwolenia wydawane na eksport muszą także zawierać oceny ryzyka, że broń trafi do innego odbiorcy, niż podany w zamówieniu.

Janusz Zemke

Strasburg,

12 września 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1459

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 2286

Internauci piszą...

Dziwna sprawiedliwość dziejowa

* Szanowny Panie Pośle!
Chciałam serdecznie podziękować za zajęcie się tematem ustawy obniżającej świadczenia emerytalno-rentowe rzekomym ubekom.

Moja mama (84 lata) pobiera rentę po ojcu, który całe życie zawodowe przepracował w MO. Wstąpił do MO jako 19-letni chłopak. Pracował w latach 1949-1979 i właśnie okres 1949-54 został potraktowany jako ten skażony bakcylem "ubecji". Domyślam się, że powodem tego był fakt organizacyjnego podlegania w tym okresie MO pod Urząd Bezpieczeństwa. Nie wiem, jakie prace wykonywał mój ojciec jako młody milicjant tuż po wojnie. Na pewno uczestniczył w jesiennych wykopkach ziemniaków w PGR, bo zachowała się z tego czasu nagroda książkowa z dedykacją.
W późniejszych latach pracował w drogówce i uczestniczył w zabezpieczaniu pochodów pierwszomajowych. Mam oczywiście wiele przemyśleń związanych z całą tą sytuacją, która nie nastraja optymistycznie, bo zemsta na wdowach jest rzeczą nikczemną.

Ale jedna rzecz mnie nurtuje: a co będzie, jeśli za 50 lat ktoś uzna, że obecnie żyjemy w systemie totalitarnym? Twórcy tego systemu już będą poza "jurysdykcją ziemską", ale zawsze będzie można "za karę" obniżyć emerytury tym policjantom, którzy teraz obstawiają smoleńskie miesięcznice, albo noszą parasol nad Misiewiczem.
I głupio rozumiana sprawiedliwość dziejowa odniesie kolejne zwycięstwo.

Dziękuję za zamieszczone gotowce wniosków, bardzo się przydały.

Pozdrawiam, (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 21 wrzesnia 2017 r.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2547

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

8633629
Obecnie stronę przegląda
51 użytkownik(-ów)
 • RSS RSS: Aktualności
 • RSS RSS: Komunikaty
 • UWAGA adresaci decyzji ZER MSWiA: Odwołanie MUSI być złożone w ciągu 30 dni! Wzory odwołań do Sądu Okręgowego w Warszawie znajdują się tutaj: http://www.janusz-zemke.pl/_poradnik/_news/18/2/4098/wzory_odwolan_do_wlasciwe.html lub na stronie Federacji SSM: https://www.fssm.pl/wzory-odwolan-od-decyzji-zer

Komunikaty

* 21 i 22 września br. to dni spotkań poselskich Janusza Zemke w Golubiu Dobrzyniu i Lipnie (województwo kujawsko-pomorskie):

 • 21 września – GOLUB DOBRZYŃ

godz. 11,30 – europejska lekcja z młodzieżą Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny i Zespołu Szkół nr 2, ul. PTTK 28, czytaj więcej...

Podczas wizyty w Golubiu-Dobrzyniu, poseł Janusz Zemke spotkał się ze Stefanem Borkowiczem kasztelanem Zamku Golubskiego oraz zwiedził wystawę z okazji 5-lecia Stowarzyszenia Środowiskowy Dom Samopomocy "Szansa na zdrowie", zobacz więcej zdjęć w GALERII:godz. 17,00
– otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta i powiatu w sali nr 1 Urzędu Miasta, plac Tysiąclecia 25:

 • 22 września – LIPNO, SKĘPE

godz. 12,30 – europejska lekcja w Liceum Ogólnokształcącym, ul. Traugutta 1godz. 14,00 – europejska lekcja w Zespole Szkół w Skępem, ul. Wymyślińska 2godz. 17,00 – spotkanie z członkami SLD i mieszkańcami powiatu w biurze SLD przy ul. Kościuszki 12 w Lipnie

* 17 września br. w "Wydarzeniach" Polsat News, poseł Janusz Zemke komentował zagrożenie konfliktem, jakie może spowodować nawet incydent (błąd ludzki bądź sprzętu) w czasie rosyjskich ćwiczeń na Białorusi "Zapad 2017".

