Komentarz na gorąco...
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - ostateczne
* Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego przyjąłem z ogromnym rozgoryczeniem. Jestem przekonany, że zaskarżona przez lewicę tzw. ustawa dezubekizacyjna łamie Konstytucję RP w rażący sposób. Nie można się godzić z wprowadzeniem odpowiedzialności zbiorowej, z zastępowaniem sądów przez Sejm RP, z łamaniem zasady zaufania obywatela do państwa.
Bez precedensu w ponad 20-letniej historii Trybunału Konstytucyjnego jest fakt, że aż pięciu sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne, w tym prezes TK Bohdan Zdziennicki i tak wybitny prawnik, jak profesor Ewa Łętowska. Podzielili oni naszą argumentację prawną. Niestety, dziewięciu sędziów miało inne zdanie i ono przeważyło.
Powstaje podstawowe pytanie, co można w tej sytuacji prawnej zrobić?
Proponuję, by najpierw poczekać na pisemne uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a także na pisemnie sformułowane zdania odrębne wspomnianych pięciu sędziów TK.
Gdy tylko te uzasadnienia będą dostępne – pełną ich treść zamieszczę na mojej stronie internetowej.
Dokładna znajomość uzasadnienia orzeczenia TK, a zwłaszcza zdań odrębnych, oraz użyte tam argumenty prawne będą miały istotne znaczenie w przygotowywaniu indywidualnych odwołań.
Zakończyła się bowiem w Polsce droga prawna oceny zgodności całej ustawy z Konstytucją RP, gdyż orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w pełnym składzie ma charakter ostateczny.
Dalsza procedura może dotyczyć tylko indywidualnych odwołań do kolejnych instancji sądów krajowych i skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, aczkolwiek decyzje w sprawach indywidualnych będą miały znaczenie dla wszystkich osób będących w podobnej sytuacji prawnej.
Po konsultacji z kilkoma profesorami prawa – mam przekonanie, że szanse na pozytywny werdykt w Strasburgu będą miały tylko te skargi, w przypadku których wyczerpana została cała procedura krajowa.
Będę zamieszczał na mojej stronie internetowej materiały, które powinny być pomocne w przygotowywaniu indywidualnych odwołań do kolejnych instancji sądów krajowych, a później skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Janusz Zemke
Bruksela,25 lutego 2010 r.
***
Składanie skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka: TUTAJ
Opinia prawna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: TUTAJ
Opinia prawna prof. dr. hab. Marka Chmaja: TUTAJ
Opinia prawna dr. hab. prof. UŁ Macieja Chmielińskiego: TUTAJ
KLub Poselski Lewica w Sejmie RP: TUTAJ
Komentarz posłanki Joanny Senyszyn: TUTAJ
Internetowe Forum Policyjne: TUTAJ
Notatka po posiedzeniu w ZG SEiRP z 10 marca br.: TUTAJ
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych: TUTAJ
Informacja dotycząca ograniczenia świadczeń emerytalnych funkcjonariuszy mundurowych, w tym funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa na stronie SLD: TUTAJ
Wybór nowej Komisji Europejskiej
* 9 lutego br. Parlament Europejski głosował nad składem osobowym Komisji Europejskiej, czyli nowego europejskiego rządu.
Jedno głosowanie nad całym składem KE poprzedziła seria przesłuchań kandydatów na komisarzy przed właściwymi komisjami PE. Zgodnie z zapisami Traktatu z Lizbony Komisja Europejska składa się z 27 komisarzy (w tym przewodniczący KE), czyli po jednym z każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
Po raz pierwszy Parlament Europejski wybrał KE jako pełnoprawny legislator, co wynika także z Traktatu z Lizbony.
Spośród ponad 700 głosujących eurodeputowanych, za przedstawionym składem KE głosowało 488 posłów z ugrupowań EPP, S&D i ALDE, sprzeciwili się wyborowi Zieloni, GUE/NGL oraz EFD (137 posłów), a konserwatyści z ECR (w tym posłowie PiS) wstrzymali się od głosu (72 posłów).
Takim rezultatem głosowań Komisja Europejska otrzymała wyraźne wsparcie Parlamentu.
Bruksela, 9 lutego 2010 r.
Trybunał odroczył
* 14 stycznia br. o godzinie 11, po wznowieniu posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia niezgodności
z Konstytucją RP nowelizacji ustawy drastycznie obiżającej świadczenia emerytalne byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa - prezes TK, sędzia Bogdan Zdziennicki poinformował, że Trybunał postanowił odroczyć ogłoszenie wyroku
w tej sprawie ze względów proceduralnych. Prezes TK nie podał jednak terminu, w którym zostanie ogłoszony wyrok.
Komentarz posła Janusza Zemke:
– Od siebie mogę stwierdzić, że z taką sytuacją spotykam się po raz pierwszy. Może to - moim zdaniem - sugerować, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego prezentują w rozpatrywanej sprawie bardzo różne stanowiska
i mają w związku z tym problem z uzgodnieniem treści wyroku.
Bruksela, 14 stycznia 2010 r.