* 16 września br. ukazał się artykuł Magdaleny Gałczyńskiej z portalu wiadomosciOnet.pl "Janusz Zemke: sprawą ustawy dezubekizacyjnej zajmą się europosłowie", gdzie poseł informuje, iż w październiku lub listopadzie komisja zajmująca się wolnościami obywatelskimi będzie debatować nad problemem polskich emerytów dotkniętych skutkami tej ustawy, czytaj więcej...  Polecamy także artykuł w GazeciePrawnej.pl "SLD: wchodząca w życie ustawa jest haniebna i krzywdzi ludzi".

* 14 września br. europosłowie z Kujaw i Pomorza Janusz Zemke i Kosma Złotowski poinformowali jak systematycznie monitorują i wspierają starania o realizację modernizacji dworca kolejowego we Włocławku z pomocą środków finansowych UE, czytaj więcej...

* Poseł Janusz Zemke 15 i 16 września br. przebywa na spotkaniach poselskich
w Łodzi, Ostrowcu Świętokrzyskim i Warszawie.

 • 15 września – ŁÓDŹ

godz. 11,oo – konferencja prasowa przy Ławeczce Tuwima ul. Piotrkowska 104, z udziałem łódzkich działaczy SLD Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak i Tomasza Treli nt. "ustawy dezubekizacyjnej";
od godz. 11,3o do 13,oo – spotkania
w redakcjach: Dziennika Łódzkiego, łódzkiejgazecie.pl, NaszeMiasto.pl Łódź;
godz. 14,oo – nagranie "Rozmowy dnia"
w TVP Łódź;
godz. 16,3o – udział w programie "Punkt Widzenia" w Telewizji TOYA;
godz. 17,oo – posiedzenie Rady Wojewódzkiej SLD z udziałem działaczy i sympatyków lewicy, siedziba SLD w Łodzi;
godz. 18,3o – otwarte spotkanie ze środowiskiem byłych funkcjonariuszy służb mundurowych w sali "Kino-Galerii Charlie" przy ul. Piotrkowskiej 203/205.

 • 16 września – OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI, WARSZAWA

godz. 10,oo – otwarte spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie Rady Powiatu SLD, z udziałem byłych funkcjonariuszy mundurowych. Temat: "Bezpieczeństwo Polski z perspektywy Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia", Ostrowiec Świętokrzyski, ul.  Akademicka 12;

godz. 12,oo – spotkanie ze studentami Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Akademicka 12;

godz. 17,ooWarszawa, udział w jubileuszowych obchodach 60-lecia Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (jako członek Komisji Transportu /TRAN/ Parlamentu Europejskiego). 

* Od 11 do 14 września br. w Strasburgu potrwa pierwsza powakacyjna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. W programie posiedzenia m.in. Korea Północna, stosunki UE – Turcja, bezpieczeństwo dostaw gazu i WI-FI4EU – inicjatywa mająca zapewnić dostęp do darmowego bezprzewodowego internetu dla co najmniej 6-8 tysięcy społeczności lokalnych w Unii Europejskiej. Wystąpienia posła Janusza Zemke przeczytaj TUTAJ, a tematykę obrad – TUTAJ.

* Trwa tydzień obrad komisji Parlamentu Europejskiego w Brukseli, poprzedzających plenarne posiedzenie Izby w Strasburgu (od 11 września). Na fot. posłowie podpisują się na liście, potwierdzając swój udział w posiedzeniu komisji, tu – Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) 7 września br.

* 4 września br. w materiale redaktor Marii Mikołajewskiej w TVN24 "Polska i Świat", poseł Janusz Zemke tłumaczył wagę rozpoczęcia i przyspieszenia procedury naruszenia prawa unijnego w Polsce, o co do Trybunału Sprawiedliwości wniosła Komisja Europejska. Sprawa dotyczy niezaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej. Rozprawa odbędzie się 11 września br. i można się spodziewać wyroku w ciągu kilku tygodni.

* Zapraszamy do lektury papierowego wydania "Gazety Pomorskiej" z 2 września br., gdzie w rozmowie z redaktorem Romanem Laudańskim, poseł Janusz Zemke omawia obecne relacje Polski z Unią Europejską, w artykule pt. "Każdy kto walczy na dwóch frontach – przegrywa".

* 1 września br. Janusz Zemke skomentował w Faktach TVN24 o 16,oo incydent w czasie uroczystości rocznicowych na Westerplatte. Do 2005 r. apel poległych czytali tam harcerze, a poseł wyjaśnił, że podczas spotkań wojska i ZHP ustalano, kto co mówi i odbywało się to zawsze na zasadzie współdziałania, a nie konkurencji.

* W sierpniu br. poseł Janusz Zemke wielokrotnie komentował dla różnych redakcji mediów sytuację polityczną w Polsce, w tym różne aspekty represyjnej ustawy z 2016 r. Ponadto poseł uczestniczy w działaniach Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej dot. skutków tej ustawy, o czym informuje w "Poradniku dla emerytów...".
W "Poradniku" poruszane są także inne tematy związane z odwołaniami od decyzji ZER, a w zakładce "Internauci piszą" poseł wysłuchuje i odpowiada na zapytania b. mundurowych, zaniepokojonych wydarzeniami w naszym kraju. Natomiast w Parlamencie Europejskim  już od poniedziałku rozpoczynają pracę po wakacjach komisje PE, a 11 września 2017 r. w Strasburgu – sesja plenarna.

* 22 sierpnia br. w magazynie TVN24 "Polska i Świat" o godz. 21,oo, jednym z komentatorów wydarzeń w materiale Michała Tkacza był poseł Janusz Zemke. Tematem było badanie zagrożenia praworządności w Polsce przez Komisję Europejską.

* 22 sierpnia br. o godz. 12,15 poseł Janusz Zemke wziął udział w audycji radia Pomorza
i Kujaw pt. "Pytać każdy może" redaktor Adriany Andrzejewskiej. Czy można zapobiegać takim zdarzeniom, jak zamachy w Hiszpanii? Jak walczyć z terroryzmem? – oto pytania autorki, na które odpowiadali goście programu.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Manewry Zapad 2017

– Analizuję na bieżąco to, co się zmienia w rosyjskiej armii i ona
w ostatnich latach bardzo podniosła swój poziom działania.
Ma coraz więcej nowoczesnego uzbrojenia, a kładziony
jest w niej silny nacisk na zdolność do manewru i przerzutu. Na  ćwiczenia Zapad 2017 skierowali jednostki z dość odległych rejonów. Uważam jednak, że w związku z tymi manewrami nic nam nie grozi. Nie wyobrażam sobie, by ćwiczenia te były przygotowaniem do ofensywy na któreś z państw NATO.

Powodów jest kilka. Podstawowy to taki, że Rosjanie musieliby się liczyć z odpowiedzią całego NATO, a w tym czasie sojusz prowadzi swoje manewry na Litwie i Łotwie. Duże ćwiczenia odbywają się
też w państwach nie należących do NATO, jak Szwecja i Finlandia. Zatem jakakolwiek próba ze strony Rosji spowodowałaby natychmiastową reakcję NATO, a sojusz na wschodniej flance ma duży potencjał.

Kolejny powód jest taki, że Rosja jest obecnie uwikłana w kilka bardzo poważnych konfliktów – przede wszystkim angażuje ją mocno to, co dzieje się na Ukrainie, bo tam przecież wspierają separatystów. Gdyby Rosjanie chcieli zaangażować się teraz w działania w kierunku zachodnim, utraciliby potencjał na Ukrainie. Wtedy ukraińska armia, która jest coraz lepsza, natychmiast przeprowadziłaby szturm na Donbas.

Trzecia sprawa to fakt, że Rosjanie coraz bardziej żyją piłkarskim
mundialem, który ma się u nich odbyć w 2018 r. To jest wielkie wydarzenie, także dla nich. Nie sądzę zatem, żeby chcieli sobie komplikować relacje z państwami zachodnimi, bo retorsje mogłyby zakończyć się bojkotem, a oni sobie na to pozwolić nie mogą.

Janusz Zemke,

19 wrzesnia 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1249

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1328

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

24 Września 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą: Maria, Gerard i Gerhard
Do końca roku zostało
98 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Spotkanie OIU w Radomiu

7.09.2017  Poniżej zamieszczamy tekst sprawozdania ze spotkania Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej, odbytego 28 sierpnia w Radomiu.


W prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu przy ul. Zubrzyckiego 6, odbyła się konferencja zorganizowana przez Radomski Komitet Protestacyjny, zrzeszający funkcjonariuszy dotkniętych ustawą represyjną z dnia 16 grudnia 2016 roku, w ramach cyklu spotkań z kierownictwem Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej.

W spotkaniu uczestniczyło przeszło 150 osób:
1. Ze strony organizatorów:
• Przedstawiciele jednego z Mazowieckich Komitetów Protestacyjnych, skupiającego funkcjonariuszy wyklętych z Radomia i okolic pod przewodnictwem kolegi Dariusza Jasińskiego;
• Represjonowani emeryci i renciści służb mundurowych.
2. Zaproszeni goście:
• Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Pan Andrzej Rozenek;
• Zastępca Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Pan gen. Marek Dukaczewski;
• Rzecznik Prasowa Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP Pani Beata Kornacka;
• Poseł Michał Kamiński – Unia Europejskich Demokratów;
• Poseł Leszek Ruszczyk – Platforma Obywatelska;
• Mecenas Borysław Szlanta;
• Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu kolega Robert Król;
• Prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Radomiu mjr Stanisław Kuśmierski;
• Prezes Zarządu Mazowieckiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego płk Władysław Dobrzański;
• Prezes Radomskiego Oddziału Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych płk Jan Kleczkowski;
• Przedstawiciele Zarządu Nowoczesnej w Radomiu Patryk Fajdek i Ewa Zarychta;
• Przewodniczący SLD w Radomiu – Marcin Dąbrowski;
• Działacz Ruch Społeczny OD NOWA (OD – Obywatelska Demokracja) wywodzący się z KOD-u Waldemar Bukalski.

Z uwagi na stan zdrowia nie przybyła posłanka Kornelia Wróblewska (.Nowoczesna), uprzednio przesyłając list, który został odczytany w czasie spotkania. Nie przybyli również zaproszeni na spotkanie: poseł Mirosław Maliszewski – reprezentujący PSL oraz poseł Robert Dariusz Mordak – reprezentujący partię Kukiz 15, którzy w tym czasie wykonywali obowiązki poselskie, pracując w Komisji Rolnictwa, o czym wcześniej nas powiadomili. Poseł Maliszewski w trakcie rozmowy telefonicznej, wyjaśniając przyczyny swojej absencji (komisja sejmowa zwołana w trybie nadzwyczajnym, w związku z nawałnicami) potwierdził, iż uważa ustawę represyjną za niesprawiedliwą i będzie nasze działania wspierał.

Spotkanie w imieniu organizatorów i grona emerytów/rencistów otworzył kolega Dariusz Jasiński, witając zaproszonych gości oraz licznie przybyłych represjonowanych emerytów i rencistów, wśród których byli również koledzy niepełnosprawni pod opieką bliskich.

Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć 13. ofiar PiS-owskiej ustawy represyjnej, którzy NIE byli oskarżeni, NIE byli skazani, a zaszczuci i pozbawieni środków do życia.

Zgodnie z prośbą posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej kolega Jasiński odczytał jej list, którego zarówno treść, jak i forma wzbudziła u zebranych wzruszenie i zadowolenie. W swym liście parlamentarzystka negatywnie oceniła ustawę represyjną, drastycznie obniżającą świadczenia emerytalne i rentowe. Jednocześnie w imieniu swojego klubu parlamentarnego zapewniła o wsparciu Inicjatywy Ustawodawczej, w zakresie wyeliminowania ustawy represyjnej z obiegu prawnego.

Oto obszerny fragment tego listu, cyt:
"Szanowni Państwo, ustawa represyjna z 16 grudnia 2016 roku w sposób skrajny pokazuje prawdziwe intencje partii rządzącej oraz jej podejście do naszego państwa, do obywateli i do prawa.
Prawo i Sprawiedliwość, w sposób jawnie sprzeczny z nazwą partii, działa niesprawiedliwie, łamiąc prawo powszechnie obowiązujące w Polsce. PiS cały czas nie rozumie, że wygrane wybory w żaden sposób nie uprawniają do pomijania takich wartości, jak: ochrona praw nabytych, prawo do godziwego zabezpieczenia emerytalnego czy sprawiedliwość społeczna.
Mnie, polityczkę zajmującą się pomocą społeczną, szczególnie boli Państwa sytuacja.

Oto ponad 50 tysięcy funkcjonariuszy w całej Polsce, bez udowodnienia jakichkolwiek win, ma obniżane o średnio 60 % świadczenia emerytalne i rentowe. Szczególnie boli mnie obniżanie rent rodzinnych dla wdów po byłych funkcjonariuszach. Wszyscy wiedzą, że te kobiety są już zwykle w mocno podeszłym wieku. Często są schorowane i samotne. Niejednokrotnie nie mogą liczyć na niczyją pomoc. A przecież nie ma żadnej ich winy w tym, że wśród funkcjonariuszy państwa w latach słusznie minionych były osoby łamiące prawa człowieka. Tak, nie zapominajmy, że takie osoby były wśród funkcjonariuszy PRL-u. Ale po to właśnie w 1990 roku przeprowadzano weryfikację!

Myślę, że nie będę w błędzie mówiąc, że wśród tych 50 tysięcy dotkniętych ustawą represyjną nie ma nawet 1 % prawdziwych oprawców, gdyż oni, negatywnie zweryfikowani, nie spełniali nigdy wymogu długości wysługi, koniecznej by być zaliczanymi do emerytów mundurowych.

Jaka odpowiedzialność ciąży na wdowach, na dzieciach, na niepełnosprawnych członkach rodzin, którym całe wspólne życie minęło w poczuciu pewnej powinności w stosunku do państwa, w pokorze, w świadomości, że w tym domu służba jest najważniejsza?

Kto mógł przewidzieć, że na starość za to poświęcenie zostaną ukarani? I to przez kogo? Przez państwo, któremu wszyscy służyli! A dlaczego? Bo jeden przepełniony nienawiścią człowiek postanowił zinterpretować historię nie według faktów, tylko według własnego uznania, tak by przy okazji zastraszyć i podporządkować sobie społeczeństwo, rozpoczynając od poniżenia najbardziej zasłużonych.

Taka niesprawiedliwość, jaka Was dotknęła, budzi mój pełny sprzeciw i zawsze będę stała po Waszej stronie. Dlatego cieszy mnie Wasza inicjatywa ustawodawcza. Mam nadzieję, że trafi ona do Sejmu, a ja i inni posłowie Nowoczesnej będziemy mieli okazję pokazać, że popieramy Państwa inicjatywę. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie udałoby się Państwu zebrać wymaganych 100 tysięcy podpisów, to my deklarujemy, że natychmiast, gdy uzyskamy taką informację, złożymy nasz projekt ustawy w Waszej sprawie. Żałuję, że nie mogę być dziś razem z Wami. Zapewniam jednak, że towarzyszę Wam dobrą myślą i poparciem.
Kornelia Wróblewska".

Odczytany list posłanki Nowoczesnej uczestnicy konferencji nagrodzili gromkimi brawami. Zarówno forma, jak i treść listu (zwłaszcza tak otwarta deklaracja wsparcia) wywołała poruszenie i emocjonalne komentarze obecnych emerytowanych funkcjonariuszy i ich rodzin.

Następnie kolega Jan Lutek z Radomskiego Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej (OIU) w skrócie przedstawił aktualny stan prawny, omówił represyjny charakter dokonanych zmian, (w ustawie z dnia 18 lutego 1994 roku „o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy”) wprowadzonych ustawą z 16 grudnia 2016 roku w Sali Kolumnowej oraz przedstawił założenia dalszych działań w OIU.

Poniżej założenia wspomnianej wypowiedzi:
1. Stan faktyczny wynikający z realizacji ustawy represyjnej:
- Ustawa odbiera emerytom i rencistom służb mundurowych nabyte uprawnienia emerytalne za służbę zarówno przed 1990 rokiem, jak i po 1990 roku, tj. po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności;
- Analogicznie, bezzasadnymi i bezprawnymi restrykcjami obejmuje uprawnionych do rent inwalidzkich i rodzinnych, w tym także pobierających renty z tytułu kalectwa powstałego w czasie wykonywania zadań służbowych;
- Narusza podstawowe zasady konstytucyjne, takie jak: ochrona praw nabytych, niedziałanie prawa wstecz, zaufania obywateli do państwa, zasadę proporcjonalności, stosuje odpowiedzialność zbiorową i ma z gruntu charakter zemsty politycznej.

2. Zadania i cele Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, którymi są:
• Opracowanie i wprowadzenie do Sejmu obywatelskiego projektu zmiany ustawy represyjnej;
• W tym zaangażowanie jak najszerszej liczby funkcjonariuszy i ich rodzin do zbierania podpisów;
2. Główne założenia obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy represyjnej, który:
• Zakłada przyznanie wskaźnika 1,3 % zamiast 0,0 % za lata przepracowane do 1990 roku;
• Likwiduje zapis art. 15c ust. 3 - ograniczający wysokość emerytury do średniej z ZUS;
• Likwiduje zapis art. 8a;
• Przywraca stan prawny w zakresie rent zarówno funkcjonariuszy, jak i ich rodzin sprzed 16 grudnia 2016 r.

W dalszej części konferencji głos zabrali zaproszeni goście, tj. :
Pan Andrzej Rozenek - Pełnomocnik Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej.

W swoim wystąpieniu stwierdził między innymi:

- Na wstępie wyjaśnił, dlaczego zajął się tą ustawą. Mianowicie, kiedy Wojciech Jaruzelski wprowadzał stan wojenny miał 12 lat, a tym samym nie mógł uczestniczyć w tego typu działaniach. Gdyby był starszy, nie wiadomo jakby mogło być. Przed 1990 rokiem państwo polskie istniało, zatem musiały działać służby dbające o bezpieczeństwo obywateli. Każda inteligentna i uczciwa osoba powinna zdawać sobie z tego sprawę. Zajął się tą ustawą również dlatego, aby przywrócić w Polsce normalność i dobre imię funkcjonariuszom, którzy ciężko pracowali, przykładowo w służbie kontrwywiadu, dbając o bezpieczeństwo naszego kraju, za co zostali w sposób skandaliczny ukarani w ramach odpowiedzialności zbiorowej, za czyny których nie popełnili.
- Ustawę należy wprowadzić do Sejmu i poddać debacie publicznej, aby odkłamać „parszywą propagandę” i czarny pijar lejący się z mediów publicznych.
- Wyjaśnił, że represjonowani muszą mieć świadomość, iż uwzględniając arytmetykę sejmową, przygotowana nowelizacja w obecnym parlamencie nie ma praktycznie szans na uchwalenie. Niemniej jednak zasadnym jest wprowadzenie tej ustawy do Sejmu, aby „sprawdzić” partie polityczne, jak zagłosują. Gdy przegramy te głosowania, ustawa może być kartą przetargową z politykami, bowiem jesteśmy wartościowym środowiskiem dla polityków.

Elektorat nasz musi pokazać swoją siłę.
- SLD już opowiedziało się za służbami mundurowymi, gdyż Włodzimierz Czarzasty podpisał porozumienie z Prezydentem FSSM RP – Zdzisławem Czarneckim, z którego wynika, iż SLD nie wejdzie w koalicję z żadną partią, która nie poprze tej ustawy.
- Podjęte zostały działania w przestrzeni międzynarodowej, mianowicie odbędzie się debata w Parlamencie Europejskim z udziałem przedstawicieli środowiska funkcjonariuszy pokrzywdzonych. Jest to zasługa europosła Janusza Zemke.
- Pan Andrzej Rozenek nie zgadza się z zapisami omawianej ustawy, bowiem ma ona charakter zemsty politycznej i łamie podstawowe zapisy Konstytucji RP oraz podstawowe normy prawne i społeczne, jak również zakłamuje – przekłamuje historię Polski, przedstawiając opinii publicznej wersje, że wszyscy, którzy pracowali w PRL-owskich służbach, niezależnie od wieku, okresu służby i zakresu obowiązków byli przestępcami i należy ich ukarać. Dlatego też zaangażował się w Obywatelką Inicjatywę Ustawodawczą, celem wsparcia funkcjonariuszy służb mundurowych, w zakresie wyeliminowaniu tej ustawy z obiegu prawnego w drodze nowelizacji.
- Ponadto omówił zadania Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej, polegającej między innymi na przygotowaniu projektu ustawy naprawczej i sposobie jej wprowadzenia do Sejmu RP.
- Nawiązał do wystąpienia kolegi Jana Lutka twierdząc, że ważne są przeliczniki procentowe, ale równie ważne jest przywrócenie dobrego imienia represjonowanym funkcjonariuszom, dlatego też założenia projektu nowelizacji przywracają:

 • elementarną zgodność przyjętych rozwiązań z Konstytucją RP oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka;
 • stan prawny, który odbuduje zaufanie obywateli do państwa;
 • zmierza do wyłączenia z systemu prawnego ustawy szkodliwej i motywowanej jedynie celami politycznymi, pozbawionej jakichkolwiek racji społecznych oraz prawnych, nacechowanej populizmem i propagandą,
 • proponowane rozwiązania zmierzają do wyeliminowania niesprawiedliwości polegającej na przypisywaniu byłym funkcjonariuszom podlegającym ustawie negatywnego znaczenia ich służby, tym samym przywrócenia im dobrego imienia.

- Apelował o konsolidację wszystkich represjonowanych wokół tego zadania, w tym między innymi na aktywnym uczestnictwie w zbieraniu podpisów umożliwiających wprowadzenie projektu ustawy do Sejmu. Takich podpisów powinno być co najmniej 200 tysięcy. Dlatego też należy konsolidować się do tego zadania pod auspicjami Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych, organizując się w lokalnych Komitetach Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej.
- Wyraził pogląd, iż w przyszłości należy rozliczyć autorów ustawy represyjnej, być może w drodze „dekaczyzacji”;
- Zobowiązał się do świadczenia szerokiej pomocy w zakresie medialnym i organizacyjnym.

Pan gen. Marek Dukaczewski – zastępca pełnomocnika Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej,

W wystąpieniu generał Dukaczewski poruszył następujące kwestie:
• Powitał wszystkich uczestników konferencji, również tych, którzy przybyli służbowo, są obok budynku, a może i na sali, bowiem niebawem mogą się znaleźć w podobnej sytuacji.
• Wyraził zadowolenie z faktu, iż środowisko represjonowanych funkcjonariuszy jest zjednoczone i tak licznie uczestniczy w konferencji, uznając to za dobry znak.
• W swej wypowiedzi poruszył aspekt represji wobec kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy jako akt niegodny państwa prawa i akt upodobniający się do aktów represji znanych z czasów z niedawnej historii totalitarnych Niemiec.
• Ponadto stwierdził, iż represja ta w niedługim czasie może przenieść się na środowisko wojskowe, ponieważ jest przygotowany już stosowny projekt ustawy.
• Zachęcał do walki o nasze prawa i dobre imię, by naszym dzieciom i wnukom w wyniku przekłamania historii nie wmówiono, iż byliśmy przestępcami, katami i oprawcami. Bowiem przed 1990 rokiem państwo polskie funkcjonowało, a my funkcjonariusze, obecnie represjonowani, dbaliśmy o bezpieczeństwo obywateli.
• Zdaniem gen. Dukaczewskiego, skoro nam odbiera się uprawnienia a przed 1990 rokiem wszystko było źle, to Ci, którzy wówczas się kształcili winni zrezygnować ze swoich tytułów i stopni naukowych itd.

Pan poseł Michał Kamiński - Unia Europejskich Demokratów, który:
• w imieniu Pani premier Ewy Kopacz podziękował za zaproszenie i przeprosił za jej nieobecność, bowiem z uwagi na obowiązki rodzinne nie mogła przybyć, jednocześnie zapewniła o swoim wsparciu środowiska represjonowanych funkcjonariuszy;
• przeprosił za niewielkie spóźnienie, gdyż uczestniczył w pracach Komisji ds. Rolnictwa, której przewodniczył poseł PSL Mirosław Maliszewski i zapewne z tych względów nie mógł przybyć na konferencję;
• podobnie jak we wcześniejszych wystąpieniach medialnych w sposób bardzo stanowczy określił tę ustawę jako perfidny, haniebny akt zemsty ludzi małostkowych, ludzi burzących w Polsce ład demokratyczny;
• Wyraził swoje poparcie dla naszego środowiska i zaapelował o pełną konsolidację wobec jednego, wspólnego celu tj. walki o przywrócenie godności i dobrego imienia funkcjonariuszy;
• Podziękował funkcjonariuszom za ich pracę, bowiem jak stwierdził cyt, „dzięki nim czuł się bezpieczniej”.

Pan poseł Leszek Ruszczyk - Platforma Obywatelska, który:
• W imieniu Pani Premier Ewy Kopacz podziękował za zaproszenie i przeprosił za jej nieobecność, zapewniając jednocześnie o wsparciu naszego środowiska;
• W całej rozciągłości zgodził się z opiniami przedmówców, uznając omawianą ustawę za skandaliczną, zapewniając o swoim wsparciu;
• Odniósł się do ustawy represyjnej z 2009 roku, której autorem była Platforma Obywatelska, stwierdzając, iż wówczas był samorządowcem i być może, zachowałby się inaczej.
• Podziękował za materiały przekazane przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, stwierdzając, że przekaże je przewodniczącemu Klubu PO, gdzie będą poddane dyskusji w celu wypracowania stanowiska.

Funkcjonariusz Robert Król - wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów garnizonu mazowieckiego, który:
- Podziękował za zaproszenie, zgodził się z opiniami przedmówców w zakresie represyjnego charakteru ustawy i konieczności wyeliminowania jej z obiegu prawnego; - Zapewnił o wsparciu obecnie służących Policjantów środowiska represjonowanych funkcjonariuszy.

Pan mjr Stanisław Kuśmierski - Prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Radomiu: - Przedstawiciel emerytów wojskowych podkreślił, że praktycznie wszystkie środowiska byłych żołnierzy Wojska Polskiego jednomyślnie uznały działania obecnego rządu wobec funkcjonariuszy służb mundurowych jako szczególnie niegodziwe; - Podkreślił, że solidaryzują się z naszym środowiskiem i zdecydowali, iż włączą się w pomoc funkcjonariuszom „wyklętym” we wszystkich formach (protesty, zbieranie podpisów). Dodał, iż już podejmował z tutejszym komitetem protestacyjnym wspólne działania; - Wyjaśnił, że mają świadomość, iż projekt tzw. ustawy „degradacyjnej” jest już złożony w Sejmie, a znając sposób legislacji wystarczy jedna noc i ich środowisko będzie kolejną grupą prześladowaną.

Kolejni zaproszeni goście, tj.:

- prezes Zarządu Mazowieckiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego płk Władysław Dobrzański;
- prezes Radomskiego Oddziału Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych płk Jan Kleczkowski;
- przedstawiciele Zarządu Nowoczesnej w Radomiu Patryk Fajdek i Ewa Zarychta;
- przewodniczący SLD w Radomiu – Marcin Dąbrowski;
- działacz Ruch Społeczny OD NOWA (OD – Obywatelska Demokracja) wywodzący się z KOD-u Waldemar Bukalski.

W imieniu własnym oraz reprezentowanych organizacji wyrazili negatywne stanowisko wobec zastosowanych represji w stosunku do wszystkich funkcjonariuszy służb zarówno tych sprzed 1990 roku jak i po 1990 r. Zobowiązali się do poparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na etapie wprowadzenia do Sejmu oraz zbierania podpisów.

Na zakończenie swoje poparcie wyraził Pan mecenas Borysław Szlanta, udzielając jednocześnie wskazówek co do sposobu procedury odwoławczej i odwołań przed sądami. Apelował, by procedura ta nie kończyła się na jednym posiedzeniu, aby dostarczać sądowi coraz to nowe dowody, nowych świadków itd. Pan Borysław Szlanta wyraził oburzenie z powodu niekonstytucyjności tej ustawy.

Konferencję zakończył gen. Marek Dukaczewski jeszcze raz dziękując uczestnikom za tak liczne przybycie.

Należy podkreślić, iż wystąpienia zaproszonych gości były nacechowane ogromną znajomością problemu. Ponadto były pełne empatii i zrozumienia środowiska represjonowanych funkcjonariuszy. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem, zadowoleniem, a często z pozytywnym zaskoczeniem słuchali zapewnień o pomocy i wsparciu polityków i środowisk społecznych, w zakresie wyeliminowania ustawy represyjnej z obiegu prawnego.

Bardzo emocjonalne, pełne energii i widocznego zaangażowania wystąpienie Pana Andrzeja Rozenka na sali było tlenem dla duszonych represjami i obelgami wyklętych.

Poseł Michał Kamiński z wrodzoną sobie swadą i umiejętnościami retorycznymi mimo, że mówił o sprawach często dramatycznych robił to w sposób, który budził nadzieję. Atmosfera spotkania dostarczyła byłym funkcjonariuszy wyklętym wiele otuchy i pozytywnych emocji.

W trakcie trwania konferencji coraz bardziej to co było niemożliwe, stawało się możliwe. Mimo, że wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że obecny obóz rządzący przepojony nienawiścią i cynizmem będzie robił, wszystko, by „decyzje śmierci” dotykały coraz większe rzesze środowisk im nieprzychylnych (nie tylko mundurowych). Fakt, że praktycznie wszystkie ugrupowania opozycyjne wskazywały na niekonstytucyjność ustawy, deklarując wsparcie, znacznie psychicznie podbudował represjonowanych. To bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście niezwykle szybko rosnącej liczby wpisów w Białej Księdze. Zarówno same stanowiska, jak również forma ich prezentowania przez zaproszonych gości wlała w uczestników ogromną ilość optymizmu, która z pewnością będzie siłą napędową, w walce o przywrócenie godnego imienia represjonowanych. Do wielu wyklętych dotarło, że nie wszyscy rodacy widzą w nich „oprawców” i że naród polski to nie tylko wyznawcy „prawd” głoszonych z drabinki, ale również osoby, które mimo młodego wieku nie dały się zmanipulować propagandzie tzw. „telewizji narodowej”.

Radomski Komitet Protestacyjny w imieniu Funkcjonariuszy Wyklętych DZIĘKUJE wszystkim GOŚCIOM za słowa otuchy, za daną nadzieję i obiecaną pomoc.
DZIĘKUJEMY!!

http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/region/a/radom-politycy-przeciwko-obnizce-emerytur-mundurowych,12431594/

 

Dodano: 7 września 2017 r.